Defiance (MC80)/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Defiance
Podstawowe dane
Producent: Mon Calamari Shipyards
Model: MC80
Rodzaj: Krążownik kalamariański
Specyfikacja techniczna
Długość: 1500 m
Silniki: 4 silniki jonowe
Prędkość w kosmosie: 60 MGLT
Hipernapęd: TriLuna 400MGS, klasy 1
Uzbrojenie:
Kadłub: Wzmacniany tytanem
Osłony: System osłon Serridge SEAL
Różne
Załoga: 5402 - 5156
Pasażerowie: 1200 żołnierzy
Ładowność: 20 000 t
Rola:
  • Lotniskowiec
  • Okręt wojenny
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia RepublikiDefiance (Bunt) to krążownik kalamariański MC80. Jeden z pięciu takich krążowników, który brał udział w bitwie o Endor. Jego dowódcą podczas galaktycznej wojny domowej był komandor Devers. Losy okrętu pozostają nieznane po upadku Imperium, ale najprawdopodobniej został wcielony do marynarki Nowej Republiki.

Historia

Krążownik Defiance należał do floty Rebelii i służył zarówno jako jednostka liniowa, jak i okręt-baza dla myśliwców - z jego pokładu operował między innymi Keyan Farlander. W okresie po bitwie o Hoth Defiance brał udział w kilku atakach na imperialne cele militarne, lecz szybko wysłana została przeciwko niemu grupa zadaniowa krążownika Corrupter, którą dowodził admirał Garreth Holtz. Mniej więcej w tym samym okresie do Rebelii dołączyła rodzina Azzameenów i jeden z jej członków, Ace Azzameen, został pilotem myśliwców na krążowniku Defiance. Wówczas organizowany był akurat atak na konwój imperialny, który miał miejsce po paru tygodniach i zakończył się sukcesem.

Grupa zadaniowa krążownika Defiance tuż przed ucieczką w nadprzestrzeń.

Gdy wywiad Sojuszu zlokalizował więźniów, którzy zostali pojmani podczas bitwy o Hoth, grupa zadaniowa Defiance została wyznaczona, aby przeprowadzić misję uwolnienia ich. Zakończyła się ona sukcesem i do szeregów Rebelii powrócił m. in. komandor Kupalo.

Nieco później myśliwce krążownika Defiance zaatakowały i zniszczyły transport części zapasowych i techników lecących do uszkodzonego Corruptera, a następnie zniszczyły stację sensoryczną i umożliwiły okrętowi ucieczkę z rejonu, w którym został namierzony przez wojska imperialne.

Później, Kupalo razem z Acem, Olinem Garnem i kilkoma innymi rebeliantami opuścił krążownik i został przeniesiony na krążownik Liberty. W 4 ABY Defiance brał udział w bitwie o Endor i przetrwał ją.

Źródła