Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Andy Serkis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AndySerkis.jpg
Andy Serkis
Data urodzenia: 20 kwietnia 1964
Miejsce urodzenia: Londyn, Wielka Brytania
Narodowość: Brytyjska
Wzrost: 173 cm
Kolor włosów: Czarne
Wkład w uniwersum
Role:Andrew C. G. "Andy" Serkis to urodzony 20 kwietnia 1964 w Londynie brytyjski aktor filmowy i teatralny, znany przede wszystkim z roli Golluma z filmowej adaptacji Władcy Pierścieni i Hobbita. Jego ojciec, z pochodzenia był Ormianinem, a matka była nauczycielką. Andy Serkis wcielił się w rolę Snoke'a w Przebudzeniu Mocy i Ostatnim Jedi, epizodach sagi Gwiezdnych wojen, a Imaginarium, jego studio specjalizujące się w technice motion capture, zaangażowane jest w proces produkcyjny nowych filmów z tego uniwersum.

Kariera

Serkis występował na deskach licznych teatrów w Londynie. Cieszące się uznaniem krytyków role teatralne aktora, to między innymi Król Lear i Hush w Royal Court Theatre. Dużą popularność przyniosła mu rola Golluma w ekranizacji powieści J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni i rola w filmie King Kong, gdzie grał tytułowego potwora oraz pokładowego kucharza Lumpy'ego.

Gwiezdne wojny

29 kwietnia 2014 roku w wiadomości na oficjalnej stronie marki poinformowano, że Andy Serkis wystąpi w siódmej części Gwiezdnych wojen.[1] W czerwcu tego samego roku Serkis poinformował, że jego studio motion capture, Imaginarium, jest zaangażowane w produkcję projektów spod znaku Star Wars.[2] Tożsamość jego postaci ujawniono 28 maja 2015 roku, gdy na StarWars.com ukazał się wywiad z fotograf Annie Leibovitz, dotyczący przeprowadzonej przez nią dla magazynu Vanity Fair sesji zdjęciowej z planu siódmego epizodu. Wywiadowi towarzyszyło zdjęcie wcielającego się w rolę Snoke'a Serkisa, przygotowanego do zdjęć z wykorzystaniem technologii motion capture.[3] Serkis ściśle współpracował z reżyserem filmu, J.J. Abramsem, przy kształtowaniu swojej postaci, której wygląd zmieniał się wielokrotnie w czasie zdjęć i procesu postprodukcji.[4][5] Aktor powrócił do roli Snoke'a w ósmym epizodzie sagi, Ostatnim Jedi, którego premiera odbyła się 15 grudnia 2017 roku.

Filmografia

Przypisy


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!