Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Operacja Okrążenie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Operacja Okrążenie
Konflikt Druga galaktyczna wojna domowa
Data 40 ABY
Miejsce Korelia ,Stacja Centerpoint
Wynik
Strony
Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów Pięć Światów
Dowódcy
Minister Wojny Thrackan Sal-Solo
Siły
Straty
  • Funkcjonariusze KorSeku
  • Myśliwce
  • 1 Fregata EF76 Nebulon-BOperacja Okrążenie była militarną operacją Sojuszu Galaktycznego, wymierzoną przeciwko Korelii. W 40 ABY Korelia rozpoczęła działania niepodległościowe, a ponadto istniało ryzyko ponownego uruchomienia stacji Centerpoint. Chcąc powstrzymać Korelian, Sojusz Galaktyczny wysłał pięć grup zadaniowych Jedi oraz Drugą Flotę, by przeprowadzić liczne operacje, które miały utrzymać Korelię w ich ryzach. W konsekwencji najważniejsza część akcji, unieszkodliwienie stacji Centerpoint, powiodła się.

Historia

Przyczyny

W 40 ABY Korelia rozpoczęła dążenia niepodległościowe. Mimo to cały czas pozostawała w szeregach Sojuszu Galaktycznego chcąc korzystać z wszelkich przywilejów zapewnianych przez jego prawo. Korzyści były jednostronne, gdyż Korelianie nie płacili należnych podatków. W tajemnicy zaś rozpoczęli budowę tajnej floty, której posiadanie było zabronione z prawa Sojuszu. Ponadto przywódca Korelii, Thrackan Sal-Solo rozpoczął prace nad ponownym uruchomieniem stacji Centerpoint.

Gdy Wywiad Sojuszu Galaktycznego dowiedział się o działaniach Korelian, przywódcy wojskowi opracowali złożony plan mający na celu unieszkodliwienie stacji Centerpoint oraz zastraszenie buntujących się obywateli. W założeniu wszystko miało zakończyć się pokojowo i czysto dyplomatycznie.

Przebieg

Sojusz Galaktyczny wysłał do układu Koreliańskiego pięć grup sabotażowych Jedi, którym przydzielono rozmaite zadania, których wykonanie miało przynieść przewagę nad zbuntowanym systemem.

Najważniejszą akcją było unieszkodliwienie stacji Centerpoint. Do tego zadania zostali przydzieleni Jacen Solo i Ben Skywalker, wspólnie tworzyli grupę Mynock. Po przeprowadzeniu symulacji na Talusie, pod okiem doktora Seyaha, Jedi wylądowali na stacji Centerpoint. Tam rozdzielili się i rozpoczęli poszukiwania sterowni placówki, w której mieli nadzieję na wprowadzenie skomplikowanego kodu, który miał unieszkodliwić stację.

W tym samym czasie na Korelii wylądowały grupy Tauntaun, Purella i Piaskoszczur. Członkowie Purelli mieli za zadanie porwać panią premier Pięciu Światów, Aidel Saxan lecz wpadli w pułapkę droidów bojowych typu ZYV. W wyniku walk Zekk i Kolir Hu'lya zostali ranni. Thann Mithric został zmuszony do zarekwirowania wahadłowca by Jedi mogli uciec.

Tauntauny zostali wysłani do pałacu Thrackana Sal-Solo, celem jego porwania. Ta grupa również wpadła w pułapkę, zaatakowana przez droidy bojowe typu ZVY i funkcjonariuszy KorSeku. Tiu Zax postanowiła zostać w rezydencji by szpiegować koreliańskiego ministra wojny. Tymczasem Tahiri Veila oraz Doran Sarkin-Tainer ewakuowali się, po czym spotkali się z Purellą i odlecieli z Korelii.

Grupa Piaskoszczur złożona z mistrza Corrana Horna i jeszcze jednego Jedi, miała obserwować przemieszczanie się sił zbrojnych wrogich wojsk. Nie mieli żadnych trudności, gdyż wszystkie jednostki zostały wysłane w przestworza.

W przestrzeni kosmicznej Druga Flota Sojuszu Galaktycznego miała zastraszyć Korelian. Jednak po jakimś czasie z nadprzestrzeni wyskoczyła wroga flota. Doszło do wymiany ognia, który udaremnił grupie Szczur Womp bezpieczne odeskortowanie grup Purella i Tauntaun. Dowódca floty, admirał Matric Klauskin widząc swoją porażkę zastanawiał się nad kolejnym ruchem, który pozwoliłby mu na osiągnięcie choćby względnego zwycięstwa. Wojskowy zdecydował się zaatakować piątą planetę układu Tralusa. Po niespełna godzinie jego plan został zrealizowany, a główne miasto planety, Rellidir zostało zdobyte. Po zakończeniu walk i rozpoczęciu okupacji, Matric zaczął dziwnie się zachowywać, gdyż twierdził, że rozmawiał ze swoją zmarłą żoną, Edelą.

Zatrzymany przez swego kuzyna, Jacen był zmuszony do podjęcia walki z funkcjonariuszami KorSeku. Gdy w końcu dopadł krewniaka zdecydował się go zabić, gdyż zobaczył w wizji, że jeżeli tego nie zrobi galaktyka będzie cierpieć. Mimo jego wysiłków Sal-Solo uciekł. W tym samym czasie Ben trafił do sterowni gdzie spotkał droida, Anakina Sal-Solo, który był zbiorem danych biometrycznych zmarłego Anakina Solo. Po krótkiej rozmowie nakłonił robota do współpracy przez co jego zadanie zostało wykonane, stacja została unieszkodliwiona. Grupa Mynock po skończeniu zadania wróciła na Coruscant.

Skutki

Wkrótce odnaleziono admirała Klauskina, który przeszedł załamanie nerwowe. Dowództwo uznało jego atak na Tralusa za błąd. Nawiązano kontakt z premier Saxan odnośnie negocjacji w sprawie pokoju. W tym celu admirał Gilad Pellaeon udał się na stację Toryaz. Tam pod okiem Jedi Sojusz Galaktyczny i Korelia prowadzili dyplomatyczne rozmowy, do czasu zamachu na życie delegatów, w którym zginęła Saxan. Po śmierci swojej przywódczyni Korelianie odmówili dyplomatycznych rozmów, po czym przygotowali plan, nazwany Szlachetny Dzikus, który miał na celu odbicie Tralusa. W niedługim czasie został on zrealizowany a siły Sojuszu odparte.

Znani uczestnicy

Sojusz Galaktyczny

Pięć Światów

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!