Kupalo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Kupalo był rebelianckim dowódcą w stopniu komandora. Podczas bitwy o Hoth w 3 ABY został pojmany, a następnie poddany praniu mózgu i przeciągnięty przez Imperium na swoją stronę. Jako imperialny został wysłany z misją szpiegowską do Rebeliantów.

Biografia

Kupalo był rebelianckim dowódcą, który służył w bazie Echo na Hoth. Brał udział w bitwie o Hoth w 3 ABY. Nie zdążył się jednak ewakuować z systemu i został pojmany przez wojska imperialne. Ich dowódcy uznali, że jeżeli uda się przeciągnąć Kupalo na swoją stronę, to może być on bardzo pomocny. Nie wiadomo, jak tego dokonano, ale komandor rzeczywiście przeszedł na stronę Imperium. Następnie, został przebrany za więźnia i dołączony do grupy jeńców rebelianckich. Ta grupa miała zostać przetransportowana przy użyciu drednota VTR-LX. Przy użyciu swoich agentów, Imperium powiadomiło Sojusz o transporcie.

Rebelianci istotnie połknęli przynętę, gdyż zaatakowali konwój i uwolnili Kupalo i jego towarzyszy. Jako, że był dobrze znany w szeregach Rebelii, nikt go o nic nie podejrzewał i komandor został szybko przywrócony do służby na krążowniku Defiance.

Kupalo ucieka z Liberty na pokładzie wahadłowca AA-23.

Nieco później, gdy krążownik Liberty stracił wielu ludzi w wyniku walki z imperialnymi prototypowymi myśliwcami, Kupalo został tam wysłany jako uzupełnienie. Przez długi czas pracował bez żadnych zastrzeżeń, aż do momentu, gdy odbyło się spotkanie w sprawie przejścia komandora Zaletty na stronę Rebelii. Negocjacje miały mieć miejsce na pokładzie fregaty Redemption. Kupalo miał reprezentować podczas rozmów stronę Sojuszu. Poinformował wtedy Imperium o wszystkim i przesłał współrzędne miejsca. Pojawiły się dwa imperialne statki, niszczyciel Subjugator i krążownik Restrainer. Rozgorzała bitwa. Rebelianci wyszli jednak z opresji obronną ręką, gdyż zdołali zniszczyć Immobilizera i przeprowadzić odwrót.

Parę dni później, korzystając, że podejrzenia padły na imperialnego komandora, zdrajca postanowił uciec z Liberty. Użył do tego wahadłowca AA-23. Był on bardzo ważny, gdyż znajdowały się tam wszystkie informacje jakie miał dla Rebelii Zaletta. Ucieczka jednak się nie udała, gdyż pościg na czele z Ace'em Azzameenem pojmał Kupalo. Wiadomo, że komandor został skazany na wieloletnie więzienie.

Źródła