Maketh Tua

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Maketh Tua
Data i miejsce narodzin: 37 BBY, Lothal[1]
Data i miejsce śmierci: 4 BBY, Lothal[2]
Miejsce pochodzenia: Lothal
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Śniada
Przynależność:
Profesja: Minister
Maketh Tua była jednym z imperialnych ministrów i pełniła tę funkcję około roku 5 BBY. Była absolwentką Imperialnej Akademii na Lothalu. Jej starania odegrały kluczową rolę w przyłączeniu owej planety do Imperium Galaktycznego.

Biografia

Wczesne życie

Maketh Tua urodziła się na Lothalu w roku 37 BBY. W pewnym momencie swojego życia dołączyła do miejscowej akademii, którą następnie ukończyła z wyróżnieniem. Ostatecznie otrzymała stanowisko ministra, a gdy Arihnda Pryce, gubernator planety, została wezwana na Coruscant, Tua przejęła tymczasowo jej obowiązki.[1]

Dzień Imperium

W roku 4 BBY zlecono pani mister organizację Dnia Imperium. Pomagał jej w tym Cumberlayne Aresko. Uroczystość przerwali rebelianci ze statku Ghost. Wielki Inkwizytor rozpoczął za nimi pościg.

Śmierć Aresko i Grinta

Jakiś czas później pani minister uczestniczyła w rozmowie komendanta Cumberlayne'na Aresko i nadzorcy Mylesa Grinta z gubernatorem Tarkinem. W pewnym momencie spotkania inkwizytor zaszedł obu od tyłu i odciął im głowy swoim mieczem świetlnym w ramach przestrogi dla innych oficerów.

Oblężenie Lothalu i śmierć

Po akcji rebeliantów nad Mustafar, gdzie zniszczony został osobisty gwiezdny niszczyciel Tarkina Sovereign, na Lothalu osobiście zjawił się Darth Vader, który odbył rozmowę z Tuą. Gdy Kallus mówił jej, że wielki moff wziął sobie do serca tą porażkę, ta odparła, że wykorzystała wszystkie metody i nie wie co ma jeszcze zrobić. Wtedy wszedł Vader, który powiedział, że gdy liczą się tylko efekty, to jej wyobraźnia zawodzi. Gdy powiedziała, że nie ma doświadczenia w stosowaniu tak brutalnych metod, Mroczny Lord Sithów odpowiedział, że wyjaśni to Tarkinowi podczas jutrzejszej wizyty z wyjaśnieniem tej porażki. Na tą wieść Maketh załamała się, bo wiedziała, że jest w niebezpieczeństwie. Postanowiła odwrócić się od Imperium i skontaktowała się z rebeliantami, by wywieźli ją z Lothalu. Gdy przybyli, uwolnili Tuę z rąk imperialnych i kazali jej wejść na prom. Gdy to uczyniła, statek wybuchł, zabijając Maketh. Okazało się, że Vader przewidział jej zdradę i wykorzystał ją jako przynętę na rebeliantów.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła