Atak na flotę komórki Feniks

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Atak na flotę komórki Feniks był bitwą między siłami Imperium Galaktycznego dowodzonymi przez Dartha Vadera, a połączonymi siłami rebelianckich komórek: Komórki Feniks oraz załogi Ghosta, którymi dowodził komandor Jun Sato. Bitwa zakończyła się porażką sił rebelii i ich ucieczką w nadprzestrzeń. Miała miejsce w roku 4 BBY.

Przyczyny

W pewnym okresie roku 4 BBY do Komórki Feniks zgłosiła się imperialna minister Maketh Tua prosząc rebeliantów o ratunek i pomoc w ucieczce z Lothalu proponując w zamian listę sympatyków rebelii i wyjawienie prawdziwej przyczyny obecności Imperium na planecie. Za zgodą komandora Sato, załoga Ghosta wyruszyła na misję, która jednak okazała się pułapką zastawioną przez Dartha Vadera. Rebelianci byli zmuszeni uciekać na pokładzie imperialnego promu typu Sentinel. Na pokładzie znajdował się jednak transmiter, który umożliwił Mrocznemu Lordowi Sithów zlokalizowanie floty Komórki Feniks i atak.

Przebieg

Jakiś czas po włączeniu się transmitera w układzie pojawił się Darth Vader na pokładzie swojego TIE Advanced x1. Widząc jedynie jeden wrogi myśliwiec, komandor Sato nakazał Eskadrze Feniksów przechwycić go. Jednak Mroczny Lord Sithów bez większych problemów odparł atak i zniszczył znaczną część jednostek rebeliantów, a następnie atakował okręt flagowy floty, Phoenix Home. Widząc to, do walki włączyła się przebywająca na pokładzie krążownika grupa z Lothalu. Na pokładzie ich statku towarzyszyła im Ahsoka Tano. W między czasie kolejny atak Dartha Vadera uszkodził tarcze ochronne oraz hipernapęd okrętu dowodzenia. Chcąc uchronić załogę od zagłady, Ghost oraz pozostałości eskadry zaatakowały myśliwiec TIE. Togrutanka wyczuwając, że jednostką Imperium steruje ktoś silny Mocą, postanowiła go sprawdzić i sięgnęła do niego wraz z Kananem Jarrusem. Doprowadził to od odkrycia przez jej byłego mistrza, iż ona żyje i skupienia ataku na frachtowcu.

W tym samym momencie do układu przybyły 3 gwiezdne niszczyciele typu Imperial-I pod dowództwem admirała Kassiusa Konstantine'a, który dostał od Dartha Vadera rozkaz niewłączania się do walki i rozpoczęcia blokady uniemożliwiającej ucieczkę siłom rebelii. Pozwoliło to komandorowi Sato na wydanie rozkazu opuszczenia swojego okrętu, który był już skazany na zagładę. Gdy tylko kapsuły ratunkowe zostały zabezpieczone, pozostałości floty komórki Feniks uciekły w nadprzestrzeń, zaś kapitan Hera Syndulla skierowała swój statek wprost miedzy wrogie Niszczyciele, którzy przygotowały promień ściągający w celu przechwycenia okrętu. Twi'lekanka zdążyła jednak wykonać skok w hiperprzestrzeń, zaś niszczyciele unieruchomiły ścigający ją myśliwiec TIE/x1.

Skutki

W wyniku bitwy została zniszczona znaczna część Eskadry Feniksów, jak również okręt flagowy komórki, co zmusiło rebeliantów do wycofania się w celu uzupełnienia braków. Nowym okrętem flagowym floty została korweta typu CR90, Liberator. Ponadto Darth Vader odkrywszy, iż jego była uczennica żyje, wysłał kolejnych inkwizytorów, żeby ją pojmali.

Źródła