Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Lorn Pavan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Lorn Pavan był urzędnikiem świątyni Jedi, a później płatnym informatorem. Wraz ze swoją żoną, Sieną i synem Jaxem zamieszkiwał dolne poziomy Coruscant.

Biografia

W młodości Lorn pracował w świątyni Jedi jako urzędnik. Gdy jego syn Jax skończył dwa lata, Jedi odkryli jego talent w Mocy. Wzięli go na szkolenie, a jego ojca zwolnili, w wyniku czego jego małżeństwo rozpadło się.

W 37 BBY natknął się na droida I-5YQ i, po wysłuchaniu jego historii, postanowił go kupić, by ten sprawował rolę partnera w interesach. Lorn był bardzo rozgoryczony tym, że odebrano mu syna i po jakimś czasie zaczął nienawidzić Jedi. Zmieniło się to jednak gdy mistrz Jedi Bondara wraz ze swoją uczennicą Darshą uciekał przed Darthem Maulem, którego Darth Sidious wysłał, by go zabić. Maul wiedział, że gdyby Lorn zaniósł Jedi wiadomości, w których posiadanie wszedł poprzez Hatha Monchara, neimoidiańskiego dezertera, cały misternie przygotowywany plan jego mistrza byłby stracony. Podczas ucieczki dolnymi częściami Coruscant Lorn natrafiał między innymi na cthony, ludożerne stworzenia bez oczu, które ogłuszyły mężczyznę oraz jego wybawców, a także wielką bestię, która potrafiła ukryć się przed Mocą, taozina.

Gdy dotarli na górne poziomy, byli przekonani, że są już bezpieczni. Jednakże Sith czekał na nich przy wejściu na powierzchnię. Darsha zamroziła Lorna i I-5 w karbonicie, po czym, tak jak jej mistrz, poświęciła się powodując eksplozję. Maul sądził, że wykonał zadanie i odszedł. Chwilę później I-5 odmroził Lorna i wszystko mu wytłumaczył. Pavan skontaktował się ze swoim znajomym, Tundenem Salem, by zawiózł droida do świątyni Jedi (tak nigdy się nie stało - Tunden uznał to za zbyteczne), a sam wziął statek i poleciał za Maulem. Udało mu się ogłuszyć Zabraka na stacji kosmicznej, lecz pech chciał, że Sith się obudził, a osobą, na którą Lorn wpadł podczas ucieczki był senator Palpatine. Senator zagwarantował mu pokój i odpoczynek. Pavan odprężony, myśląc, że Jedi wiedzą o blokadzie na Naboo chciał już wrócić na Coruscant, gdy w drzwiach jego pokoju ukazał się Maul. Z szacunku dla przeciwnika, który tak długo mu uciekał, Sith zapewnił Lornowi szybką i bezbolesną śmierć.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!