Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Michael Arndt

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Michael Arndt.jpg
Michael Arndt
Miejsce urodzenia: McLean, Wrginia, USA
Narodowość: Amerykanin
Kolor włosów: Brązowe
Wkład w uniwersum
Scenariusz: 2015: Przebudzenie Mocy (wstępna wersja)Michael Arndt to amerykański scenarzysta filmowy oraz laureat Nagrody Akademii Filmowej za scenariusz do filmu Mała miss. Był także nominowany do statuetki za najlepszy adaptowany scenariusz za Toy Story 3. Jest odpowiedzialny za wstępną wersję scenariusza Przebudzenia Mocy, siódmego epizodu Gwiezdnych wojen.

Biografia

Michael Arndt urodził się w McLean w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Ukończył tam szkołę wyższą, później studiował zaś na New York University. Początkowo zajmował się analizą i opracowywaniem scenariuszy pod kątem produkcji i budżetu filmów, do 1999 roku był asystentem aktora Matthew Brodericka, zrezygnował jednak z tej pracy na rzecz scenopisarstwa.

W maju 2000 roku rozpoczął prace nad scenariuszem do filmu Mała miss, który początkowo chciał samodzielnie wyreżyserować, sądząc, że projekt jest zbyt mały i niezależny, by zyskać szersze zainteresowanie. Pracował nad tekstem przez dłuższy czas, wprowadzając liczne zmiany i poprawki, a w 2001 roku zainteresował reżyserów Jonathana Daytona i Valerie Faris, dzięki czemu Arndt zdołał sprzedać swój scenariusz za 250 tysięcy dolarów. Dalsza praca przebiegała burzliwie, gdyż wytwórnia Focus Features zwolniła Arndta gdy ten odmówił dokonania zmian w scenariuszu, jednak ten wrócił do pracy niecały miesiąc później. Ostatecznie film zadebiutował w 2006 roku, choć ostatnie sceny zostały nakręcone zaledwie kilka tygodni przed jego premierą. Obraz spotkał się z uznaniem a sam Arndt został laureatem licznych nagród, otrzymał również Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy oryginalny scenariusz.

W tym samym roku, wraz z zespołem ze studia Pixar rozpoczął pracę nad scenariuszem filmu Toy Story 3, opartym na zarysie fabuły stworzonym przez współscenarzystę poprzednich części serii. Za scenariusz do animacji Arndt został nominowany do Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany, stając się pierwszym scenarzystą w historii nominowanym w obydwu scenariuszowych kategoriach za dwa pierwsze filmy w swoim dorobku. W kolejnych latach odpowiadał za scenariusz filmów Niepamięć i Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia, które sygnowane były pseudonimem Michael DeBruyn.

9 listopada 2012 roku, kilka dni po ogłoszeniu wykupienia Lucasfilm Ltd. przez The Walt Disney Company i zapowiedzi nowej trylogii Gwiezdnych wojen, ogłoszono, że scenariusz do siódmego epizodu przygotuje Michael Arndt, który od pewnego czasu konsultował się w sprawie historii nowego filmu z Georgem Lucasem i Kathleen Kennedy.[1] Arndt dostarczył Disneyowi liczący pięćdziesiąt stron rys fabularny filmu.[2] Od tamtej pory Arndt był wymieniany w kolejnych zapowiedziach jako scenarzysta produkcji, choć pojawiały się plotki o odsunięciu go od dalszych prac nad projektem. 24 października 2013 poinformowano, że pracę nad scenariuszem przejęli J.J. Abrams, reżyser i współproducent obrazu, oraz Lawrence Kasdan, autor scenariusza do Powrotu Jedi, wspomniano też, że będą oni opierać się na wstępnej wersji scenariusza opracowanej przez Arndta.[3] Od tamtej pory Arndt nie jest wymieniany wśród twórców nowego filmu.

Ciekawostki

  • Michael Arndt ma barta bliźniaka, Davida, który jest profesorem Kutztown University w Pensylwanii.

Filmografia

Przypisy


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!