Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Pojedynek na Geonosis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin-jar'kai.jpg
Pojedynek na Geonosis
Miejsce
Data 22 BBY
Konflikt zbrojny
Przyczyny Pogoń za hrabią Dooku
Wynik Ucieczka Dooku
Uczestnicy
Dooku
BrońPojedynek na Geonosis był walką stoczoną pomiędzy hrabią Dooku, a trzema Jedi podczas bitwy o tę planetę. Zakończył się ucieczką Sitha.

Historia

W roku 22 BBY, po wydarzeniach na Arenie Petranaki pomiędzy siłami Republiki a wojskami kierowanej przez Dooku Konfederacji doszło do walk, które dały początek wojnom klonów. Gdy rozpoczęła się bitwa o Geonosis, hrabia Dooku uciekł z areny. Jedi rozpoczęli pościg za wrogiem, który udał się do Rady Separatystów, gdzie pokazał hologram Gwiazdy Śmierci. Gdy bitwa dotarła i tam, Dooku odleciał do hangaru, w którym ukryty był jego statek.

Jego plany pokrzyżowali jednak dwaj Jedi, którzy go ścigali: Obi-Wan Kenobi i jego uczeń, Anakin Skywalker. Dogonili go i tak rozpoczął się pojedynek. Pierwszy na Dooku ruszył Anakin, niepomny przestróg mistrza, został jednak porażony przez sithańskie błyskawice Mocy. Obi-Wan nie powtórzył już błędu swojego ucznia. Przez chwilę toczył dialog z przeciwnikiem i bronił się mieczem przed błyskawicami. W końcu rozpoczęła się otwarta walka, którą mistrz Jedi przegrał. Kiedy Dooku chciał go zabić, Anakin zebrał siły, doskoczył do mentora i swoją bronią zablokował cios, który miał zabić jego mistrza. Następnie - korzystając także z miecza Obi-Wana - zaczął walczyć z wrogiem. Po pewnym czasie Dooku odciął mu ostrzem swojej broni dłoń.

Sith miał już zabić obu Jedi, gdy w hangarze pojawił się mistrz Yoda, mentor Dooku z czasów, gdy ten był jeszcze Jedi. Zanim zaczęli walkę na miecze, odrywali kawałki ściany hangaru, pojedynkując się na Moc. Dopiero później Yoda stwierdził, że taki pojedynek nie ma sensu, więc włączył miecz i zaatakował dawnego ucznia. Po krótkiej walce, Sith oderwał kolejny kawałek ściany i rzucił go na Obi-Wana i Anakina. Yoda musiał ich uratować, co pozwoliło Dooku na ucieczkę. Poleciał na Coruscant do swojego sithańskiego mistrza, Mrocznego Lorda Dartha Sidiousa. Sam Anakin otrzymał mechaniczną protezę dłoni.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!