Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Droid astromechaniczny serii R4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z R4)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

R4 negtd.jpg
R4
Producent Industrial Automaton
Typ Droid astromechaniczny
Wysokość 100 cmR4 był piątym modelem droida astromechanicznego, a czwartym z serii R wyprodukowanym przez Industrial Automaton.

Charakterystyka

R4 miał być wykorzystywany głównie przez mieszkańców Zewnętrznych Rubieży. Droidy miały pomagać im w obsłudze śmigaczy jako uproszczona i tańsza wersja R2. Chcąc zmniejszyć ceny usunęli ekran wyświetlacza i gaśnicę pożarową. Komputer Intellex VI był w pełni nowoczesny jednak jego oprogramowanie przesterowano na prowadzenie zwykłych pojazdów i powszechnie dostępnych środków transportu. R4 nie był praktycznie w ogóle używany w podróżach międzygwiezdnych więc mógł mieścić parametry tylko jednego skoku nadprzestrzennego. Robot charakteryzował się dużą odpornością. Potrafiły jednocześnie dokonywać napraw jak i radzić sobie z uszkodzeniami własnymi oraz manewrować przy systemach statku. Producent z zadowoleniem stwierdził, iż przy przestrzeganiu terminów i zakresów przeglądów okresowych trwałość R4 znacznie przekroczyła przewidywany okres ładowania ogniw i akumulatorów.

Historia

Droidy cieszyły się dużą popularnością zarówno wśród odbiorców masowych, jak i członków Sojuszu Rebeliantów. Dla niezbyt bogatych przedstawicieli tej ostatniej grupy znajomość pojazdów i niewielka cena stanowiły atuty jednostki. Z czasem stożkowa głowa robota stała się popularna w bazach rebeliantów i hangarach krążowników z Kalamara.

Garstkę R4 wyposażoną w czujniki zakłóceń pola magnetycznego wykorzystywano na pokładzie Gwiazdy Śmierci do wykrywania osłabień i uszkodzeń pola utrzymującego powietrze wewnątrz stacji.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!