Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Eelysa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Njo eelysa.jpg
Eelysa
Data i miejsce narodzin: Po 4 ABY
Data i miejsce śmierci: 27 ABY
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowy
Kolor oczu: Zielony
Przynależność:
Eelysa to mistrz Jedi z czasów Nowego Zakonu Jedi. Była jednym z najbardziej utalentowanych członków Nowego Zakonu Jedi.

Biografia

Eelysa urodziła się na Coruscant tuż po bitwie o Endor. Choć jej rodzice nie byli wrażliwi na Moc, ona sama okazała się być potencjalnym Jedi i w wieku dwunastu lat rozpoczęła szkolenie w Praxeum Jedi na Yavinie 4. Jako jedna z pierwszych odczuła zaburzenia Mocy, spowodowane rewoltą mrocznego Jedi Kuellera i sabotażem droidów, które to wydarzenia przyczyniły się do śmierci tysięcy istnień. Eelysa została w końcu pasowana na mistrza Jedi.

Choć Eelysa i Luke Skywalker nie spotykali się osobiście zbyt często, to Wielki Mistrz Jedi zawsze ufał jej osądowi i powierzał jej najbardziej skomplikowanie misje wywiadowcze. Eelysa nigdy nie miała jasno określonych celów misji - zawsze były to niebezpieczne, wielopoziomowe wyprawy, trwające nawet kilka lat. W ciągu dwunastu lat służby w wywiadzie Nowej Republiki wykonała około pięciu misji, jednak zdobyła szacunek ponieważ rozbiła kilka spisków. Eesyla m.in. walczyła z niewolnictwem w Zewnętrznych Rubieżach oraz pertraktowała z Chissami.

Poszukiwania nieodkrytych i niezbadanych ras podatnych na Moc zawiodły ją na Barab I. Mistrz Skywalker wiedział, że Barabelowie są wrażliwi na Moc, jednak z uwagi na ich agresywność i porywczość, nigdy nie przyjął żadnego z nich do swojego Praxeum. Eelysa, jako indywidualistka, nie zgodziła się z opinią mistrza i przyjęła na swoją uczennicę Sabę Sebatyne. Później, już jako rycerz Jedi Saba wyszkoliła swojego syna Tesara i jego współpisklęta: Belę i Krasov Hara. Eelysa wyszkoliła także Arkanianina imieniem Izal Waz.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami mistrzyni Eelysa utworzyła eskadrę o nazwie Dzicy Rycerze, której główna kwatera mieściła na księżycu Cinnabar. Mimo, iż była założycielką tej formacji nie brała zbyt często udziału w walce.

Po bitwie o Duro Eelysa odniosła kilka obrażeń podczas pojedynku z Yuuzhan Vongami na Korelii i musiała poddać się leczeniu w płynie bacta. Wkrótce po tym jak przedstawiła wytrenowanych przez siebie Jedi samemu Luke'owi Skywalkerowi, udała się na misję szpiegowską do Coronet City. Eelysa została zabita przez voxyna, co wyczuła Saba, Tesar i jego współpisklęta. Wkrótce Luke przyznał, że mylił się co do Barabelów i przyjął ich do Nowego Zakonu.

Źródła

Buttonpotls3.jpeg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!