Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Krynda Draay

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Krynda.jpg
Krynda Draay
Data i miejsce śmierci: 3963 BBY, Coruscant
Miejsce pochodzenia: Katarr
Rasa: Miraluka
Wzrost: 180 cm
Kolor włosów: Białe
Przynależność:
Krynda Draay to córka mężczyzny rasy Miraluka i ludzkiej kobiety. Dzięki tak niezwykłemu pochodzeniu posiadała zarówno normalny wzrok, jak i "wzrok mocy", którzy posiadają niewidomi przedstawiciele rasy Miraluka. Jej mistrzem był Vodo-Siosk Baas. Poślubiła przedsiębiorcę i Jedi Barrisona. Trudny poród jej syna Luciena spowodował, że zrezygnowała z udziału w wielkiej wojnie Sithów. Niedługo później okazało się, że postąpiła bardzo dobrze. Na wojnie zginęli wszyscy ważni dla niej ludzie: mistrz, mąż oraz siostra. Od tego momentu oddaliła się od rycerzy Jedi, jednak w 3993 BBY zgodziła się przyjąć Q'Anilię na swą uczennicę i rozpoczęła szkolenie wizjonerów Jedi. Skupionych wokół niej Jedi zaczęto nazywać Przymierzem Jedi.

Krynda podczas doznawania wizji

W roku 3988 BBY doznała wizji, w której widziała pięciu Jedi, którzy mieli przyczynić się do zniszczenia Zakonu Jedi i Republiki. Przepowiednia ta została nazwana przepowiednią o pięciu.

Od tego czasu zaczęła szkolić w swej posiadłości innych młodych Jedi, którzy mieli zdolność widzenia przyszłości. Należeli do nich Feln, Xamar, Raana Tey oraz kilkoro dzieci rasy Miraluka. Szkoliła ich na przyszłych wizjonerów Jedi. Jej syn Lucien, który nie odziedziczył po niej zdolności doznawania wizji był w pewien sposób odtrącony przez nią. Za ten stan obwiniała swego męża, po którym Lucien odziedziczył niezwykłe umiejętności szermiercze. Chłopak doskonalił się pod okiem tzw. upadłego padawana Haazena. Gdy jej syn pokonał jednocześnie czwórkę jej najlepszych uczniów został wybrany obrońcą przyszłych wizjonerów.

Od czasu, gdy Lucien opuścił swój dom losy jego matki nie są znane. Wiadomo, że w roku 3963 BBY wciąż mieszkała w swej posiadłości na Coruscant. Gdy przybył tam jej syn nie został wpuszczony przez droida Ninebeedee. Później, gdy Lucien pojawił się w jej domu spotkał swego dawnego nauczyciela, który nie chciał mu zdradzić, gdzie znajduje się jego matka.

Ciekawostki

  • Przypuszcza się także, że siostrą Kryndy była Shoaneb Culu. Z biografii Kryndy dowiadujemy się, że miała siostrę rasy Miraluka, która zginęła w wielkiej wojnie Sithów.

Źródła