Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Vodo-Siosk Baas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Vodo baas.jpg
Vodo-Siosk Baas
Data i miejsce śmierci: 3996 BBY
Miejsce pochodzenia: Krevas
Rasa: Krevaaki
Kolor oczu: Czarny
Kolor skóry: Czerwony
Przynależność:
Profesja: Jedi
Vodo-Siosk Baas był mistrzem Jedi z Krevas i dalekim przodkiem innego Jedi, Bodo Baasa. Był strażnikiem holokronu Tedryna, wyszkolił wielu Jedi, m.in. Dace'a Diatha, Kryndę Draay, Shoaneb Culu i Exara Kuna.

Biografia

Kuna, który nie przepadał za innymi studentami Baasa, fascynowała droga Sithów. Mistrz Vodo był z tego niezadowolony i zdawał sobie sprawę, iż jeśli Kun przejdzie na ciemną stronę to trudno mu będzie powrócić na ścieżkę dobra.

Kiedy podczas pojedynku Kun prawie zabił Sylvar, inną uczennicę Bassa, mistrz Vodo interweniował i wyzwał Exara na pojedynek mając do dyspozycji tylko swoją laskę podróżną, przeciwko mieczowi świetlnemu swego ucznia. Pomimo tego, Vodo pokonał Kuna. Jednakże Kun Mocą przywołał drugi miecz i ostatecznie złamał laskę swojego mistrza.

Kun opuścił Dantooine i udał się na Dxun, gdzie wszedł do grobu Freedona Nadda. Duch skierował go na Korriban. Kiedy Kun ponownie skontaktował się z Vodo był ledwie żywy, przygnieciony ruinami mauzoleum Sithów, które Freedon Nadd zrzucił na niego. Vodo próbował pomóc medytując i poprzez Moc próbując chronić swojego byłego ucznia, ale duch Nadda blokował jego wysiłki. Exar mając wybór pomiędzy śmiercią, a przejściem na Ciemną Stronę wybrał tą drugą możliwość. W rewanżu duch Nadda uzdrowił go i przekazał mu tajniki magii Sithów.

Wielka wojna Sithów

Podczas wielkiej wojny Sithów, gdy miał miejsce proces Ulica Qel-Dromy, Vodo po raz drugi wyzwał Kuna na pojedynek. Ich szanse były wyrównane do chwili, gdy Kun ujawnił swój nowy miecz o podwójnym ostrzu. Nie mogąc dłużej skutecznie blokować ciosów Exara, Vodo poniósł śmierć z ręki swego dawnego ucznia.

Dusza Vodo-Siosk Baasa zjednoczyła się z Mocą, a jego opowieści stały się częścią holokronu. Wiele lat później, 11 ABY, Luke Skywalker używał tegoż holokronu na Yavinie 4. Jednakże artefakt ten został zniszczony przez ducha Exara Kuna. Niedługo po tym duch Vodo wraz z Lukiem i jego uczniami ostatecznie powstrzymał Exara Kuna.

Źródła

Buttonpotls3.jpeg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!