Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Caluulę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Caluulę
Konflikt Wojna z Yuuzhan Vongami
Data 29 ABY
Miejsce Caluula
Wynik Pozorne zwycięstwo Yuuzhan Vongów
Strony
Yuuzhan Vongowie
Dowódcy
Malik Carr
Siły
Straty
Duże Duże, w tym stacja CaluulaBitwa o Caluulę to mająca miejsce w końcowym okresie wojny z Yuuzhan Vongami bitwa, toczona o planetę Caluulę, jej główne walki odbywały się z broniącą planety stacją.

Bitwa

Yuuzhan Vongowie zaatakowali Caluulę nie tylko po to by ją zniszczyć i wykorzystać jako punkt do ataku na inne miejsca w galaktyce, ale chcieli także zniewolić mieszkańców planety i stacji, by następnie złożyć ich w ofierze. Z tego też powodu walki trwały dość długo, co wymuszała konieczność ograniczania się przez Vongów w używaniu najbardziej zabójczych broni i taktyk. Z powodu niedziałającej sieci HoloNetu Caluula była zdana głownie na siebie a łączność z pełniącym funkcję stolicy Kalamarem otrzymywana była jedynie za pomocą kurierów, przesłanie każdej wiadomości trwało wiec kilka dni. Siły Sojuszu Galaktycznego celowo jednak nie wysyłały wsparcia planecie chcąc wykorzystać ją jako pole testowe dla Alphy Red.

W końcowym etapie bitwy na stację Caluula przybyli Han Solo i Leia Organa Solo, niedługo po bitwie o Selvaris. Zaraz po ich wylądowaniu na stacji Yuuzhan Vongowie sprowadzili posiłki w postaci stworzenia znanego jako Ychna - któremu to stacja nie była się w stanie oprzeć. W walce o stację pomagały także siły Mandaloriańskich Protektorów dowodzone przez Bobę Fetta - uratowali oni życie Hanowi i Leii.

Zarówno stacja jak i planeta wpadły w ręce Yuuzhan Vongów, jednak chwilę przed tym z dowódcą sił najeźdźców skontaktowała się gubernator planety oferując poddanie się bez dalszej walki, prosząc jednak by na planetę mogła przybyć grupa naukowców zbadać rzadkie zjawisko przyrodnicze, na co też ten się zgodził. Był to podstęp a zadaniem grupy naukowców było wypuszczenie Alphy Red - w wyniku czego wszyscy Vongowie i ich technologia na planecie zginęła, ucierpiała jednakże także lokalna fauna i flora, efekt uboczny sprawiający, że bitwy o Caluulę w szerszym kontekście nie można uznać za zwycięstwo żadnej ze stron.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!