Nick Gillard

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nick Gillard.

Nick Gillard to urodzony w 1959 kaskader, aktor oraz tzw. "swordmaster", czyli choreograf walk przy użyciu wszelkiego rodzaju broni białej, w Gwiezdnych wojnach także mieczy świetlnych. Należał do ekipy tworzącej prequele. Stworzył od podstaw techniki walki na miecze świetlne. Wyszkolił m.in. Ewana McGregora i Liama Neesona.

Mając 12 lat Nick dołączył do trupy cyrkowej. W wieku lat 16 był już znany i szanowany ze swoich umiejętności w cyrkowej jeździe konnej. Zaoferowano mu wtedy pierwszą pracę w filmie "Złodziej z Bagdadu". Kiedy Nick miał 19 lat zafascynowały go Gwiezdne wojny. Uważał, że film był "przepięknie napisany", podobała mu się stylistyka. W pierwszym z filmów z serii Gwiezdne wojny pojawił się jako kaskader. Dwadzieścia lat później doczekał się większego udziału przy tworzeniu Legendy Star Wars. Jego dorobek jako kaskader i/lub swordmaster jest imponujący. Z bardziej znanych filmów przy jakich pracował należy wymienić Sleepy Hollow, Notting Hill, Siedem lat w Tybecie, Jutro nie umiera nigdy, GoldenEye, Wodny świat, Rob Roy, Wywiad z wampirem, Trzej muszkieterowie (wersja z 1993 roku), Syn Różowej Pantery, 1492:Podbój raju, Alien 3, Robin Hood:Książę złodziei, Kroniki młodego Indiany Jonesa, Willow, Szpieg, który mnie kochał, czy Indiana Jones i ostatnia krucjata.

Okazyjnie Nick bywał także aktorem. Wcielał się w niewielkie role w filmach takich jak Indiana Jones i ostatnia krucjata czy Poszukiwacze zaginionej arki, gdzie zagrał niemieckiego żołnierza. Wcielił się także w rolę Cina Dralliga w Zemście Sithów.

Ciekawostki

  • Nick ma słabość do gadżetów z filmu. Wielokrotnie widziano go chodzącego po korytarzu z mieczem świetlnym.

Linki zewnętrzne