Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kredyt Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jedkred.

Kredyt Jedi (w skrócie: "Jedkred") był pamiątkowym medalionem, który był wybijany w momencie, gdy rycerz Jedi pochodzący z Korelii osiągał tytuł mistrza. Zwykle wybijano kilkanaście sztuk, które świeżo awansowany mistrz mógł rozdać członkom swojej rodziny, bliskim przyjaciołom, najlepszym uczniom i własnemu mistrzowi.

Medaliony te osiągały dużą wartość, która wzrosła kilkukrotnie, gdy z rozkazu Imperatora Palpatine'a wymordowano większość rycerzy Jedi.

Jedi imieniem Thame Cerulian umieścił jeden ze swoich medalionów w swojej kopii podręcznika dla studentów Mocy.[1]

Jeden z takich medalionów wybito na cześć Nejii Halcyona. Przed śmiercią podarował on ów medalion swojemu synowi. Valinowi, który traktował go jako szczęśliwy talizman. Valin podarował go później własnemu synowi, Corranowi, choć ten nie wiedział, że jego dziadek był Jedi. Corran przekazał później monetę swojej żonie, Mirax Terrik. Gdy w roku 11 ABY Mirax została porwana przez Jensaarai, udało się jej wysłać medalion do Corrana i tym samym zawiadomić go co się stało. Ostatecznie Horn zdołał uwolnić żonę, a medalion pozostał w rodzinie Hornów.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!