Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Adas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adas.jpg
Adas
Data i miejsce narodzin: ok. 28000 BBY
Data i miejsce śmierci: ok. 27700 BBY
Miejsce pochodzenia: Korriban
Rasa: Sith
Przynależność: Imperium Sithów Adasa
Adas był starożytnym Sithem, który żył w erze przedrepublikańskiej, na długo przed podbiciem rodzimych Sithów przez wygnanych mrocznych Jedi w czasach Stuletniej Ciemności.

Wiedza na temat ciemnej strony Mocy, którą dysponował, umożliwiła mu podbicie swojej ojczystej planety i objęcie stanowiska króla. Dzięki swej reputacji i umiejętnościom posługiwania się magią Sithów, Adas był postrzegany przez swój lud niemal jako bóstwo. Jego poddani wierzyli, że Adas jest nieśmiertelny i będzie nimi rządził wiecznie. Jego wygląd charakteryzowała skóra o ciemnej barwie współgrająca ze specyficznym czarnym pancerzem, który przywdziewał.

Gdy Rakatanie zjawili się by podbić Korriban, Adas miał już około trzystu lat i dzierżył tytuł Sith'ari, najwyższego władcy. Choć przekazali mu wiedzę na temat konstrukcji holokronów, Adas domyślał się prawdziwych intencji ich wizyty. Poświęcając swoje życie poprowadził Sithów do zwycięstwa nad rakatańskimi najeźdźcami.

Po śmierci Adasa na Korribanie znów zaczęły raz po raz wybuchać walki pomiędzy poszczególnymi grupami Sithów, aż w końcu zdecydowano się przenieść stolicę na Ziost.

Około 4010 BBY jego holokron wpadł w ręce królowej Amanoi z Onderonu. Po poznaniu wszystkich jego sekretów przekazała artefakt swojemu zaufanemu uczniowi, Novarowi. Jednakże strażnik holokronu Adasa miał na tyle wyjątkową osobowość, że potrafił odmówić, a nawet grozić użytkownikowi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!