Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dace Diath

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dace.jpg
Dace Diath
Data i miejsce narodzin: około 4020 BBY
Data i miejsce śmierci: około 3996 BBY
Miejsce pochodzenia: Tatooine
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarny
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Ciemny
Przynależność:
Profesja: Jedi
Dace Diath był jednym z rycerzy Jedi, żyjących w okresie Starej Republiki. Zasłużył się w walkach z Naddystami na Onderonie oraz podczas obrony światów Republiki w trakcie ofensywy Lorda Sithów, Nagi Sadowa.

Biografia

Dzieciństwo

Dace Diath urodził się na Tatooine około 4000 lat przed bitwą o Yavin. Jego ojcem był mistrz Jedi Sidrona Diath, który był również jego instruktorem i szkolił Dace’a w Ścieżce Jedi. Dace ciężko trenował posługiwanie się Mocą na pustkowiach Tatooine. Przychodziło mu to z trudem, co nieraz skłaniało go do zastanawiania się nad sensem dalszych wysiłków. Nie chcąc rozczarować ojca, Jedi nie poddawał się. Ojciec wyczuwał te chwile zwątpienia i tłumaczył synowi, że ci, którzy pokonywali największe przeciwności, najczęściej zostawali świetnymi nauczycielami, gdyż dobrze znali trudy swych uczniów.

Punkt przełomu

Pewnego dnia, podczas treningu, młody Jedi kompletnie zwątpił w swoje możliwości. Zwrócił się do swego ojca o pomoc, lecz tym razem usłyszał tylko, że każdy Jedi musi sam odnaleźć w sobie przeznaczenie, zamiast pytać o nie innych. Zdumiony tą odpowiedzią, wyruszył medytować w bezkresnych piaskach Tatooine. Po wielu godzinach tułaczki, ledwie żywemu Dace’owi rzeczywistość zaczęła mieszać się z fikcją. Cofnął się do dzieciństwa. Przypomniał sobie podróż z ojcem na Ossus, gdzie mistrz Jedi z holokronu wypowiedział słowa: Jedi, który próbuje z całych sił, nigdy nie ponosi klęski. Natomiast ten, który klęskom się poddaje – zawodzi nie tylko siebie, ale również Moc. Dace zrozumiał, na czym polegał jego błąd. Gdyby nie dopuszczał do siebie przygnębiających myśli, które nastręczały mu trudności, nigdy nie znalazłby się w tej trudnej sytuacji.

Przeznaczenie

Dace przez kolejne dwa lata szkolił się pod okiem swego ojca, by następnie kontynuować nauki na Ossusie jako uczeń Vodo-Siosk Baasa. Został wysłany na pomoc mistrzowi Arce Jethowi na Onderon, gdzie pomógł pokonać mrocznych Naddystów. Następnie brał udział w konflikcie w układzie Teta i bronił Coruscant przed wojskami Ulica Qel-Dromy i Mandalora. Zginął w wyniku eksplozji kilku gwiazd w gromadzie Cron, spowodowanej przez Aleemę Keto.

Źródła

Ikona fc.png
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Zakonu Force Crusaders. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zakonu.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!