Salla Zend

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Salla Zend
Miejsce pochodzenia: Nar Shaddaa[1]
Rasa: Człowiek[1]
Kolor włosów: Czarne[1]
Kolor oczu: Pomarańczowe[1]
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Przemytniczka
Salla Zend to pochodząca z Nar Shaddaa ciemnoskóra przemytniczka, świetny mechanik. W czasach odrodzonego Palpatine'a, mimo wielu niepowodzeń, zapewniła Leii Organie Solo, Chewbacce i Hanowi Solo bezpieczny transport na Byss.

Biografia

Początki kariery przemytniczej

Niewiele wiadomo o dzieciństwie Salli Zend. Pierwsze wiarygodne informacje pochodzą z okresu gdy miała dwadzieścia lat - była technikiem na frachtowcu korporacji. Świetnie znała się na mechanice, uwielbiała odwiedzać nowe porty kosmiczne. Uzbierawszy przyzwoitą sumkę pieniędzy kupiła własny statek. Zajęła się przemytem i dzięki temu poznała doskonałego technika Shuga Ninxa i jego przyjaciół - Lando Calrissiana, Hana Solo i Chewbacce.

Z Hanem zaczęło ją łączyć coś więcej niż przyjaźń. Dobrze im się współpracowało, znaleźli wspólny kontakt. Wszystko było w porządku, dopóki podczas jednego z samotnych lotów nie zepsuł jej się hipernapęd. Po wyjściu z nadprzestrzeni okazało się, że statek Salli zmierza prosto ku gwieździe neutronowej. Udało jej się wyjść z tego cało, lecz jej jednostka doznała poważnych uszkodzeń. Po krótkim czasie przyleciał po nią Han. Po tych wydarzeniach zrozumiała, że najbezpieczniej będzie czuła się przy Solo, jednak ostatecznie zrezygnowała z przemytu u jego boku. Kiedy on usłyszał jej propozycję świetlanej przyszłości, uciekł, pozostawiając pożegnalny hologram.

Pomoc Nowej Republice i dalsze losy

Po tych wydarzeniach Salla rozpoczęła pracę w warsztacie Shuga Ninxa na Nar Shaddaa, później została jego wspólniczką. Od czasu do czasu dorabiała na handlu bronią, a wolne chwile spędzała przy budowie frachtowca Starlight Intruder, składanego z części innych statków - do wybitnych nie należał, ale był dość duży by przewozić większe ładunki. Wiele lat później, w 10 ABY, gdy Salla montowała hipernapęd, w warsztacie zjawili się Han Solo, Leia Organa, Chewbacca i C-3PO. Zaproponowali jej sto tysięcy kredytów za transport na planetę Byss, gdzie znajdowała się siedziba odrodzonego imperatora. Gdy do warsztatu dotarła informacja, że inny przemytnik - Mako Spince - zdradził Hana i Leię ścigającym ich łowcom nagród, ci odlecieli, przyczepieni Millennium Falconem do kadłuba frachtowca Zend.

Ciekawostki

Przypisy

Starlight Intruder.

Źródła