Mander Zuma

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mander Zuma.

Mander Zuma był Archiwistą Jedi w Nowym Zakonie. Posiadał ucznia Toro Irana, który został zabity podczas misji wykonywanej na Makem Te.

Biografia

Mander Zuma jako Jedi nie przejawiał zainteresowania walką na miecze świetlne, ani działaniem w polu. Jako spokojny archiwista pracował w swojej bibliotece. Wszystko zmieniło się w roku 19 ABY, kiedy jego uczeń Toro Irana został zamordowany w Przestrzenni Huttów. Mander jako jego mistrz został wyznaczony do zbadania okoliczności śmierci byłego ucznia. Z pozoru przypadkowy zgon okazał się zabójstwem. Mander włączył się w konflikty lokalnych gangsterów, w tym groźnego klanu Bomu. Podczas swojego dochodzenia spotkał Reen Iranę, siostrę Tory, oraz jej kompana, Bothanina Eddeya Be'raya. Wspólnie odkryli narkotyk o nazwie Nawałnica, który wywołując niepożądane efekty powodował śmierć wielu osób, w tym, jak się później okazało, Tora Irany.

Podczas dochodzenia grupa towarzyszy spotkała Hutta Poparę Anjiliaca, szefa przestępczego podziemia. Podczas rozmowy Popara został tajemniczo zamordowany. Mander, Reena i Eddey zostali zmuszeni do ucieczki. Po tym wydarzeniu nawiązali kontakt z synem Hutta, Miką Anjiliaciem, który obawiał się, że może zostać następnym celem zabójcy. Mander postanowił mu pomagać. Jednak Jedi odkrył, że to właśnie Mika stoi za zabójstwem swojego ojca, ale również za handlem niebezpiecznym narkotykiem - Nawałnicą. Doszło do starca między Zumą, a Anjiliaciem. Okazało się, że Hutt znał tajniki Mocy i umiał ją kontrolować. Dzięki pomocy Reen Manderowi udało się zabić Anjiliaca i pomóc oczyścić system ze szkodliwego narkotyku. Dalsze losy Mandera nie są znane.

Źródła

  • Plaga (Pierwsze pojawienie)