Justice

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Justice
Podstawowe dane
Producent: Mon Calamari Shipyards[1]
Model: MC80
Rodzaj: Krążownik kalamariański
Specyfikacja techniczna
Długość: 1200 m[1]
Różne
Załoga:
Właściciele: Kalback[1]
Przynależność: Nowa RepublikaJustice (Sprawiedliwość) była krążownikiem kalamariańskim MC80 należącym do floty Nowej Republiki. Była to jednostka flagowa Sił Szybkiego Reagowania, dowodzona przez admirała Kalbacka.

Historia

W 5 ABY, Justice brała udział w bitwie o Mindor. Na pokładzie okrętu znajdował się głównodowodzący sił Nowej Republiki, mistrz Jedi Luke Skywalker. Podczas bitwy, Justice została zaatakowana ogromną siłą ognia przez siły Imperium Galaktycznego, w wyniku czego jednostka przełamała się na trzy części. Dzięki Mocy, Skywalker zdołał osadzić część z mostkiem na powierzchni Mindora.

Charakterystyka

Justice była smukłym krążownikiem kalamariańskim pełniącym funkcje jednostki flagowej Sił Szybkiego Reagowania. Był to siostrzany okręt słynnego Liberty. Oba okręty były budowane równocześnie przez co oba statki były bardzo podobne. Justice miała wspierać szybszego i niszczycielskiego Liberty silniejszymi polami osłon, dodatkowymi hangarami z lądowiskami oraz znacznie większą możliwością transportowania oddziałów wojsk naziemnych. Okręt posiadał ogromną liczbę hangarów, w których mógł pomieścić aż 10 eskadr myśliwców, a także urządzenia do ich konserwacji i naprawy. Podczas bitwy o Mindor, na pokładzie Justice znajdowało się około 8 tysięcy żołnierzy piechoty Nowej Republiki.

Przypisy

Źródła