Siły Szybkiego Reagowania

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Siły Szybkiego Reagowania
Przywódca/Przywódcy
Data założenia Ok. 5 ABY
PrzynależnośćSiły Szybkiego Reagowania (w skrócie SSR) to grupa okrętów, utworzona w ramach sił zbrojnych Nowej Republiki około 5 ABY. Miała rozmiar floty i była wystarczająco mobilna, aby w przeciągu kilku dni dolecieć do dowolnego miejsca w galaktyce.

Historia

W trakcie tworzenia Sił admirał Ackbar zaproponował Luke'owi Skywalkerowi, by przyjął rangę generała i wraz z nim objął nad nimi dowództwo. Jedi przystał na to, a w 5 ABY niemal całe SSR zaatakowało Mindor, gdzie ukrywał się Shadowspawn. Atakującą flotą dowodził admirał Kalback, który jednak zginął, gdy zniszczony został okręt flagowy Justice. Dowodzenie przejął wtedy komandor Tirossk. Siły Szybkiego Reagowania poniosły poważne straty w tym starciu, ale zdołały zażegnać zagrożenie związane z imperialnym lordem.

Skład

W skład SSR wchodziły m.in. 23 Skrzydło Gwiezdnych Myśliwców Bojowych, dwanaście okrętów liniowych i starsze jednostki, niekiedy pochodzące jeszcze z wojen klonów, lecz wyposażone w hipernapędy klasy 0,6 i szczelne osłony. Do tego grupa miała do dyspozycji osiemnaście tysięcy marines, gdyby trzeba było toczyć bitwę na powierzchni planety lub wewnątrz okrętów. Flota miała również swój własny wywiad, którego koordynatorem był komandor Thavish.

Znani oficerowie

Luke Skywalker, jeden z dowódców SSR.

Znane okręty

Źródła