Krążownik typu Bulwark

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Krążownik liniowy typu Bulwark
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Bulwark Battlecruiser
Producent: TransGalMeg Industries
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 1000 m
Różne
Przynależność:Krążownik typu Bulwark to typ okrętu kosmicznego który używany był przez Separatystów w wojnach klonów, a w późniejszym czasie przez Sojusz Rebeliantów.

Historia

Geneza powstania i wojny klonów

Kiedy 522 lata przed bitwą o Yavin stocznie leżącej w Głębokim Jądrze planety Foerost zostały sprywatyzowane i sprzedane Unii Technokratycznej, nikt w Republice nie spodziewał się, że za pół tysiąclecia może się to na niej odbić. Kiedy bowiem zwyczajowe tarcia między lojalistami a separatystami, podsycone machinacjami Dartha Sidiousa zaczęły zmierzać w kierunku konfliktu zbrojnego, okazało się, że Republika niedaleko swoich centralnych planet posiadała silną placówkę potencjalnego przeciwnika.

Jeszcze w roku 22 BBY władze zezwoliły Unii na wzmocnienie wojskowej obsady stoczni o 40 tysięcy droidów bojowych, a już kilka miesięcy później, po wybuchu działań wojennych, w których Unia Technokratyczna stanęła po stronie Separatystów, musiały przeznaczyć część floty na zablokowanie stoczni celem odcięcia ich od linii zaopatrzeniowych Konfederacji, gdyż bezpośredni szturm mógłby okazać się zbyt kosztowny. Przez dwa lata trwały standardowe działania blokadowe, a tymczasem stoczniowcy na Foerost nie próżnowali. Prawdziwy szok spotkał republikańskich dowódców w roku 20 BBY, kiedy to okazało się, że Separatyści w tajemnicy stworzyli na Foerost potężną flotę nowego typu okrętów, będących w stanie zmieść niemal dowolny z republikańskich krążowników. Jednostki te ochrzczono mianem krążowników liniowych typu Bulwark.

Flota Bulwarków bez większego problemu przerwała blokadę Foerost i zaczęła siać spustoszenie w Światach Jądra, które były zupełnie nie przygotowane do obrony przed pochodzącym z wewnątrz ich perymetru obronnego zagrożeniem. Siły Republiki nie były w stanie wycofać z frontu odpowiedniej liczby ciężkich okrętów, aby przeciwstawić się temu nowemu zagrożeniu. W końcu w desperacji podjęto decyzję o przyspieszeniu o pół roku wdrożenia do służby Gwiezdnych Niszczycieli typu Victory. Złożona z tych okrętów Flota Zwycięstwa, dowodzona przez Jana Dodonnę i Terrinalda Screeda, ruszyła w pościg i po kilku bitwach doprowadziła do decydującego starcia nad Anaxes. W wyniku skutecznego manewru sił republikańskich wraz ze swoim okrętem flagowym zginął tam dowodzący flotą Bulwarków sullustański komandor Dua Ningo, większość Bulwarków została natomiast zniszczona lub ciężko uszkodzona.

Galaktyczna wojna domowa

Zagrożenie ze strony Separatystów minęło, a lojaliści uzyskali kontrolę nad Jądrem. Nie był to jednak koniec historii krążowników typu Bulwark. Kiedy tworzący się Sojusz Rebeliantów poszukiwał dla swojej floty dowolnych, jakichkolwiek okrętów, pojawił się pomysł zaadaptowania do ponownego użycia w linii tych przestarzałych jednostek z czasu wojen klonów. Chociaż standardami odbiegały one już od najnowszych krążowników Imperium, Sojusz zdecydował się, po wprowadzeniu koniecznych przeróbek i modyfikacji, wprowadzić pewną liczbę Bulwarków do służby. Dzięki taktyce rebeliantów polegającej przede wszystkim na wykorzystaniu myśliwców i kanonierek, krążowniki te mogły spokojnie pełnić rolę jednostek dowodzenia w samodzielnych zgrupowaniach floty. Po bitwie o Endor pojawiły się również plany gruntownego przebudowania Bulwarków i uczynienia z nich trzonu floty Nowej Republiki, jednak, podobnie jak seryjna produkcja Gwiazd Śmierci na potrzeby Marynarki Imperialnej, plan ten nigdy specjalnie się nie przyjął.

Charakterystyka

Bulwarki to kilometrowej długości okręty, silnie uzbrojone i posiadające świetne osłony. Przystosowane zostały przede wszystkim do walki z okrętami wroga oraz do prowadzenia bombardowań orbitalnych. Ich słabym punktem była przede wszystkim elektronika pokładowa oraz systemy wykrywające. Prawdopodobnie ze względu na braki w zaopatrzeniu i zastosowanie cywilnych podsystemów, lub też robionych niedbale, układy te były bardzo nieskuteczne i zawodne, i pracowały skutecznie jedynie w idealnych warunkach, o które trudno w sytuacjach bojowych. Okręty te były w stanie również przenosić myśliwce, które jednak w czasach wojen klonów nie stanowiły ich głównej siły uderzeniowej.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.