Rune Haako

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Rune Haako
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Mustafar[1]
Miejsce pochodzenia: Neimoidia
Rasa: Neimoidianin
Wzrost: 196 cm[2]
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Zielona
Przynależność:
Profesja: Doradca




Rune Haako był neimoidiańskim członkiem Federacji Handlowej w schyłkowym okresie Republiki Galaktycznej. Był doradcą i prawą ręką przywódcy Federacji, wicekróla Nute'a Gunraya.

Po dołączeniu Federacji do Konfederacji Niezależnych Systemów, Rune stał się członkiem Rady Separatystów. Zginął w 19 BBY na planecie Mustafar z ręki Dartha Vadera.

Biografia

Inwazja na Naboo

W 32 BBY Darth Sidious, w tajemnicy kierujący działaniami Federacji Handlowej, rozkazał nałożenie blokady i bojkot handlowy małej planety Naboo. Haako śledził rozwój sytuacji na okręcie flagowym typu Lucrehulk, Saak'ak. Z umiarkowanym optymizmem podchodził do coraz bardziej agresywnych i prowokujących posunięć frakcji.

Gdy Wielki Kanclerz Finis Valorum wysłał do władz Federacji negocjatorów w postaci rycerzy Jedi, Sidious rozkazał Gunrayowi zabić wysłanników Republiki. Mimo ataku ze strony oddziału droidów bojowych, Jedi uszli z życiem i ukryli się na okrętach desantowych. Haako radził wicekrólowi poczekać z przekazaniem Sidiousowi informacji o ucieczce negocjatorów.

Kolejnym poleceniem Sitha było rozpoczęcie inwazji na Naboo. Początkową fazę ataku Haako obserwował z jednostki flagowej. Gdy siły inwazyjne opanowały większą część planety, a także stolicę Theed, Rune wraz z Gunrayem przeniósł się na okupowaną planetę. Za siedzibę wybrali sobie pałac królewski. Naboo znalazło się pod panowaniem Federacji. Gunray oraz Haako obyli rozmowę z królową Amidalą, chcąc wymusić na niej podpisanie paktu legalizującego ich okupację. Amidala zdecydowanie odmówiła, po czym Neimoidianie kazali ją uwięzić. Jednak po drodze do celi, królowa została odbita z rąk Federacji przez negocjatorów Kanclerza Valoruma, z których pomocą uciekła z okupowanej planety. Sidious był bardzo niezadowolony z tego powodu i przedstawił Neimoidianom swojego ucznia Dartha Maula, który miał odnaleźć Amidalę. Haako i Gunray byli bardzo zaniepokojeni tym, iż już drugi Sith został zaangażowany w interesy Federacji. Pełen obaw Rune zaczął mieć wątpliwości, czy zawarcie sojuszu z Sidiousem było dobrym posunięciem.

Haako i Gunray pojmani przez oddział dywersyjny królowej Amidali.

Po pewnym czasie królowa powróciła na ojczystą planetę w celu odbicia Naboo. Gunray wysłał główne siły na pola otaczające stolicę, gdzie gromadziła się Wielka Armia Gungan. Sam wicekról w towarzystwie Rune'a Haako pozostał w Theed. Osłabioną ochronę wykorzystał oddział dywersyjny prowadzony przez samą królową Amidalę, który wdarł się do pałacu i opanował go po krótkiej walce, biorąc zaskoczonych Neimoidian do niewoli.

W tym samym czasie Eskadra Bravo zniszczyła okręt flagowy Saak'ak, pełniący funkcję jednostki sterowania droidami. Zniszczenie tego krążownika wyłączyło wszystkie droidy bojowe Federacji. Naboo zostało odbite, a przywódcy organizacji mieli zostać postawieni przed sądem za swoje posunięcia. Jednak dzięki potężnym wpływom Dartha Sidiousa i Gunray, i Haako uniknęli kar, a także utrzymali swoje posady.

Wojny klonów

W 22 BBY Gunray, po konsultacjach z Haako oraz innymi doradcami, postanowił przyłączyć Federację do Konfederacji Niezależnych Systemów. Miało to nastąpić wraz z podpisaniem paktu na planecie Geonosis. Najważniejsze osobistości Federacji przybyły na tą odległą planetę wraz ze znaczną częścią swojej floty, a co za tym idzie, także dużymi siłami lądowymi. Gunray wraz z Haako podpisali pakt na specjalnym spotkaniu z hrabią Dooku oraz przywódcami innych organizacji popierających Ruch Separatystyczny.

Pewien czas później, Haako był obecny na egzekucji pojmanych rycerzy Jedi i senator Amidali. Dla Neimoidian kluczowa była śmierć senator, przez którą okupacja Naboo sprzed 10 lat zakończyła się klęską. Jednak na pomoc uwięzionym przybył oddział ratunkowy Jedi, a następnie jednostki Wielkiej Armii Republiki. Haako przeniósł się z niebezpiecznej areny egzekucyjnej na okręt dowodzenia osadzony na powierzchni Geonosis, z którego śledził przebieg bitwy. Gdy siły Separatystów zostały zmuszone do odwrotu, Rune wraz z Gunrayem nakazali wycofanie jednostek Federacji z planety, a sami opuścili ją prywatnym promem wicekróla.

W późniejszej fazie wojny Haako omal nie został złapany wraz z Gunrayem przez siły Republiki, kiedy armia klonów zdobyła ich twierdzę na Cato Neimoidii. Rune był zmuszony w pośpiechu opuścić planetę.

Haako tuż przed śmiercią, błagający Dartha Vadera o życie.

Śmierć

W 19 BBY wojny klonów miały się ku końcowi i wiadomo było, że Konfederacja przegrała tę wojnę. Przywódcy Separatystów ukryli się w twierdzy na wulkanicznej planecie Mustafar. Oczekiwali tam na przybycie nowego ucznia Dartha Sidiousa, Dartha Vadera. Oczekiwany uczeń zabił jednak wszystkich przywódców, w tym także Rune'a Haako, który mimo błagań został przecięty mieczem świetlnym.

Ciekawostki

  • W postać Rune'a Haako w Mrocznym widmie wcielił się Jerome Blake, a głosu użyczył mu James Taylor. W Ataku klonów grał go David Healey, a głos podłożył Chris Truswell, natomiast Zemście Sithów strój Haako przybrał Sandy Thompson. W trzecim epizodzie nie było potrzeby podkładania głosu, ponieważ Rune nie wypowiada w tej części ani jednego słowa.
  • Istnieje wiele wersji dotyczących ostatnich słów Neimoidianina.
  • Pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących wystąpienia Haako w Ataku klonów. Po zakończeniu kręcenia Mrocznego widma strój, w którym wystąpił Neimoidianin zaginął. W związku z tym w drugim epizodzie użyty został inny kostium, należący do postaci Daultaya Dofine'a. Przez to zamieszanie powstała teza, iż to zupełnie nowa postać, która otrzymała imię Gilramos Libkath. Twórcy sprostowali to nieporozumienie zapewniając, że to Rune Haako.
  • W chwili, gdy Darth Vader zabijał Neimoidiania, od przodu widać postać Haako, a od tyłu strój innego separatysty, o imieniu Rute Gunnay. Wydarzenie to jest najprawdopodobniej pomyłką z racji, iż do wykreowania obu postaci użyto tej samej maski.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Rune'a Haako.