Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Barabelowie/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Barabel.jpg
Barabelowie
Planeta macierzysta: Barab I[1]
Język: Język barabelski[2]
Wzrost: 190-220 cm[2]
Kolor łusek: Czarne[2]
Cechy charakterystyczne: Pięciocentymetrowe zęby[2]
Barabelowie to gadopodobna, inteligentna rasa humanoidalna. Te zimnokrwiste istoty pochodziły z planety Barab I. Byli bardzo prymitywną, bezwzględną rasą. Wiele ich działań powodowane było ich łowiecką naturą.

Charakterystyka

Barabelowie szanują rycerzy Jedi. Już tacy są. Po prostu.
— Nieznany rycerz Jedi.[1]

Barabelowie byli doskonałymi myśliwymi. Na swoje ofiary polowali przez całą dobę. Umożliwiały im to wrażliwe na podczerwień oczy. Byli silni, a dzięki pięciocentymetrowym szponom i zębom bez problemu rozszarpywali swoje ofiary. Ich ciało pokrywały czarne łuski, chroniące ich niczym pancerz. Mieli długi ogon, który potrafili odrzucić, co pozwalało im zaskoczyć swoich przeciwników.

Barabelowie byli wyjątkowo porywczy i potrafili zabić, jeśli czuli się zagrożeni. Wszystkich obcych Barabelowie traktowali wrogo. Mimo swojego temperamentu, czuli respekt wobec Jedi, a każdy Barbel zawsze przyjmował ich osąd. Ze względu na swoje umiejętności i charakter często zatrudniali się jako łowcy nagród lub najemnicy.

Historia

Około 900 BBY na planetę Barab I przyleciała mała grupka Jedi, na której czele stał Ithorianin, Noga-ta. Pomogli oni Barabelom zażegnać trwający już tysiące lat konflikt między dwoma klanami. Owi Jedi nie zapisali w żadnym archiwum istnienia tej planety, dlatego pozostała ona nieznana przez wiele następnych wieków.

Barabel.

Za czasów Imperium Galaktycznego planetę odkryła organizacja Planetarne Safari, która polowała na różne egzotyczne istoty. Wódz Barabelów, Shaka-ka, odpłacił przybyszom pięknym za nadobne, urządzając polowanie na nich. W czasach Imperium zrozumiano, jaką wartość przedstawiali Barabelowie, uważani dotąd za prymitywnych. Zbudowano jedyny port kosmiczny na Barabie I, Alater-ka, pozostający zresztą jedynym miastem na tej planecie, i zaczęto werbunek. Planeta została wyzwolona spod władz Imperium po bitwie o Endor.

Wiele lat później, kiedy planeta odzyskała niepodległość, jej mieszkańcy stali się wyjątkowo wrodzy, a to sprawiało liczne problemy władzom Nowej Republiki. Jednym z najbardziej znanych takich przypadków była sytuacja, w czasie której Barabelowie weszli w konflikt z Verpinami o kontrakt na budowę jakiegoś statku. Po ciężkich staraniach istoty obu ras zawarły pokój.

Później w czasach Nowej Republiki wielu Barabelów wstąpiło do Zakonu Jedi, a ich najbardziej znanym przedstawicielem była Saba Sebatyne. Kiedy ich planeta została zniszczona przez Yuuzhan Vongów, podczas trwania inwazji galaktyki, byli bliscy wyginięcia.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Barabelów.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Barabelów.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!