Liberty (MC80)/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Liberty
Podstawowe dane
Producent: Mon Calamari Shipyards
Model: MC80
Rodzaj: Krążownik kalamariański
Specyfikacja techniczna
Długość: 1500 m
Silniki:
Prędkość w kosmosie: 60 MGLT
Hipernapęd: TriLuna 400MGS, klasy 1
Uzbrojenie:
Kadłub: Wzmacniany tytanem
Osłony: System osłon Serridge SEAL
Różne
Załoga: 5402 - 5156
Pasażerowie: 1200 żołnierzy
Ładowność: 20 000 t
Rola:
  • Lotniskowiec
  • Okręt wojenny
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia RepublikiLiberty (Wolność) to jeden z krążowników kalamariańskich MC80, jakie posiadał Sojusz dla Przywrócenia Republiki podczas galaktycznej wojny domowej. Jego dowódcą był admirał Yamarus. Okręt został zniszczony podczas bitwy o Endor w roku 4 ABY, stając się tym samym pierwszą ofiarą drugiej Gwiazdy Śmierci.

Historia

Podobnie jak inne krążowniki kalamariańskie, Liberty został wcielony do floty Sojuszu Rebeliantów w roku 3 ABY, po bitwie o Hoth. Jedną z pierwszych operacji, w której brał udział, było poszukiwanie tajemniczej broni Imperium. Jak się później okazało, były to prototypowe myśliwce typu TIE. W wyniku walk z tymi maszynami Liberty stracił swoją eskortę, a sam okręt został poważnie uszkodzony.

Posiłki przesłano z krążownika Defiance, który wraz ze swoją grupą zadaniową zdołał uciec imperialnemu pościgowi. Oprócz części i techników, na pokład Liberty trafili również piloci i oficerowie, między innymi Ace Azzameen i komandor Kupalo.

Liberty atakowany przez prototypowe myśliwce typu TIE.

Wtedy też operacja ruszyła pełną parą. Kilka akcji przeprowadzonych przez rebelianckie myśliwce przyniosły wymierne efekty. W ich wyniku pojmano kilka wrogich maszyn i wykradziono pełne informacje na temat projektu z jednego z centrów badawczo-produkcyjnych. Zwycięstwa te miały jednak swoją cenę. Liberty został zaatakowany przez dużą liczbę prototypowych myśliwców, w wyniku czego ponownie doznał poważnych uszkodzeń. Jednakże, mimo niepełnej sprawności okrętu, walka przeciwko nowej imperialnej broni zakończyła się zwycięstwem Sojuszu, co było skutkiem zniszczenia głównego centrum badawczego.

Następnie krążownik brał udział w operacji "Over the Fence". Zajmował się ochroną spotkania komandorów Kupalo i Zaletty podczas którego omawiano przejście tego drugiego na stronę Sojuszu. Podczas negocjacji fregatę Redemption, na której rozmowy te miały miejsce, zaatakowała imperialna flota, w skład której wszedł ISD II, krążownik przechwytujący i wiele myśliwców. W tej poważnej walce kluczową rolę odegrał właśnie Liberty, który osłaniał odwrót fregaty, a następnie sam wskoczył w nadświetlną. Wyremontowany okręt wyszedł ze starcia ogromną ręką, bez żadnych uszkodzeń, ale niestety nie pozostał w takim stanie długo, gdyż komandor Kupalo, który okazał się zdrajcą wysadził hangar, aby umożliwić sobie ucieczkę.

Po jakimś czasie, Liberty walczył w bitwie pod Kothlis osłaniając ucieczkę korwety Razor, na pokładzie której znajdował się imperialny komputer z planami Drugiej Gwiazdy Śmierci. Niedługo później zaś na okręcie miało miejsce spotkanie Bothan, na czele z kanclerzem Borskiem Fey'lyą z Sojuszem Rebeliantów dotyczące przyłączenia Bothan do Rebelii.

Zniszczenie Liberty.

Ostatnią operacją, w której Liberty brał udział, była bitwa o Endor. Krótko po tym jak, rebelianci zorientowali się, że wpadli w pułapkę, krążownik został zniszczony pojedynczym strzałem z superlasera Drugiej Gwiazdy Śmierci. Admirał Yamarus zginął wtedy na jego pokładzie.

Źródła