Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zbroja Dartha Vadera/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Zbroja Dartha Vadera to zbroja podtrzymująca życie Dartha Vadera - Mrocznego Lorda Sithów, znanego dawniej pod imieniem Anakin Skywalker. Została stworzona w 19 BBY w Centrum Rekonstrukcji Chirurgicznej ImPal. Poza podtrzymywaniem procesów życiowych organizmu zniszczonego po pojedynku na Mustafarze, zbroja zastępowała mu także kończyny - lewą rękę oraz nogi, które stracił w pojedynku z dawnym mistrzem. Zbroja posiadała szereg wad, które przeszkadzały Vaderowi, lecz przy jego znajomości techniki mógł stopniowo ulepszać poszczególne jej elementy.

Szczegóły techniczne

Niniejsze informacje oddają początkowy stan zbroi, czyli jej charakterystykę w chwili stworzenia przez androidy medyczne.

Sztuczne kończyny

Łydki sporządzone były ze specjalnych stopów oraz zostały pogrubione pancernymi wstawkami. Podobne wstawki wypełniały wnętrze jego rękawicy, umieszczonej na prawym przedramieniu.

Wszczepione ciało łączyło się z kikutami prawdziwych nóg, które dzięki połączeniu z nerwami, umożliwiały ruch nóg. Jednakże androidy nie wykorzystały durastali, a jedynie stop kiepskiej jakości, a poza tym nie dopasowały dokładnie pasków, chroniących linie elektromotoryczne. Ta niestaranność powodowała klinowanie się i pękanie wyściółki, w miejscach gdzie były przytwierdzone paski.

Buty nie były dokładnie dopasowane do sztucznych stóp, a palce nóg nie miały takiej wrażliwości elektrostatycznej, równej opuszkom palców rąk. Obuwie posiadało wysokie obcasy, zmuszające właściciela do chodzenia w pozycji pochylonej oraz było wyjątkowo ciężkie.

Usterki rąk były podobne do tych w kończynach dolnych. Poza nimi rękawy kombinezonu nie przylegały do protez wystarczająco ściśle, a długie do łokci rękawice także były ułożone luźno i w dodatku marszczyły się w okolicach przedramion.

Płaszcz i płyta kontrolna

Oba elementy pancerza ograniczały sprawność ruchu Vadera w takim stopniu, że uniemożliwiały nawet uniesienie rąk ponad głowę. Podobnie rzecz miała się z jego techniką walki mieczem świetlnym, którą musiał całkowicie zmienić, aby zrekompensować ograniczone możliwości ruchowe.

Gruby kabel odchodzący z płyty kontrolnej był połączony z urządzeniami regulującymi oddychanie i tempo bicia serca. Ponadto wydobywały się z niego ciche piski.

Hełm i maska

Hełm umieszczony był na ciężkim kołnierzu, naszpikowanym elektrodami. Osłaniał on wrażliwe elementy urządzeń, systemy maski oraz blizny na głowie właściciela.

Czarna maska miała duże, przypominające gogle półkule, rybie usta, wąski ryjek oraz wklęśnięcia nad kościami policzkowymi. W całokształcie przypominała głowę starożytnego androida wojennego Sithów.

Sensory zmysłowe

Wzrokowe

Czarne półkule umieszczone w hełmie nad oczami filtrowały światło, aby nie uszkodzić prawdziwych narządów wzrokowych Sitha. Miało przy tym wadę - przesuwało widmo światła w stronę czerwieni, co powodowało pewne utrudnienia.

Słuchowe

Małżowiny zostały zrekonstruowane, jednak bębenki nie nadawały się już do odtworzenia. W rezultacie fale dźwiękowe były przekazywane wprost do implantów umieszczonych w wewnętrznym uchu, powodując efekt jakby wszystkie dźwięki wydobywały się spod powierzchni wody. Było to spowodowane tym, że implanty w jednakowym stopniu wzmacniały wszystkie dźwięki, co w znacznym stopniu utrudniało ustalenie kierunku i odległości, z których się wydobywały. Oprócz tego sensory czasem dodawały do cichych szmerów echo, sprzężenie zwrotne, bądź też wibracje.

Urządzenia kontroli oddechu

W torsie Vadera umieszczone były przewody i wentylatory, umożliwiające wymianę gazową w zniszczonych płucach. Ponadto inne rurki prowadziły bezpośrednio do gardła, aby w razie awarii panelu kontrolnego można było krótko oddychać bez pomocy aparatury. Oddychanie, podobnie jak bicie serca, było niezależne od woli właściciela. Powodowało to regularny i świszczący oddech, będący jedną z charakterystycznych cech Dartha Vadera.

Syntezator mowy

Z pomocą wzmacniacza akustycznego zniszczone struny mogły wydawać możliwe do zrozumienia słowa. Wzmacniacz nadawał jemu głosowi sztuczne, basowe brzmienie, będące kolejną z cech charakterystycznych Lorda Sithów.

Sztuczna skóra

Syntskóra, zastępowała prawdziwą, spaloną. Jednakże nieustannie swędziała i musiała być poddawana okresowemu czyszczeniu i zdrapywaniu obumarłego naskórka.

Dalsza rozbudowa

Vader doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń zbroi. Niektóre z technologii, użytych do jej stworzenia, były dość przestarzałe, jako że były wykorzystane również przy egzoszkielecie generała Grievousa. Mroczny Lord był pewien, że gdyby przebudował zbroję, mógłby ją uczynić zdecydowanie doskonalszą, wygodniejszą i mocniejszą. Nie mógł jednak tego zrobić, gdyż zdjęcie zbroi niemal natychmiast spowodowałoby śmierć Sitha. Ani komora hiperbaryczna, ani nawet jego umiejętności posługiwania się ciemną stroną nie byłyby w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa w czasie tego procesu. Dlatego też musiał zadowolić się mniejszymi poprawkami i udoskonaleniami, które jednak i tak znacząco poprawiły jej parametry, dzięki niezwykłym umiejętnościom technicznym Vadera.

Ciekawostki

  • W niekanonicznym komiksie Infinities: Return Of The Jedi Vader po przejściu z powrotem na jasną stronę przemalowuje swoją zbroję na biało.
  • W książce Cienie Imperium Vader próbował oddychać bez pomocy swojej aparatury, wykorzystując ciemną stronę Mocy, podczas gdy komora hiperbaryczna była otwarta. Jednak gdy tylko ogarniało go uczucie zadowolenia z faktu, że może oddychać bez korzystania z aparatury podtrzymującej życie, natychmiast znikał gniew, a zatem również Ciemna Strona i w rezultacie musiał ponownie zamykać komorę, aby się nie udusić. Wytrwale trenując, Mroczny Lord Sithów mógł coraz dłużej oddychać, wykorzystując potęgę Ciemnej Strony. Sądził, że w końcu będzie mógł całkowicie uniezależnić się od swojej zbroi.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Parodie

Vader był postacią rozpoznawalną właśnie ze względu na swoją czarną zbroję, dlatego był jedną z najczęściej parodiowanych postaci z uniwersum Gwiezdnych wojen. Było to spowodowane również faktem, że mógł się w niego wcielić każdy posiadający zbroję, a parodiując inne postacie aktorzy musieli być do nich choć odrobinę podobni. Jednakże nawet sama zbroja stała się elementem parodiowanym. Powstały rozmaite wariacje na temat zbroi Vadera. Można tu wymienić między innymi wersję kobiecą oraz biało-różową.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!