Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


J.J. Abrams

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
JJ Abrams.jpg
Jeffrey Jacob Abrams
Data urodzenia: 27 czerwca 1966
Miejsce urodzenia: Nowy Jork, USA
Narodowość: Amerykanin
Obywatelstwo: Amerykańskie
Kolor włosów: Czarne
Wkład w uniwersum
Reżyseria: 2015: Przebudzenie Mocy
Scenariusz: 2015: Przebudzenie Mocy
Produkcja: 2015: Przebudzenie Mocy
2017: Ostatni JediJeffrey Jacob "J.J." Abrams, to urodzony 27 czerwca 1966 roku w Nowym Yorku amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny. Znany jest przede wszystkim z licznych produkcji z gatunku science-fiction, akcji a także filmów i seriali dramatycznych. W 1998 roku wraz z Bryana Burkiem założył wytwórnię filmową Bad Robot, znaną obecnie jako Bad Robot Productions.

Wybrana filmografia

Współpracując między innymi z Paramount Pictures i Warner Bros. Television jako reżyser, scenarzysta, a przede wszystkim producent, przyczynił się do powstania wielu uznanych produkcji telewizyjnych i filmowych. Rozgłos zyskał jako współtwórca serialu Felicity, a także Agentki o stu twarzach, Zagubionych czy Fringe.

Jako reżyser znany jest z takich tytułów jak Mission: Impossible III, Star Trek czy Super 8. Abrams jest również producentem wszystkich wyreżyserowanych przez siebie filmów, a także Projekt: Monster czy Mission: Impossible – Ghost Protocol.

Gwiezdne wojny

"Gwiezdne wojny" to prawdopodobnie najbardziej wpływowy film czasów mojego pokolenia. To uosobienie konfliktu pomiędzy dobrem a złem i sposób, w jaki otworzyły świat na kosmiczne przygody, tak jak w przypadku westernów za czasów naszych rodziców, zostawił trwały ślad. Tak więc, w pewnym sensie, wszystko, co każdy z nas robi, w jakiś sposób, bezpośrednio lub pośrednio, wynika z doświadczenia płynącego z obejrzenia tych pierwszych trzech filmów.

— J.J. Abrams o wpływie klasycznej trylogii Gwiezdnych wojen[1][2]

25 stycznia 2013 roku oficjalnie zapowiedziano, że Jeffrey Abrams będzie reżyserem siódmego epizodu Gwiezdnych wojen, pierwszego filmu trzeciej trylogii sagi stworzonej przez George'a Lucasa, którego scenarzystą został Michael Arndt.[3] Film został zapowiedziany 30 października 2012 roku wraz z informacją o zakupieniu Lucasfilm Ltd. i praw do marki Star Wars przez The Walt Disney Company. Abrams i Burk będzie także współproducentami filmu, który będzie powstawał w ich wytwórni Bad Robot Productions.

24 października ogłoszono, że Lawrence Kasdan, konsultant projektu, oraz reżyser J.J. Abrams przejęli pracę nad scenariuszem, opracowywanym do tej pory przez Michaela Arndta.[4]

Przypisy

  1. "Star Wars" is probably the most influential film of my generation. It's the personification of good and evil and the way it opened up the world to space adventure, the way westerns had to our parents' generations, left an indelible imprint. So, in a way, everything that any of us does is somehow directly or indirectly affected by the experience of seeing those first three films.
  2. Biografia J.J. Abramsa w The Internet Movie Database
  3. Star Wars Is Being Kick-Started with Dynamite J.J. Abrams to Direct Star Wars: Episode VII
  4. Master Filmmaking Team Announced for Star Wars: Episode VII na StarWars.com

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!