Rikard Lovas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Rikard Lovas był mężczyzną należącym do rasy Kubazów oraz bankierem i przedstawicielem Kantoru Zachodniego Krańca na Jakku.

Biografia

Około trzydziestu lat po bitwie o Endor Riard Lovas przeniósł się na Jakku, gdzie był odpowiedzialny za działania Kantoru Zachodniego Krańca. Wpadł jednak w hazardowe długi względem organizacji Irving Boys, co zmusiło go do drastycznych działań. Lovas zdołał pojmać kilka droidów, w tym CZ-1G5 oraz B33, a następnie przeprogramował je i założył ograniczniki. Nakazał im atak na statek bankowy Kantoru i sfingować rabunek. Liczył na to, iż to droid sekretarz CZ zostanie oskarżony o napaść, a burmistrz Placówki Niima, w której doszło do ataku, wypłaci mu odszkodowanie. Miał jednak umówione spotkanie z pewną Otteganką, które sprawiłoby, iż znajdowałby się w statku bankowym w chwili ataku, więc odwołał je w ostatniej chwili.

Gdy doszło do napaści, a na miejscu pojawił się konstabl Zuvio, Kubaz podszedł do niego żądając wyjaśnień. Następnie wskazując na najwyższe zabezpieczenia stosowanie z transportowcu nakierował podejrzenia konstabla na CZ-1G5. Plan jednak nie powiódł się, gdyż dwoje podwładnych Zuvio, Drego oraz Streehn, zostało nakierowanych na trop Rikarda przez Ottegankę, z którą miał się spotkać. Gdy stróże prawa wezwali Lovasa do Biura Konstabla ten ponownie próbował skierować ich na trop SeeZee, lecz gdy ci pozostali nieugięci i zadawali pytania, Kubaz zdenerwował się i wezwał droida bojowego DT-17, który zaatakował dwóch Kyuzo. Po chwili jednak do pomieszczenia wszedł Zuvio, który zniszczył droida i aresztował Rikarda Lovasa. Ze względu na niezbite dowody został on skazany na karę więzienia.

Źródła