Mindor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Mindor
Astrografia
Region: Wewnętrzne Rubieże[1]
Układ: Taspan[1]
Pozycja w układzie: 1[1]
Gwiazda: Taspan[1]
Współrzędne: M-8[2]
Geografia
Dominujący krajobraz:
Ważne miejsca: Mroczna Baza[1]
Społeczeństwo i inne
Ludność:
Przynależność: Imperium Galaktyczne[1]
Mindor, nazywany też Taspanem I, to planeta położona w układzie Taspan w Wewnętrznych Rubieżach. Orbitowała najbliżej gwiazdy. W 5 ABY odbyła się tam bitwa pomiędzy Nową Republiką a siłami Cronala, która skutkowała zniszczeniem Mindora.

Charakterystyka

Mindor był złożony głównie ze skał wulkanicznych. Pierwotnie był pokryty zielenią, znajdował się tam też mały i niezbyt znany, ale uchodzący za urokliwy ośrodek wypoczynkowy. Po tym, jak zniszczona została sąsiadująca planeta układu, wokół Mindora po chaotycznych orbitach zaczęły krążyć liczne odłamki jego sąsiada. Planetę zaczęły nękać ciągłe deszcze meteorytów. W ciągu czterech lat spowodowało to drastyczne zmiany. Powierzchnia Taspana I szybko przemieniła się w jałową skałę, omiataną niosącym tumany piasku wiatrem. Powszechną formą terenu stały się aktywne wulkany. Oceany wysychały, aż stały się mętnymi, toksycznymi jeziorami. Skończyły się także zasoby wody pitnej, a wszelkie organizmy wyginęły.

Zaszły również zauważalne zmiany w atmosferze, w której pojawiły się cząsteczki metali i sole mineralne. Utrudniały one skuteczną komunikację i powodowały uszkodzenia układu oddechowego osoby, która znalazłaby się na planecie. Powietrze było gorzkie i kłujące nawet przy użyciu aparatu do oddychania. Ponadto cząsteczki metali w atmosferze utrudniały prowadzenie w jej obrębie działań zbrojnych. Ich obecność zakłócała skupienie promieni laserowych, przez co były one znacznie mniej destruktywne niż w normalnych warunkach, szwankowały też systemy namierzające rakiet. Nie działały również osłony.[1]

Historia

Siły Nowej Republiki w bitwie o Mindor.

Katastrofa imperialnej placówki na Taspanie II w 1 ABY, tak zwany Wielki Ścisk, zniszczyła tę planetę i rozsiała jej odłamki w obrębie układu. W wyniku tego żyjące wcześniej w topiskale na Taspanie II Topniaki spadły na powierzchnię Mindora, gdzie kontynuowały swoją egzystencję w skale, która przyleciała tam wraz z nimi. Asteridy wywołały ponadto znaczne zniszczenie ekosystemu.

W 5 ABY bazę na planecie miał Shadowspawn, toczący kampanię przeciw Nowej Republice. Jej siły wykryły kryjówkę i wysłały tam swoją flotę. Podczas bitwy, jaka się wywiązała, okręty Republiki stały się celem działa grawitacyjnego. Krążowniki interdykcyjne Sił Szybkiego Reagowania planowały spychać pociski z powrotem do działa, lecz w wyniku zniszczenia jednego ze statków bomby uderzyły o Mindora. W tym momencie po jego powierzchni zaczęła rozchodzić się anomalia grawitacyjna, wywołana wcześniejszym startem z Taspana I Mrocznej Bazy, do czego również użyto ładunków oddziałujących na przyciąganie. W ciągu dwóch godzin doprowadziło to do rozpadu planety.[1]

Przypisy

Źródła