Sullust/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Sullust
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Układ: Sullust
Pozycja w układzie: 3
Gwiazda: Sullust
Księżyce: 2
Współrzędne: M-17
Długość dnia: 20 standardowych godzin
Długość roku: 263 standardowe dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 12 780 km
Klimat: Gorący
Dominujący krajobraz:
  • Góry
  • Wulkany
  • Jaskinie
Ważne miejsca: Kompleks centralny SoroSuub
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność: 18,5 miliarda
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Piringiisi
Import:
  • Żywność
  • Woda
Eksport:
Przynależność:
Sullust to wulkaniczna planeta znajdująca się na Zewnętrznych Rubieżach, w układzie o tej samej nazwie. Była ojczyzną Sullustan.

Charakterystyka

Sullust była niegościnnym, wulkanicznym światem. W jej atmosferze znajdowało się mnóstwo pyłu i dymów, przez które światło pobliskiej gwiazdy ledwo mogło się przebić. Powierzchnia była bardzo zróżnicowana. Dominowały góry, wulkany, rzeki lawy i jaskinie.

Planetę okrążały dwa księżyce.

Historia

Początki

Krajobraz powierzchni planety.

Na takiej nieprzyjaznej planecie rozwinęła się cywilizacja Sullustan. Znaleźli oni sposób na przeżycie na niej, a mianowicie żyli pod ziemią. Mrok bardzo wyczulił u nich zmysły (głównie wzroku i słuchu), ale również orientację w terenie. Z czasem Sullustanie zaczęli budować pod ziemią całe miasta. Importowali wodę i żywność głównie z innych planet. Sami zaś stali się czołowymi nawigatorami i astrografami, co umożliwiły im ich niezwykłe zdolności, jakie uzyskali na drodze ewolucji. Brali udział m. in. w stworzeniu Rimmańskiego Szlaku Handlowego, który przebiegał w pobliżu planety.

W międzyczasie, na planecie zaczęły powstawać różne korporacje. Było to efektem znacznego wzrostu wymiany handlowej, jaką pociągnęło za sobą stworzenie Rimmańskiego Szlaku Handlowego. Szczególnie zaczęła bogacić się firma SoroSuub Corporation. Z czasem, zaczęła zatrudniać około połowy populacji planety.

Wojny klonów

W okresie poprzedzającym wybuch wojen klonów, firma SoroSuub stała się tak wpływowa, że przejęła kontrolę nad planetą. Jej zarząd nawiązał kontakt z Gildią Kupiecką i dzięki temu, nieco później, przyłączył planetę do Konfederacji Niezależnych Systemów.

W trakcie wojen klonów miała miejsce bitwa o Sullust. Była ona zwycięska dla floty Republiki, jednak nie wiadomo, czy skutkowała przejęciem przez to państwo układu Sullust.

Galaktyczna wojna domowa

Po przemianowaniu Republiki w Imperium Galaktyczne, firma SoroSuub ogłosiła posłuszeństwo wobec nowych władz. Spotkało się to z niezadowoleniem Sullustan. Narastały bunt i akty sabotażu. Wojska Imperium tłumiły jednak te niepokoje. Rok później wulkaniczna planeta stała się miejscem koncentracji floty Rebelii, która zamierzała zaatakować II Gwiazdę Śmierci. Rebelianci udali się na pole bitwy Korytarzem Sanktuarium - specjalnym szlakiem nadprzestrzennym, który łączył Sullust i Endor.[1]

Galeria

Przypisy

Źródła