Górnomiejska kantyna na Taris

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Górnomiejska kantyna
Data zniszczenia: 3956 BBY
Lokalizacja: Taris
Funkcja: Kantyna


Górnomiejska kantyna znajdowała się na górnych poziomach planety Taris. Była miejscem bardzo chętnie odwiedzanym, nie tylko przez mieszkańców planety-miasta, ale także i przybyszy.

Historia

Kantyna, na górnych poziomach Taris, zawsze miała wielu gości. Przychodzili tam zwykli ludzie, zmęczeni pracą, by przynajmniej na chwile się zrelaksować. Jednak najwięcej gości zaczęło przychodzić do kantyny, gdy Taris, została objęta kwarantanną, w roku 3956 BBY przez Sithów, pod wodzą Dartha Malaka. Wtedy spędzali tam czas nie tylko miejscowi, ale także podróżnicy, którzy nie mogli opuścić planety, a także sami żołnierze Sithów, którzy przychodzili do kantyny po służbie, mimo nieprzychylności Tarisian. Przez czas trwania okupacji przy wejściu stał jednak wyznaczony żołnierz, pilnujący, by sithańscy rekruci nie wchodzili do kantyny w zbroi. Wielką popularnością cieszył się wtedy trunek nazywany tarisjańskim piwem.

Kantyna, została zniszczona w czasie bombardowania przez flotę Sithów, podobnie jak większość budynków na Taris. Rozkaz wydał Malak, który nie chciał dopuścić do ucieczki Bastili Shan z planety.

Kantyna

Wejście do kantyny strzeżone przez żołnierza Sithów.

Kantyna w środku miała sześć pokoi. Jeden, główny, był po prostu barem. Było to okrągłe pomieszczenie, ze stolikami porozmieszczanymi dookoła. Był to najchętniej odwiedzany pokój. Można tam było usiąść i porozmawiać przy jakimś trunku. Zwykle było tam najwięcej ludzi. Pośrodku stał okrągły projektor, na którym wyświetlano informacje. W pokoju zaraz przy drzwiach, stały stoły do pazaaka. Nie brakowało chętnych do gry, a także obserwatorów. Przebywali tam mistrzowie gry, oszuści, a także ludzie pragnący zerwać z hazardem. Grę najchętniej oglądały kobiety. W pokoju na wprost od wejścia, można było kupić napoje. Były tam również stoliki, ale tylko dla bogatszych ludzi. Biedniejsi spędzali czas w głównej sali.

Wnętrze kantyny.

W jednym z bocznych pokoi grał zespół Bithów, wraz z tańczącymi Twi'lekankami. Bardzo wielu ludzi uwielbiało ten zespół, co wykorzystywali oszuści, proponując zaaranżowanie spotkania z zespołem, za "drobną opłatą". W drugim z bocznych pokoi można było oglądać walki gladiatorów na specjalnych ekranach. W tej loży przebywali lokalni gladiatorzy, walczący na arenie pojedynkowej. Byli wśród nich Ślepy Duncan, Gerlon Dwa Palce, Ice, Marl, Twitch i Bendak Starkiller, chociaż ten ostatni rzadko walczył, gdyż interesowała go tylko walka na śmierć i życie. Turniej organizował Hutt o imieniu Ajuur. Hutt przyjmował nowych zawodników do walk na arenie. Ostatnim z pokoi, była właśnie arena, ale tam mieli dostęp tylko gladiatorzy.

Bywalcy kantyny

Źródła