Corrupter

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Corrupter
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny niszczyciel typu Imperial-II
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Silniki:
Uzbrojenie:
Różne
Rola:
  • Okręt flagowy
  • Lotniskowiec
  • Niszczyciel
Przynależność: Imperium GalaktyczneCorrupter był gwiezdnym niszczycielem typu Imperial-II, który służył w Marynarce Imperialnej około 3 ABY. Jego dowódcą był admirał Garreth Holtz. Okręt brał udział m. in. w bitwie o Hoth i o bazę Hurrim, gdzie został zniszczony przez wojska Sojuszu Rebeliantów i Koalicji Handlu.

Historia

Corrupter (z prawej) i inny niszczyciel podczas bitwy o Hoth.

Nieznany jest rok produkcji niszczyciel, ani jego historia przed 3 ABY. W tym roku, niszczyciel ten został skierowany do wsparcia sił walczących w bitwie o Hoth. Razem z innym, bliżej nieznanym okrętem ostrzeliwał on statki rebelianckie, które usiłowały uciec z mroźnej, oblężonej planety. W zasięgu niszczyciela znalazł się również statek Otana. Corrupter nie mógł mu jednak zagrozić, gdyż został trafiony paroma strzałami z planetarnego działa jonowego i w związku z tym wyłączony.

Po bitwie udało się go doprowadzić do stanu częściowej sprawności. Okręt miał jednak pewne uszkodzenia, m. in. w hipernapędzie i uzbrojeniu przez co nie mógł on działać z pełną wydajnością. Podczas oczekiwania na techników, którzy mieli zreperować statek, Corrupter wziął udział w dwóch niewielkich misjach. Najpierw razem z fregatami Blue Hawk i Cascade doprowadził do zniszczenia rebelianckiego szpitala, gdzie leczeni byli ranni ewakuowani z Hoth. Ponadto dowiedziano się wtedy o współpracy Azzameenów z Rebeliantami i podczas następnej krótkiej misji, Corrupter pojmał główną bazę rodziny. Sami członkowie zdołali jednak uciec.

Corrupter i inne okręty podczas poszukiwań floty rebelianckiej.

Później okręt został przydzielony do grupy statków, która oprócz niego, składała się również z: pancernika Vigiliance, krążownika transportowego Cerebus, korwety Malice, korwety Badlands i zmodyfikowanej korwety Kraken. Statki miały uczestniczyć w poszukiwaniach floty rebelianckiej, która ewakuowała się z Hoth. W tym celu rozsyłano wiele droidów typu AV, lecz grupa rebelianckich myśliwców zdołała zniszczyć imperialne sondy.

Poszukiwania rebelianckiej floty szły dość powoli lecz, Imperium zbliżało się coraz bliżej do odkrycia lokalizacji. Zdecydowano się przysłać Corrupterowi techników i zaopatrzenie konieczne do jego ostatecznego naprawienia. Rebelianci zdołali jednak zniszczyć konwój wiozący towary i ludzi, i dzięki temu opóźnić cały proces naprawy niszczyciela.

Jakiś czas później, grupa zadaniowa krążownika Defiance zdołała zniszczyć jedną ze stacji sensorycznych i w ten sposób uciec obławie zorganizowanej przez Garretha Holtza. Admirał razem ze swoim statkiem został wezwany do Centrum Imperialnego. Później zaś, został wysłany na Zewnętrzne Rubieże, gdzie miał prowadzić misje patrolowe, jako kara za porażkę.

Corrupter przybywa na pomoc piratom.

Tam jednak niszczyciel natknął się kilkakrotnie na siły rebeliantów. Najpierw przyleciał na zakończenie pierwszego spotkania rebeliantów i przedstawicieli Koalicji Handlu. Później wziął udział w ataku na Kasyno Dunari's Rest razem z krążownikiem Lament i przejęciu placówki.

W końcu, na przełomie 3 i 4 ABY niszczyciel przyleciał na pomoc piratom Hurrim, którzy zostali zaatakowani w swojej bazie przez Rebeliantów. Siły Sojuszu były jednak wspomagane przez wojska Koalicji Handlu i zdołały nie tylko odnieść zwycięstwo nad piratami, ale również zniszczyć Corruptera zabijając tym samym jego dowódcę.

Charakterystyka

Zniszczenie Corruptera.

Gwiezdny Niszczyciel Corrupter był określany jako "ekstremalnie niebezpieczny pojazd", nawet gdy był uszkodzony po bitwie o Hoth. Oprócz standardowego uzbrojenia, jakie posiadał każdy Imperial-II, Corrupter był dodatkowo wyposażony w wyrzutnię rakiet. W jego hangarze stacjonowały dziesiątki najróżniejszych myśliwców TIE, nawet maszyny TIE Advanced x1.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Corruptera.