Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Iella Wessiri

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Iella Wessiri Antilles.jpg
Iella Wessiri
Data i miejsce narodzin: 18 BBY
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond-brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Iella Wessiri była z pochodzenia Korelianką. Pracowała jako oficer KoreSeku i agent rebelianckiego wywiadu we wczesnych latach Rebelii. Służyła także w Wywiadzie Nowej Republiki. Wyszła za mąż za Wedge'a Antillesa.

Biografia

Jako agentka KorSeku Wessiri była przez pewien czas partnerką Corrana Horna i równocześnie jego mentorką. Współpracowała także z detektywem Gilem Bastrą. Wessiri i Horn udaremnili kilka prób porwania, w tym także tę wymierzoną w Siollę Tintę i Wynssę Starflare (dopiero wiele lat później poznali prawdziwą tożsamość Starflare). Po trudnym rajdzie na magazyn błyszczostymu, Iella i Corran omalże spędzili ze sobą noc; jednak Kirtan Loor wezwał ich na naradę i urok chwili prysł.

Ponieważ Imperium ściśle nadzorowało operacje KorSeku, Wessiri dołączyła do Rebelii jako agent wywiadu, czasami wykonując długie i ściśle tajne operacje. W 7 ABY pomagała Eskadrze Łotrów w ich tajnej misji przejęcia Coruscant z rąk Ysanny Isard.

Wessiri wyszła za mąż za Korelianina Dirica Wessiri, choć z powodu pracy nie mogli spędzać ze sobą zbyt dużo czasu. Tak naprawdę Diric był uśpionym agentem Imperium (przeszedł pranie mózgu podczas pobytu w więzieniu ukrytym na Lusankyi). Kiedy Iella eskortowała byłego oficera Wywiadu Imperium, Kirtana Loora do republikańskiego aresztu, zostali oni zaatakowani przez zamachowca, który zabił Loora zanim Ielli udało się go zastrzelić. Mordercą okazał się być Diric, który przed śmiercią podziękował żonie za wyzwolenie go spod kontroli Isard. Dwa lata później sprawiedliwości stało się zadość, gdy podczas walki Łotrów z imperialnym admirałem Delakiem Krennelem, Iella śmiertelnie raniła Isard.

Związek z Wedge'em Antillesem

Podczas misji Łotrów na Coruscant, Wessiri i Wedge Antilles nawiązali bliższy kontakt. Chociaż miłość Ielli do Dirica nie była pełna namiętności, lojalność powstrzymała dziewczynę przed uwikłaniem się w związek z bohaterem Rebelii. Później, podczas kampanii Zsinja (już po śmierci Dirica), Wedge i Iella zaczęli się spotykać. Ich związek przeszedł kryzys z powodu ich pracy, a także ze względu na związek Wedge'a z Qwi Xux, jednakże odrodził się podczas misji przywrócenia planety Adumar położonej w Zewnętrznych Rubieżach do Nowej Republiki. Wedge oświadczył się Ielli i, podczas ślubu Luke'a Skywalkera z Marą Jade, ujawnili, iż są małżeństwem i mają dwie córki, Syal i Myri.

Kariera Wessiri w Wywiadzie Nowej Republiki jest nieudokumentowana od czasów operacji na Adumarze. Po galaktycznej wojnie domowej Iella przeszła na emeryturę, ale - razem z Wedge'em - powróciła do czynnej służby podczas wojny z Yuuzhan Vongami. Po wyzwoleniu Coruscant oboje ponownie przeszli na emeryturę.

Druga galaktyczna wojna domowa

W 40 ABY, już na emeryturze, Iella, Wedge i ich młodsza córką Myri mieszkali w Koronecie na Korelii. Pewnej nocy do ich domu przyszli funkcjonariusze Wywiadu Sojuszu Galaktycznego, kapitan Elsen Barthis i porucznik Titch. Mieli oni dla Wedge'a specjalne zadania, dla którego wykonania musiał udać się na Coruscant. Iella przestrzegła męża przed agentami, a zwłaszcza przed Titchem.

Jak się później okazało jej mąż został porwany, by nie móc uczestniczyć w powstającym konflikcie. Antilles opowiedziała się wtedy po stronie Korelii.[1]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!