Zapraszamy do udziału w XI konkursie


System College'u Wojennego Anaxes

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

System College'u Wojennego Anaxes był metodą kwalifikacji statków kosmicznych do poszczególnych klas. Został on opracowany w czasie wojen klonów przez odrodzony College Wojenny Anaxes i stał się standardem zarówno w Republice, jak i następujących po niej rządach galaktycznych.

Historia

Konieczność opracowana nowego systemu wynikała z ograniczeń poprzedniego, stosowanego od czasów Reformacji Ruusańskiej, w którym największym rozpoznawalnym typem był krążownik, co spowodowane było ograniczeniem w rozmiarze okrętów do 600 m długości. Jednak w czasie tysiąclecia dzielącego Nowe wojny Sithów a wojny klonów, wiele bogatszych sektorów wprowadziło do służby jednostki przyćmiewające rozmiarem te ograniczenia. W czasie opracowywania systemu pojawiła się kontrowersja z wykorzystaniem określenia Gwiezdny Niszczyciel, oznaczenia stosowanego przez Kuat Drive Yards, dla jednego z typów okrętów, jednak zażartą dyskusję zakończyło stwierdzenie, iż oficerowie nowopowołanej marynarki już wpadli w nawyk nazywania tak większych jednostek, zarówno po stronie Republiki, jak i Separatystów.

System kwalifikacji

System College'u Wojennego Anaxes opierał się w pierwszej linii na rozmiarze, podobnie jak jego poprzednik, wydzielono jednak z niego myśliwce jako oddzielny typ, zaś wszystkie pozostałe jednostki mniejsze niż 100 metrów określono mianem kosmicznych transportowców. System pozwalał również na pewne wyjątki od zasady długości, opierające się przede wszystkim na uzbrojeniu lub przeznaczeniu danej jednostki, które pozwalały nadać jej inny typ niż standardowy.

Typ okrętu w zależności od długości:

  1. między 100 a 200 metrów - korweta,
  2. między 200 a 400 metrów - fregata,
  3. między 400 a 600 metrów - krążownik,
  4. między 600 a 1000 metrów - ciężki krążownik,
  5. między 1000 a 2000 metrów - Gwiezdny Niszczyciel,
  6. między 2000 a 5000 merów - krążownik liniowy,
  7. powyżej 5000 metrów - pancernik

Ponadto system uwzględniał uproszczenia do wykorzystania w czasach działań bojowych - mniejsze jednostki, takie jak transportowce, korwety i myśliwce, określane były zbiorczo kanonierkami, fregaty i mniejsze krążowniki - krążownikami, natomiast większe jednostki - okrętami bojowymi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!