Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Holokron Tedryna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Holokron Tedryna to holokron nazwany tak od jego pierwszego znanego strażnika - mistrza Jedi Tedryna. Wśród jego innych strażników znaleźli się m.in. Odan-Urr, Vodo-Siosk Baas oraz Bodo Baas. Urządzenie to włączało się automatycznie, gdy tylko brała go do ręki osoba władająca Mocą.

Historia

Za twórcę tego holokronu uznaje się Tedryna, mistrza Jedi żyjącego przed wielką wojną Sithów. Później w jego posiadanie wszedł Odan-Urr, który opisał w nim doświadczenia swojego ponad tysiącletniego życia, a w okresie bezpośrednio poprzedzającym bunt Exara Kuna urządzeniem tym opiekował się Vodo-Siosk Baas. Do ciekawostek należy fakt, że hologram Baasa był w stanie opowiedzieć o śmierci tego Jedi, co wskazuje, że poszczególni strażnicy holokronu mieli ze sobą łączność i "wirtualny Vodo-Siosk" otrzymał tę informację już po nagraniu swojej osobowości.

"Oczywiście. Holokron pęka od rad! Patrz i słuchaj..."
— Strażnik holokronu, Bodo Baas do Kama Solusara

Około roku 600 BBY holokronem tym opiekował się daleki potomek Vodo-Sioska, Bodo Baas.

W rękach Palpatine'a

"To urządzenie nauczające Jedi. Nie masz do niego prawa."
Leia Organa do Palpatine'a

Nie wiadomo dokładnie, jak holokron trafił do Jedi Ashki Body, któremu w 19 BBY odebrał go, na chwilę przed egzekucją, Imperator Palpatine.

Najprawdopodobniej to właśnie wiedza z holokronu Tedryna umożliwiła mu przenoszenie świadomości swojej i innych osób do nowych ciał. Wiele z tajemnic, które mu wyjawił, zawarł w pierwszym tomie swojego największego dzieła, Kompendium ciemnej strony.

W 10 ABY do komnat umierającego i przygotowującego się do kolejnego transferu Palpatine'a przyszła Jedi Leia Organa Solo, której Imperator pokazał próbkę tego, co mógł zaoferować holokron swemu posiadaczowi. Chwilę później jednak Leia powaliła na ziemię Lorda Sithów, po czym, na pokładzie Millennium Falcona, zbiegła z planety tronowej Imperium.

Holokron u Jedi

Zaskoczony Kam Solusar trzymający holokron starożytnego Jedi.
"Hmm... zatem to jest słynny holokron! Niezbyt imponujący."
— Kam Solusar

Następnie holokron opowiedział Lei o Ulicu Qel-Dromie, który, usiłując pokonać ciemną stronę od środka, sam się w niej zatracił. Baas nie potrafił przewidzieć jednak, czy podobny los spotka jej brata. Zacytował wszakże proroctwo swojego Mistrza opowiadające o rodzinie Skywalkerów.

Później Jedi Luke Skywalker i Kam Solusar, poszukując informacji o planecie Ossus, poprosili holokron o radę. Baas potwierdził, że na planecie znajdą wiele artefaktów, a może nawet coś więcej.

Holokron uległ zniszczeniu rok później za sprawą ducha Exara Kuna w Prakseum Jedi na Yavinie 4.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!