Gelagrub

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Gelagrub
Planeta pochodzenia: Felucja
Przeciętna długość: 400 cm
Kolor skóry: Zielony lub niebieski
Kolor oczu: CzarneGelagrub znany również jako Feluciański chrząszcz ziemny to gatunek dużego chrząszcza pochodzącego z tropikalnej Felucji.

Charakterystyka

Owady te miały wybrzuszenie na ciele w okolicach głowy na której osadzono parę takich samych oczu w pozycji pionowej, parę żuwaczek w pysku. Na swoim ciele miały 12 nóg po trzy pary na krańcach ciała. Dzieliły się na odmiany: niebieska i zielona.

Światło słoneczne docierające na powierzchnię Felucji miały dużo większe ilości promieni ultrafioletowych, niż na innych planetach. Aby zrekompensować to niekorzystne zjawisko chrząszcze opanowały dwie możliwe techniki.

Pierwszą z nich wykorzystywały jako larwy. Półprzezroczysta skóra mogła prowadzić proces metabolizowania filtrów UV pozyskiwanych z roślin w postaci związków chemicznych, neutralizujących negatywne działanie. Jako, że zwierzęta te ciągle jadły, ilość filtrów była dostateczna.

Druga możliwość występowała już u dorosłych osobników. Ich twarda, gruba skóra mieniąca się refleksami odbijała po prostu promienie słoneczne.

Historia

Chrząszcze te były najbardziej pojętne w stadium poczwarki dlatego właśnie w tym wieku gossamscy osadnicy udomawiali je.

Do przemieszczania się po tropikalnym polu bitwy klony z 327 Korpusu Galaktyczny nie wykorzystywali tylko maszyn kroczących. Niektórzy z nich wykorzystywali również gelagruby jako wierzchowce.

Źródła