The Walt Disney Company

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Logo The Walt Disney Company.

The Walt Disney Company lub po prostu Disney to największa na świecie korporacja mediowa i firma zajmująca się produkcją filmową. Założono ją 16 października 1923 roku. Jej założycielami byli dwaj bracia, Roy i Walt Disneyowie. Z początku była ona zaledwie niewielkim działającym w Burbanku w Kalifornii studiem animacyjnym znanym pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. Dzisiaj warta jest łącznie ponad 40 miliardów dolarów i zatrudnia łącznie około 180 tysięcy pracowników z całego świata.

Specjalizacja

The Walt Disney Company zajmuje się głównie produkcją mediową: telewizyjną i radiową. Posiada także duże dochody z różnorakich parków tematycznych, stron internetowych, rejsów statkami czy też imprez. Firma posiada swoje studia, które wchodzą w skład Walt Disney Motion Pictures Group.

  • Walt Disney Pictures jest "marką" całej firmy oraz studiem, które odpowiada za produkcje takich filmów jak między innymi Opowieści z Narnii, Piraci z Karaibów, 101 dalmatyńczyków oraz wielu filmów animowanych, na przykład Przygody Kubusia Puchatka, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków oraz Król Lew.
  • Walt Disney Animation Studios odpowiada za wszelkie produkcje gdzie występują animacje. Dodatkowo jest najstarszą firmą animacyjną na świecie.
  • Pixar jest wytwórnią podobną do Walt Disney Animation Studios, lecz zajmuje się tylko i wyłącznie animacjami komputerowymi, takimi jak Gdzie jest Nemo?, Toy Story, Potwory i spółka oraz WALL·E.
  • Touchstone Pictures, czyli wytwórnia filmowa utworzona przez Rona Millera w roku 1984, razem ze swoją bliźniaczą firmą Hollywood Pictures zajmują się głównie produkcjami pojedynczych filmów niezwiązanych z tematyką dziecięcą takich jak Arachnofobia, Armageddon oraz Plusk.
  • Disneynature produkuje wyłącznie filmy o gatunku przyrodniczym i dokumentalnym.
  • Marvel Studios jest firmą zajmującą się produkcją filmów akcji oraz animowanych ekranizacji komiksów, głównie o superbohaterach.
  • Walt Disney Core Studios to spółka od zależna od Disneya, o różnych lokalizacajach.
  • Miravista Films to firma zajmująca się głównie produkcją lokalną i dystrybucją filmów z innych etykiet.
  • DisneyToon Studios jest kolejnym studiem animacyjnym.
  • Lucasfilm jest wytwórnią założoną na potrzeby Gwiezdnych wojen przez George'a Lucasa, przejęta przez Disney w celu stworzenia kolejnych filmów w tej sagi.

Sukcesy

Disney zasłynął z setek filmów za równo animowanych przeznaczonych docelowo dla młodszej widowi, jak i produkcji młodzieżowych, choć na ich koncie pojawiały się także filmy dla trochę starszych widzów. Najbardziej znane są produkcje takie jak filmy z serii o superbohaterach (Avengers, Thor, Kapitan Ameryka, Hulk), Piraci z Karaibów, Kopciuszek, Cziłała z Beverly Hills, Opowieści z Narnii, High School Musical, W 80 dni dookoła świata czy też 102 dalmatyńczyki. Poza tym Disney zasłynął także z licznych animacji: Myszka Miki, Kaczor Donald, Fineasz i Ferb, 101 dalmatyńczyków, Mała Syrenka, Legenda Tarzana, Toy Story, Król Lew, Auta oraz Królewna Śnieżka. Disney posiada także swój kanał telewizyjny, Disney Channnel, oraz współpracuje z kanałem Disney XD. Poza produkcjami telewizyjnymi i kinowymi Disney odpowiada także za wydanie kilkuset komiksów o różnej tematyce, głównie o superbohaterach za pośrednictwem Marvel Entertainment oraz filmy o bohaterach takich jak Myszka Miki czy Kaczor Donald oraz ich przyjaciele.

Gwiezdne wojny

Polskie logo Rebeliantów.

30 października 2012 roku Disney wykupił wytwórnię Lucasfilm Ltd. i zapowiedział, że 2015 roku w kinach pojawi się siódma część Gwiezdnych wojen, a także kolejne filmy w późniejszych latach. W roku 2015 ukazał się pierwszy film z uniwersum wyprodukowany pod szyldem firmy i zarazem otwarcie trylogii sequeli, Przebudzenie Mocy. Rok później ukazał się z kolei pierwszy film z serii Anthology, Łotr 1. Zapowiedziano także że w roku 2017 pojawi się ósma część sagi, Ostatni Jedi, natomiast dziewiąta zadebiutuje w roku 2019. W planach są także dwa kolejne obrazy z cyklu Anthology, Solo (2018) i trzeci film (2020), a także trylogia opracowywana przez Riana Johnsona.

Produkowane są także osadzone w uniwersum seriale. Od 2014 roku emitowana jest animowana seria Rebelianci, a w 2017 roku ukazały się rysunkowe odcinki Sił przeznaczenia. Na koniec 2019 roku planowany jest z kolei serial aktorski, który ukaże się na nowej platformie dystrybucji mediów Disneya.

Zarówno produkcje filmowe i telewizyjne, jak też wszelkiego rodzaju gry i publikacje wydane pod szyldem firmy należą do nowego kanonu, nad którym czuwa Lucasfilm Story Group. Wydane w poprzednich latach materiały zostały wyodrębnione jako Legendy. Prawa do wydawania powieści pozostały w rękach Del Rey, pewne publikacje ukazują się też nakładem Disney-Lucasfilm Press. Licencja na komiksy powróciła po latach do Marvel Comics, natomiast produkcja gier przypadła firmie Electronic Arts i podległym jej studiom.

Poza produkcjami

Główna siedziba Disneya znajduje się w miejscu założenia w Burbank w Kalifornia, a cała firma działa głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Założycielem firmy byli dwaj bracia, Walt i Roy Disneyowie. Firma wyceniania jest aktualnie na 40 miliardów dolarów. Jej aktualnym prezesem i dyrektorem generalnym jest Robert Iger. Całe przedsiębiorstwo zatrudnia aktualnie około 180 tysięcy pracowników.

Linki zewnętrzne