Forum:Wiele pytań, część 1.

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Wiele pytań, część 1.Witam. Mam wiele pytań związanych z Ossusem. Chciałem porozmawiać najpierw ze strażnikami na konkretnym czacie, aczkolwiek każdy z nich odmówił zaproszenia. A więc:

 1. Edytor wizualny: Jego brak mi przeszkadza, aczkolwiek mam do czynienia z edytorami wikii na co dzień. Właśnie między innymi dlatego wolą edytować na Jedi Wiki czy innych, niewielkich na serwerze "Wikia". Ma go Jedipedia.net oraz Wikipedia.
 2. Szablon:Era: Podział kanonu i Expanded Universe jest nieścisły. Nie chodzi mi już tutaj o estetykę Lega. Wiele artykułów nie posiada w swojej treści ani znacznika "kanon", ani znacznika "legends". Problem w tym, że nikomu nie chce się ich uzupełniać. Ponad to, wiele artykułów w źródłach mają powypisywane książki tudzież komiksy czy filmy wchodzące w skład EU, a występują również w kanonie. W takim przypadku przydałoby się natychmiastowe zlegowanie. Właśnie temu stworzyłem Szablon:DoRozdzielenia, ale spotkał się on niestety z odrzuceniem. No pewnie, legowanie nie trwa długo, ale nie każdy ma odpowiednią wiedzę, a ktoś, kto tam zawita, pomyśli od razu o tym artykule jako "niekanonicznym".
 3. Szablony informacyjne i wymagające interwencji: Powiedzcie, czemu Szablon:BrakNazwy nie ma obecnie grafiki, jak ją miał? Szablon:Półkanoniczne czy Niekanoniczne grafiki posiadają i nikt się nie "czepia". Wiem, takie szablony zajmują bardzo wiele miejsca. Ale jest na to rada: możliwość zwinięcia. Nie jest trudno ją dodać. Mają taką na Wookiee, aczkolwiek tu mam pewne krytyki, gdyż na Wookiee zwijają wszystko, nawet infoboksy czy szablony strony głównej xD
 4. Zmiana nicku: Proste pytanie: ile razy można zmienić nick? :P
 5. Emoiticony: Będą kiedyś animowane "buźki"?
 6. Powitanie: Nie uważacie, że powitanie napisane "ręcznie" bardziej przyciągałoby użytkowników oraz bardziej by do nich docierało?
 7. Słownik: Czy nie warto odblokować Słownik? Prosiłem jednego ze strażników by dodał do niego stronę (roboczą wersję mam w brudnopisie), ale najwyraźniej zapomniał lub celowo tego nie zrobił.
 8. Strona główna: Na stronie głównej nie ma informacji o Ossusie. Może warto by to zmienić? :P
 9. Szablon:Era cd.: Myślałem, że warto by było automatycznie dodać "legends" do szablonu (chyba, że wpiszemy "kanon"), ale po ostatnich odkryciach stwierdziłem, że sensu by to nie miało.
 10. Biurokraci: Czemu wszyscy strażnicy nie mają biurokratów? Również jednemu z nich zadałem to pytanie, ale zostało ono zignorowane.
 11. Uprawnienia strażników: Jeden strażnik stwierdzi, że strona do niczego - usuwa ją. Nie powinien w tym momencie skonsultować tego z innymi?
 12. Szablon:Niekanoniczne: Nie lepiej byłoby dodać znaczek do Ery?
 13. Pisownia "Legendy": "Kanon" możemy pisać małą, a "Legendy" nie. Czemu?

Mam jeszcze więcej pytań, ale na razie 13 wystarczy, bo nikt nie zdąży odpowiedzieć :P Na dzisiaj koniec. Pozdrawiam, Mustafar29 (dyskusja) 13:55, 23 sie 2015 (CEST)

Rozumiem, że wypowiedzieć się mogą wszyscy? Zacznę może od końca tam, gdzie wypowiedzieć się mogę:

13. Pisownia Legendy i duża litera to sprawa prosta jak dla mnie. Jest to nazwa własna pod jaką teraz wydawane są wszelkie dzieła. Słowo kanon/kanoniczne jest teraz zwykłym określeniem dla pozostałych dzieł, żeby je wyróżnić. Nie jest oficjalnym określeniem. Oficjalnie jest to po prostu gwiezdne wojny.

12. tu akurat się zgodzę, że byłoby to dobre rozwiązanie. Ale w przypadku, gdy zostajemy z aktualnym systemem. Jeśli wprowadzimy "nagłówki" jak na jedipedii to już średnio to widzę.

11, 10. Sprawy wewnętrzne adminów, mnie nic do nich. Z całym szacunkiem, ale w sumie Tobie również.

9. Zbyt dużo haseł o rzeczach/postaciach pojawiających się w nowych książkach nie jest zaktualizowane żeby to miało sens. Byłby chaos jak w przypadku Executrix, więc pomysł odpada.

6. Szablon jest po to, aby zaoszczędzić czas i mieć pewność, że wszystkie najważniejsze informacje w nim są. Pisanie od siebie jeśli ktoś chce jest spoko, ale może doprowadzić to, że za jakiś czas nie będzie osoby, której się chce.

5. Jestem całkowicie na nie. Pamiętam twoją buźkę Yody w podpisie i oczopląs jaki powodowała. Ossus to encyklopedia, a nie forum.

3. Sprawa grafiki w szablonie bez nazwy była już wałkowana w jego dyskusji. Szablon ten ląduje najczęściej w bardzo krótkich hasłach. Dochodziło do sytuacji, gdy zajmował on 1/3 albo i 1/2 objętości artykułu.

Co do reszty nie mam zdania. Totus (dyskusja) 14:15, 23 sie 2015 (CEST)

Edytor wizualny był, ale nie działał tak jak trzeba, więc go wyłączono. Szablon "do rozdzielenia" nic nie da. Ludzie nie zaczną dzielić stron tylko dlatego, że dodamy szablon. Za to dodanie tego szablonu do każdej jeszcze nie rozdzielonej strony to setki, jeśli nie tysiące edycji, które nic nie wnoszą do treści/jakości haseł. Spam. Grafika w szablonie bez nazwy: można przywrócić, ale czy to naprawdę jest aż tak istotne? Zmiana nicku - nie ma limitu jako takiego, ale trzeba poprosić o to Yako, zajmuje to czas... Jeśli jest powód, można zmienić, ale nie widzę powodu zmieniania więcej niż raz. Emoticony: nie, nie ma takiej potrzeby. To nie forum dyskusyjne czy czat. Powitanie: nie, nikt nie będzie pisał tego ręcznie za każdym razem. Po co? Każda istniejąca wiki ma automatyczne powitania. Słownik: zapomniałem, postaram się dodać. Nad odblokowaniem pomyślimy. Strona główna: jakich konkretnie informacji brakuje? Biurokraci: a czemu mieliby mieć? Uprawnienia Strażnika są wystarczające. Uprawnienia: jeśli strona jest ewidentnie do usunięcia, to ją usuwa, nie musimy nad każdą bzdurą dyskutować miesiącami. Pisownia: kanon to zwykłe słowo, Legendy to w tym wypadku nazwa własna, tak jak Expanded Universe.--signstraznik.png Mario Dyskusja  14:27, 23 sie 2015 (CEST)
Mustafar29 pogódź się z tym, że nie wszystkie twoje pomysły będą realizowane. Skoro w dyskusji zdecydowano, że jakiś szablon nie będzie zmieniany albo tworzony to nie podejmuj kolejnej dyskusji np. na forum bo to i tak nic nie zmieni (chodzi o pytania 2, 3, 9). Nick na Ossusie zmieniany jest ręcznie i już dawno przyjęto zasadę, że zmiany są tylko w uzasadnionych i wyjątkowych sytuacjach, tym samym nie sądzę aby była zgodna na więcej niż jedną zmianę. Emoiticony - to jest encyklopedia a nie forum dyskusyjne, więc nie. Powitanie - to jest standard, nie ma sensu marnować czasu na pisanie ręcznie. Jak ktoś nie chce zapoznać się z zasadami to i tak tego nie zrobi nawet jeśli będziesz do niego pisał indywidualnie. Słownik - sprawa do zastanowienie, natomiast nie widzę aby było dużo zgłoszeń nowych haseł do słownika. Tak więc ograniczenie edycji nie jest problemem, a chroni przed własnymi, niemającymi potwierdzenia w źródłach tłumaczeniami. Uprawnienia strażników - to sprawa wewnętrzna administracji więc nie rozumiem pytania, zwłaszcza, że nie wiadomo co propozycja miała by zmienić. Po to Strażnik ma uprawnienia aby kasować strony na to zasługujące a nie w dawać się w bezsensowne dyskusje. Odnoszę wrażenie, że tworzysz pozorne lub nieistniejące problemy aby je później rozwiązywać. signstraznik.png DantE Dyskusja  15:39, 23 sie 2015 (CEST)
DantE, nie chodzi mi tutaj o moje pomysły. Pytanie o biurokracie - z czystej ciekawości, jak mawiają - "Kto pyta nie błądzi" (wyjaśnienie). Zmiana nicku - na Wikii można zmienić tylko raz, chociaż z technicznego punktu widzenia nie byłoby problemu przy kolejnej. Zastanawiało mnie więc jak jest na Ossusie, i tyle. Nic złego na myśli nie miałem. Nie ma zgłoszeń do słownika: więc gdzie je można składać? Pozdrawiam. Mustafar29 (dyskusja) 16:18, 23 sie 2015 (CEST)