Anakin Solo (okręt)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Anakin Solo
Podstawowe dane
Model: Gwiezdny niszczyciel typu
Imperial-II
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie:
Różne
Pasażerowie: Żołnierze Straży Sojuszu Galaktycznego
Rola:
  • Gwiezdny niszczyciel
  • Statek dowodzenia
Właściciele:
Przynależność:Anakin Solo to gwiezdny niszczyciel typu Imperial-II wyprodukowany w roku 40 ABY, na polecenie Jacena Solo i przez niego dowodzony. Był przydzielony do Straży Sojuszu Galaktycznego. Nazwa okrętu pochodzi od Anakina Solo - brata Jacena. Niszczyciel był cały pomalowany na czarno.

Historia

Geneza

Gdy rozpoczęła się druga insurekcja koreliańska, jednym z liderów Sojuszu Galaktycznego został Jacen Solo. Chciał wówczas mieć potężny okręt, który stałby się jego centrum dowodzenia poza Coruscant. Umocniłoby to dodatkowo jego władzę wojskową i prestiż. Prócz tego, Solo chciał mieć okręt bezwzględnie posłuszny swoim rozkazom, dzięki któremu będzie mógł zarówno prowadzić kampanię przeciw Konfederacji, jak wywierać nacisk na "wrogów wewnętrznych", takich jak Nowy Zakon Jedi i jego konkurenci polityczni. W tym celu rozkazał on budowę Anakina Solo. Nazwa miała upamiętniać młodszego brata Jacena, Anakina, który zginął podczas wojny z Yuuzhan Vongami. Oprócz sentymentalnego dziedzictwa, taka nazwa miała umocnić pozycję Solo wśród ludności. Z drugiej zaś strony, nazwanie takiego okrętu imieniem dawnego Jedi i syna Luke'a Skywalkera pogłębiło konflikt między liderami Sojuszu, a Radą Jedi oraz rodziną Solo. Czarny kolor niszczyciela miał wyróżniać go spośród floty i wzbudzać respekt. Po utworzeniu przez Cha Niathal i Cala Omasa Straży Sojuszu Galaktycznego, Anakin Solo stał się jego okrętem flagowym.

Obrona Hapes

Anakin Solo został zbudowany i oddany do służby w 40 ABY. Od razu stał się źródłem kontrowersji. Jaina i Han Solo chcieli zmiany nazwy statku, ale nic to nie dało. Niszczyciel wyruszył w swój dziewiczy rejs już jako okręt flagowy SGS. Po kilku dniach dotarł na Hapes, gdzie Jacen chciał spotkać się ze swoją ukochaną - Tenel Ka i córką - Allaną. Okazało się, że w Konsorcjum szerzą się bunty i intrygi. W obawie przed zabójcami, malutka Allana została przetransportowana na Anakina Solo. Niedługo potem, doszło do otwartego powstania, wywołanego przez służącą Tenel Ka - lady AlGray. Wkrótce smoki bitewne buntowników zaatakowały flotę Konsorcjum. Tylko dzięki pomocy Anakina Solo udało się zdławić rebelię. Tymczasem Jacen dowiedział się o obecności na Hapes swoich rodziców - Hana i Leii. Myśląc, że to oni stali za próbą buntu, rozkazał ostrzelać Millennium Falcon. Frachtowiec uciekł, ale zginęli ochroniarze księżniczki - Noghri Cakhmaim i Meewalh. W międzyczasie na niszczycielu doszło do próby zabójstwa - na jego pokład wdarła się Aurra Sing. Zabójczyni próbowała zgładzić Allanę, ale została powstrzymana przez Jacena i aresztowana.

Między Hapes a Kuat

Po bitwie o Hapes, niszczyciel nadal służył SGS, często biorąc udział w walkach z Konfederacją. Kilkakrotnie na jego pokładzie gościła Lumiya, a także Alema Rar. Przez pewien okres, okręt brał udział w blokadzie Korelii. Zatrzymał wtedy m.in. grupę przemytników z Bespinu, próbujących szmuglować zaopatrzenie dla Korelii. Jednak wkrótce blokada została przełamana przez siły Konfederacji, a Anakin Solo, wraz z innymi statkami Sojuszu uciekły do punktu zbornego. Jakiś czas później, na niszczycielu wylądował Ben Skywalker, pilotujący komorę medytacyjną Sithów. Kilka tygodni później, okręt brał udział w walkach o Balmorrę. Starł się tam z połączonymi siłami Huttów i Commenoru. Mimo medytacji bitewnej Jacena, Sojusz ponosił ogromne straty. Tylko geniusz taktyczny Gavina Darklightera i wsparcie ze strony Jedi umożliwiło odniesienie zwycięstwa nad rebeliantami. Mimo to, Jacen zakazał atakowania lądowników zdążających na Balmorrę, zostawiając planetę na pastwę losu. Tymczasem Solo miał wizję, zgodnie z którą do decydującej bitwy miało dojść w przestrzeni nad Kuat.

Walki o Kuat i Kashyyyk

Po bitwie o Balmorrę, Jacen zaczął zbierać siły do ostatecznej walki z separatystami. Uzyskał obietnicę wsparcia ze strony floty hapańskiej i Zakonu Jedi. Prócz tego, przywódca Sojuszu liczył także na pomoc Wookieech. Niedługo potem doszło do pierwszych starć nad Kuatem. Na miejscu był już Anakin Solo wspierany przez pięć flot Sojuszu. Przeciw sobie mieli prawie wszystkie siły Korelii i Bothawui wsparte okrętami ocalałymi spod Balmorry. Plan Jacena zakładał nagły atak głównych sił, poprzedzony uderzeniem Hapan na tyły wroga. Okrążonego wroga dobić miały Stealth-X rycerzy Jedi. Nie wszystko jednak poszło po jego myśli. Po wylądowaniu na Anakinie, Luke dowiedział się o śmierci Cala Omasa z rąk Bena Skywalkera. Myśląc, że to Jacen za odpowiada za te wydarzenia, Wielki Mistrz Jedi odmówił pomocy siostrzeńcowi. Podczas ich spotkania na mostku niszczyciela, omal nie doszło do pojedynku. Po tych wydarzeniach, Jedi opuścili szeregi Sojuszu i udali się na Kashyyyk. Tymczasem walki nad Kuatem nie przebiegały pomyślnie. Konfederaci zyskiwali coraz większą przewagę. Widząc to, Jacen nawet nie włączał Anakina Solo do walki, tylko skoczył wraz z większością floty na Kashyyyk, gdzie pojawili się podobno Han i Leia. Na miejscu, zażądał wydania rodziców i rycerzy Jedi. Wookiee jednak odmówili. Dowódca Sojuszu wydał rozkaz spalenia powierzchni planety. Za radą Bena, niszczyciel zbombardował również miasta na powierzchni. Widząc to, Wookiee zaatakowali wrogą flotę. Przy wsparciu rycerzy Jedi, udało im się zadać Sojuszowi pewne straty. Lowbacca zrzucił nawet torpedy na mostek Anakina Solo. Wkrótce na pole bitwy przybyły także siły Konfederacji. Mimo to Sojusz miał nadal znaczną przewagę. Prawie wszystkie Stealth-X rycerzy Jedi zostały zniszczone lub uszkodzone. Jedynie Luke'owi udało się dostać na pokład flagowego okrętu Jacena. Sytuację sprzymierzonych uratowała zdrada Tenel Ka i jej floty hapańskiej. W tym czasie Solo nie mógł wspomóc swoich wojsk, gdyż był wyczerpany walką z Luke'em. Tylko dzięki wsparciu Alemy Rar Anakinowi Solo udało się uciec na Coruscant.

Dalsze losy

Kilka miesięcy po tych walkach, Anakin Solo znów został wysłany do boju. Był on okrętem dowodzenia Jacena podczas prób negocjacji z Korelią. Okazało to się pułapką, mającą zwabić Flotę Sojuszu do odbudowanej Stacji Centerpoint. Na miejsce przylecieli także Jedi, ścigający Solo. Tymczasem Jacen, myśląc, że jego okręt jest zaminowany, opuścił go na pokładzie stateczku zwiadowczego. Natomiast reszta floty Sojuszu rozpoczęła bombardowanie Centerpoint. W tym czasie, na pokładzie Anakina Solo wylądowali: Iella Wessiri, Leia Organa Solo, Han Solo, R2-D2, Luke i Ben Skywalker. Jedi dostali się też na Stację Centerpoint, a Saba Sebatyne uwolniła trzymaną jako zakładniczkę Allanę. Wkrótce stacja bojowa została zniszczona, a sabotażyści uciekli z pokładu niszczyciela. Po powrocie, Jacen wycofał uszkodzonego Anakina Solo z pola bitwy. Ze złości zamordował porucznika Patra Tebuta.

Kilka tygodni później okręt brał udział w bitwie o Shedu Maad. W jej trakcie, na pokładzie Anakina Solo doszło do pojedynku między Jacenem, a Jainą. Dziewczyna zabiła brata, przecinając go mieczem świetlnym. Wkrótce po tych wydarzeniach zakończyła się Druga Galaktyczna Wojna Domowa. Po upadku Jacena, załoga okrętu została w większości aresztowana.

Źródła