Krążownik interdykcyjny CC-7700/E

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Krążownik interdykcyjny CC-7700/E
Podstawowe dane
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie:
Różne
Rola: Interdyktor
Przynależność: Nowa RepublikaKrążownik interdykcyjny CC-7700/E, zwany też podwójną siódemką, to typ okrętu wykorzystywanego przez flotę Nowej Republiki. Został zaprojektowany na Korelii dla zastąpienia fregat typu CC-7700.

Charakterystyka

Krążowniki różniły się od swoich poprzedników silniejszym, węglowo-nanowłóknowym pancerzem. Posiadały również sześć generatorów osłon. Za uzbrojenie służyło im osiem poczwórnych dział laserowych obrony punktowej, o mocy bliskiej turbolaserom używanym za czasów wojen klonów. W przeciwieństwie do fregat CC-7700, te interdyktory posiadały u góry i dołu kadłuba po jednej wyrzutni torped protonowych, które były zamocowane na wieżyczkach z możliwością pełnego obrotu. Były również wyposażone w bomby kasetowe, skuteczne w zwalczaniu myśliwców. Ładunki były przyczepione do kadłuba i wybuchały automatycznie, gdy w pobliżu znalazły się maszyny wroga, wyrzucając na zewnątrz szrapnele i nie uszkadzając podwójnej siódemki.

Główną zdolnością okrętów była jednak zdolność do utworzenia studni grawitacyjnej kilkaset razy większej od planety o przeciętnych rozmiarach. Ze względu na dobre opancerzenie i uzbrojenie krążownika, myśliwce nie stwarzały dla niego dużego zagrożenia, chyba że piloci wroga zdecydowali by się na samobójcze ataki w celu zderzenia się z interdyktorem przy pełnej prędkości. Nawet wtedy jednak wymagałoby to ataku na tyle dużej grupy, aby mogła ona zająć systemy obronne podwójnej siódemki.

Znane okręty

Źródła