Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ben Burtt

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ben Burtt urodził się 12 lipca 1948 roku w Nowym Jorku w USA. Jest montażystą i reżyserem dźwięku od początku związanym z Lucasfilm Ltd. (a także z częścią Lucasfilmu - Skywalker Sound. Jego najbardziej znanym dziełem jest dźwięk miecza świetlnego. Ben stworzył też "głos" Chewbaccy, R2-D2 i wiele innych. Pracował przy niemal każdym przedsięwzięciu Lucafilmu - od Nowej nadziei aż do Zemsty Sithów, gier komputerowych LucasArts (takich jak Knights of the Old Republic, Jedi Starfighter i wielu innych). Oczywiście Gwiezdne wojny to nie wszystko. Ben Burtt tworzył i miksował dźwięki do filmów z serii Indiana Jones, Kaczora Howarda, Niebieskiej Planety, Willowa i innych. Za montaż dźwięku i efekty dźwiękowe do Powrotu Jedi, Willowa, Indiany Jonesa i ostatniej krucjaty, Mrocznego widma otrzymał nominację do Oscara.

Oczywiście Ben Burtt nie zajmuje się tylko tworzeniem i montowaniem dźwięku. Jest także montażystą. Pracował przy złożeniu w całość trzech najnowszych filmów spod znaku Star Wars, a także kilku odcinków serialu i filmów telewizyjnych opowiadających o przygodach młodego Indiany Jonesa.

Burtt to także scenarzysta i reżyser. Stanął za kamerą i napisał scenariusz m.in. jednego z odcinków Młodego Indiany Jonesa. Natomiast za reżyserię krótkometrażowego filmu Special Effects: Anything Can Happen otrzymał nominację do Oscara.

Ben Burtt napisał także książkę Słowniczek najpopularniejszych zwrotów w językach Gwiezdnych wojen.

W czerwcu 2005 Ben Burtt przeszedł z Lucasfilm do firmy Pixar.

Ciekawostki

  • Ben wcielił się w dwie role w Gwiezdnych wojnach. W Imperium kontratakuje zagrał Dyera - imperialnego oficera, który w bunkrze na Endorze krzyczy "Stać" (Freeze!) do Rebeliantów. W Mrocznym widmie odegrał rolę Ebanna Baobaba, którego przez moment widać w scenie, gdy Amidala gratuluje Palpatinowi wyboru na Kanclerza.
  • Ben użyczył także głosu postaci Lushrosowi Dofine w Zemście Sithów.
  • Ben Burtt napisał słowa piosenki Ewoków, którą można usłyszeć w wersji filmu z 1983 roku.
  • Ben Burtt jest odpowiedzialny także za stworzenie głosu E.T.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!