Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Vrogas Vas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: poprawić styl.

Vrogas Vas.png
Vrogas Vas
Geografia
Typ: Skalista
Dominujący krajobraz: Pustynie
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna: Ludzie
Przynależność:
Vrogas Vas to mało znana planeta, na której znajdywała się starożytna świątynia Jedi, a w czasach Imperium Galaktycznego rebeliancka baza paliwowa. Niedługo po bitwie o Yavin 4 miała tam miejsce katastrofa statku Luke'a Skywalkera i Dartha Vadera.

Historia

Krótko po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, Darth Vader na podstawie informacji podanych przez doktor Aphrę udał się w stronę Vrogas Vas w celu schwytania pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. Trafił on na ćwiczenia eskadr Czerwonych, Niebieskich i Żółtych. Wśród pilotów Sojuszu znajdował się także poszukiwany przez niego Luke Skywalker. Zniszczył on parę myśliwców, po czym młody rebeliant wleciał swoim statkiem w jego TIE Advanced x1, powodując tym samym rozbicie się obydwu z nich na Vrogas Vas. Z pobliskiej bazy wystartowały oddziały piechoty w celu pojmania Sitha. Vader niszczył kolejnych żołnierzy, a tym czasie Luke dotarł do pozostałości świątyni Jedi. Han Solo i Chewbacca poszukując Luke'a w tym czasie spotkali doktor Aphrę i Wookieego Czarnego Krrsantana, z którymi zaczęli walczyć. Vaderowi natomiast udało się przywrzeć księżniczkę Leię do muru. Zatrzymał go dopiero komandor Karbin, który także chciał złapać Luke'a. Rozpętała się walka na miecze świetlne, dzięki której Leia mogła uciec. Aphra w tym czasie dyskretnie wsiadła na swój statek i staranowała nim Karbina, którego oddziały przechwyciły Skywalkera. Vader widząc ich odlatujący statek zacisnął pięść i rozbił go o podłoże przy użyciu Mocy.

Źródła