Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Atak klonów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu kinowego. Zobacz też: inne produkcje o tym tytule.
Plakatczescdruga.jpg
Gwiezdne wojny - Część II: Atak klonów
Tytuł oryginalny: Star Wars - Episode II: Attack of the Clones
Reżyseria: George Lucas
Produkcja: Rick McCallum
Scenariusz: George Lucas
Jonathan Hales
Wystąpili: Ewan McGregor
Natalie Portman
Hayden Christensen
Ian McDiarmid
Data premiery w USA: 16 maja 2002
Data premiery w Polsce: 16 maja 2002
Dystrybucja w USA: 20th Century Fox
Czas trwania: 143 min.
Budżet: $120,000,000
Czas w chronologii: 22 BBY
Poprzedni: Mroczne widmo
Następny: Zemsta Sithów


Epizod II: Atak klonów to drugi według chronologii świata Gwiezdnych wojen film kinowy (a nakręcony jako piąty), powstały w 2002 roku. Film traktuje o dalszych losach Anakina Skywalkera oraz Padmé Amidali, pomiędzy którymi dawne uczucie przeistacza się w miłość, bezwzględnie zakazaną rzecz dla rycerza Jedi. Atak klonów opowiada też o dalszych losach Republiki Galaktycznej, powoli ulegającej samozagładzie.

Napisy początkowe

Wersja polska


Gwiezdne wojny
Część II
Atak klonów


W Senacie Galaktycznym
zapanował chaos. Kilka
tysięcy układów chce się
odłączyć od Republiki.


Ruch Separatystów pod
wodzą tajemniczego hrabiego
Dooku, utrudnia garstce
Rycerzy Jedi utrzymanie
pokoju i ładu w galaktyce.


Senator Amidala, dawna
królowa Naboo, wraca do
Senatu by wziąć udział w
głosowaniu nad projektem
powołania Armii Republiki,
która mogłaby pomóc
Rycerzom Jedi...
Wersja angielska


Star Wars
Episode II
Attack of the Clones


There is unrest in the
Galactic Senate. Several
thousand solor systems
have declared their
intentions to leace the
Republic.


This separatist moveament
under the leadership of
the mysterious Count Dooku,
has made it difficult for
the limited number of Jedi
Knights to maintain peace
and order in the galaxy.


Senator Amidala, the former
Queen of Naboo, is returning
to the Galactic Senate to
vote on the critical issue
of creating an ARMY OF THE
REPUBLIC to assist the
overwhelmed Jedi...

Streszczenie filmu

Akcja filmu rozgrywa się na 22 lata przed Nową nadzieją, pierwszym filmem z cyklu Gwiezdne wojny, w roku 22 BBY.

Mija dziesięć lat od inwazji na Naboo. W senacie Republiki Galaktycznej zapanował chaos. Na międzygalaktycznej arenie wzrósł w siłę Ruch Separatystów, pod wodzą byłego mistrza Jedi - hrabiego Dooku. Konfederacja Niezależnych Systemów, polityczne i wojskowe stronnictwo, pragnęła uniezależnienia się od Republiki. Gwarantowała o wiele lepsze warunki współpracy handlowej z planetami czy całymi systemami gwiezdnymi niż Republika, toteż kilka tysięcy układów planetarnych zadeklarowało przystąpienie do Separatystów.

Anakin Skywalker jest już dobrze wyszkolonym padawanem Jedi i wraz ze swym mistrzem Obi-Wanem Kenobi powraca z pewnej misji do stolicy Republiki, Coruscant. W tym samym czasie na Coruscant przybywa także Padmé Amidala, która nie jest już królową, lecz senator, reprezentującą swą planetę w galaktycznym Senacie Republiki. Wraca do stolicy, by sprzeciwić się ustawie o powołaniu Armii Republiki. Wie, iż może to oznaczać totalną wojnę z Separatystami i w rzeczywistości chaos w całej galaktyce.

Śmierć Cordé

Tuż przy lądowaniu, nieznany przeciwnik podjął się zamachu na życie Padmé, która jednak przeżyła. W związku z tym dostała ona do ochrony dwóch rycerzy Jedi: Anakina i Obi-Wana, z którymi nie widziała się od czasów inwazji na Naboo. Między Anakinem a Padmé powoli rodzi się uczucie, choć młody rycerz wie, iż miłość jest dla Jedi zakazana.

Po jakimś czasie ma miejsce kolejny zamach na życie Padmé, tym razem jednak do akcji wkroczyła dwójka Jedi. Po długim i trudnym pościgu areośmigaczem XJ-6 udało im się zdemaskować napastnika, którym była łowczyni nagród Zam Wesell. Jednak na chwilę przed wypowiedzeniem dla kogo pracuje, Zam została zabita zatrutą strzałką, wystrzeloną przez nieznanego przeciwnika w mandaloriańskiej zbroi.

Obi-Wan dowiedział się, iż strzałka wyprodukowana była przez klonerów z Kamino i podążył tym tropem, aby wykryć, kto stoi za zamachami na Padmé. Tymczasem Anakinowi Najwyższa Rada Jedi przydzieliła nową misję: miał za zadanie ochraniać Amidalę w jej drodze na Naboo - w tej chwili najbezpieczniejszego dla niej miejsca.

Mistrz Kenobi dotarł w końcu na targaną wiecznymi burzami, wodnistą planetę Kamino. Po wylądowaniu w mieście Kaminoan, jednych z najlepszych klonerów w galaktyce, został przez nich wzięty za wysłannika mistrza Jedi Sifo-Dyasa. Obi-Wan, nie mając pojęcia o co chodzi, zaczął improwizować, mówiąc iż jest uczniem Sifo Dyasa i przybył sprawdzić, czy wszystkie sprawy idą zgodnie z planem. Kenobi dowiedział się, iż na Kamino od dekady hodowana jest armia klonów dla Republiki, a jej stworzenie zlecił właśnie Sifo-Dyas, mistrz Jedi, który nie żył już od 10 lat. Obi-Wan powiadomił o wszystkim Radę Jedi, która obiecała iż zajmie się sprawą. Kenobi miał już inne zadanie: odkrył, iż to Jango Fett był pracodawcą Zam Wesell. Jango Fett był znakomitym łowcą nagród i to na podstawie jego kodu genetycznego wyhodowano armię klonów. Kenobi stoczył pojedynek z Jango, ten jednak uciekł, ale Jedi w porę rzucił na jego statek nadajnik, dzięki czemu mógł go dalej śledzić.

Tymczasem na Naboo uczucie pomiędzy Anakinem i Padmé stało się coraz głębsze, choć oboje mają świadomość, iż ich związek nie ma przyszłości. Dni upływały spokojnie, aż pewnej nocy Anakinowi przyśnił się koszmar o własnej matce, którą pozostawił 10 lat wcześniej na Tatooine. Domyślał się, iż była to wizja podesłana przez Moc i że jego matka jest w niebezpieczeństwie, toteż wraz z ukochaną udał się na planetę swojego dzieciństwa, by ją ocalić. Dowiedział się, iż jego matka nie jest już niewolnicą i ożeniła się z farmerem Clieggiem Larsem, który wykupił ją od Watto i uwolnił. Anakin znalazł farmę Larsów, na której dowiedział się, że Shmi niedawno porwali bezwzględni Tuskenowie - Ludzie Pustyni. Gdy Anakin odnalazł w końcu ich prymitywny obóz, było już za późno i jego matka, po wypowiedzeniu kilku słów, umarła w jego ramionach. Rozwścieczony Skywalker wyrżnął cały obóz Tuskenów, w tym kobiety i dzieci, stawiając pierwsze kroki na ścieżce ku ciemnej strony Mocy.

Anakin i Padmé odtwarzają wiadomość od Kenobiego.

W międzyczasie Kenobi, podążając za statkiem Fetta, przybywa na skalistą planetę Geonosis. Odkrył, iż znajduje się tu główna baza Separatystów, a Jango pracuje dla hrabiego Dooku, który sprzymierzył się z Nute'em Gunray'em, wicekrólem Federacji Handlowej. To właśnie Gunray pragnął głowy Padmé Amidali, która upokorzyła go 10 lat wcześniej na Naboo i taki był jego warunek postawiony Dooku, w zamian za współpracę Federacji z Konfederacją. Obi-Wan przesłał te wszystkie rewelacje Anakinowi i Padmé, a ci przekazali dalej, na Coruscant, Kenobi jednak w trakcie wysyłania informacji został pojmany przez droidy separatystów, więc dwójka młodych śmiałków postanowiła ruszyć mu na ratunek.

Na Coruscant dochodzi do wielkich wydarzeń. Po raporcie Kenobiego z Geonosis nikt nie jest już tak spokojny. Jar Jar Binks, zastępujący Padmé pod jej nieobecność senator z Naboo, został wplątany z polityczną intrygę przez Palpatine'a i na forum Senatu ogłosił, iż należy dać Wielkiemu Kanclerzowi Palpatine'owi nadzwyczajne uprawnienia, co Senat ochoczo przyjął. Palpatine ogłosił powstanie Wielkiej Armii Republiki, złożonej z żołnierzy-klonów, która będzie w stanie odeprzeć niebezpieczeństwo ze strony Separatystów.

Skywalker i Naberrie podążyli na Geonosis pragnąc uwolnić mistrza Kenobiego, jednak tak jak on sam zostali pojmani przez droidy Dooku. Hrabia zdecydował się na publiczną egzekucję Anakina, Padmé i Obi-Wana, lecz w momencie gdy droidy otoczyły całą trójkę na geonosjańskiej arenie, znikąd pojawiło się 212 rycerzy Jedi pod wodzą Mace'a Windu, którzy rozpoczęli długi bój z droidami Konfederacji. To wydarzenie znane będzie później jako bitwa o Geonosis. Po zażartej i długiej walce, z ponad dwustu Jedi przeżyło zaledwie kilkunastu. Gdy sytuacja stawała się dramatyczna i rycerze Jedi wraz z Padmé przygotowywali się na śmierć, na arenie wylądowało kilka republikańskich kanonierek, które ostrzeliwując się, uratowały ocalałych.

Ślub Anakina i Padmé.

Zaczęła się bitwa o Geonosis, w której starły się nowo utworzone wojska Republiki, złożone z szturmowców-klonów, oraz wojska Separatystów, złożone z droidów. Bitwa trwała, włączyło się w nią jeszcze kilkunastu Jedi, w tym sam mistrz Yoda. W międzyczasie Obi-Wan, Padmé i Anakin zaczęli ścigać hrabiego Dooku, który postanowił uciec z planety. Na lądowisku wywiązał się pomiędzy nimi pojedynek na miecze świetlne, w którym Obi-Wan doznał ciężkich obrażeń uniemożliwiających dalszą walkę, a Skywalker stracił rękę. Sytuację uratował Yoda, który wkroczył do akcji w odpowiedniej chwili i prawie pokonał byłego ucznia, jednak w końcu hrabiemu udało się uciec. Dooku przybywa na Coruscant, gdzie spotyka się z mrocznym widmem, Darthem Sidiousem, informując go, iż wojna się zaczęła, co było częścią wielkiego planu Sidiousa.

Republika wygrała bitwę, ale nie wojnę. Rozpoczęły się wojny klonów, które będą trwały przez najbliższe 3 lata i zbiorą ogromne żniwo w całej galaktyce. Na Coruscant setki tysięcy żołnierzy-klonów przygotowywało się na odlot gwiezdnymi krążownikami, a tymczasem na cichej i spokojnej planecie Naboo, Anakin Skywalker i Padmé Amidala wzięli potajemnie ślub.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Wydania

Aktorzy

Anakin Skywalker Hayden Christensen
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor
Padmé Naberrie Natalie Portman
Kanclerz Palpatine Ian McDiarmid
Hrabia Dooku Christopher Lee
Mace Windu Samuel L. Jackson
Yoda Frank Oz (głos)
Bail Organa Jimmy Smits
Jango Fett Temuera Morrison
Poggle Mniejszy Marton Csokas (głos)
Zam Wesell Leaanna Walsman
Plo Koon Matt Sloan
Dorme Rose Byrne
Dexter Jettster Ron Falk (głos)
Kapitan Typho Jay Laga'aia
Królowa Jamillia Ayesha Dharker
Boba Fett Daniel Logan
Beru Lars Bonnie Marie Piesse
Owen Lars Joel Edgerton
Cliegg Lars Jack Thompson
Lama Su Anthony Phelan
Taun We Rena Owen
Kit Fisto Zachariah Jensen
Depa Billaba Dipika O'Neill Joti
C-3PO Anthony Daniels
Jar Jar Binks Ahmed Best
R2-D2 Kenny Baker
Shmi Skywalker Pernilla August
Ki-Adi-Mundi / Nute Gunray Silas Carson
Mas Amedda David Bowers
Sio Bibble Oliver Ford Davies
Saesee Tiin Kenji Oates

Twórcy

Reżyseria George Lucas
Scenariusz George Lucas Jonathan Hales
Producent Rick McCallum
Producent wykonawczy George Lucas
Zdjęcia David Tattersall B.S.C.
Scenografia Gavin Bocquet
Montaż Ben Burtt
Dźwięk Ben Burtt
Kostiumy Trisha Biggar
Muzyka John Williams

Wersja polska

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Udział wzięli:

Nagrody

 • 2003: Hayden Christensen Złota Malina
 • 2003: Natalie Portman (nominacja) Złota Malina najgorsza aktorka
 • 2003: (nominacja) Złota Malina najgorszy film
 • 2003: (nominacja) Oscar najlepsze efekty specjalne
 • 2003: Saturn najlepsze efekty specjalne
 • 2003: Natalie Portman (nominacja) Saturn najlepsza aktorka
 • 2003: George Lucas (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
 • 2003: John Williams (I) (nominacja) Saturn najlepsza muzyka
 • 2003: Hayden Christensen (nominacja) Saturn najlepszy aktor
 • 2003: George Lucas (nominacja) Złota Malina najgorszy reżyser
 • 2003: George Lucas Złota Malina najgorszy scenariusz
 • 2003: (nominacja) Saturn najlepszy film sci-fi
 • 2003: Jonathan Hales Złota Malina najgorszy scenariusz
 • 2003: Hayden Christensen (nominacja) Złota Malina najgorszy aktor drugoplanowy
 • 2003: Christopher Lee (I) MTV Movie Award najlepsza scena walki
 • 2003: Natalie Portman (nominacja) Złota Malina najgorszy duet aktorski
 • 2003: (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena akcji
 • 2003: (nominacja) Złota Malina najgorszy remake lub sequel
 • 2002: Hayden Christensen (nominacja) Nagroda Młodych najlepsza rola męska w dramacie

Muzyka filmowa

Zobacz główny artykuł: Atak klonów (soundtrack).


Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]
Atak klonów
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!