Inwazja na Naboo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Inwazja na Naboo była szeroko zakrojoną akcją militarną, przeprowadzoną przez Federację Handlową w roku 32 BBY w celu wymuszenia na Senacie Republiki ustępstw celnych.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną inwazji było wprowadzenie przez Senat uchwały o opodatkowaniu szlaków handlowych. Godziło to w interesy konsorcjów handlowych z Federacją na czele i wywołało liczne protesty. Wicekról Federacji Handlowej, Nute Gunray, zdecydował się wyrazić swój sprzeciw, urządzając zbrojną blokadę planety Naboo. Miał ku temu środki; Federacja już od dłuższego czasu prowadziła zbrojenia i wyposażała swoje krążowniki w najnowocześniejszą broń, pod pretekstem ochrony przed piratami. W tym samym celu zamówiła również armię droidów bojowych. Było to więcej, niż potrzeba, by przeprowadzić blokadę pojedynczej planety.

Nute Gunray, należący do tchórzliwej z natury rasy Neimoidian, zdecydował się na tak radykalne posunięcie za namową Mrocznego Lorda Sithów, Dartha Sidiousa. To on odpowiadał również za wybór celu blokady oraz przekonał wicekróla do zakrojonej na szeroką skalę inwazji. Gwarantował również, że Senat nie wyciągnie żadnych konsekwencji z tego tytułu. Gunray przystał na to wiedząc, że Sidious nie rzuca słów na wiatr (wcześniej pomógł on wicekrólowi zdobyć wyższą pozycję w Federacji), zrobił to jednak również w znacznej mierze ze strachu.

Inwazja miała wzmocnić pozycję Sidiousa w Senacie, który jako senator Palpatine z Naboo planował objąć funkcję Wielkiego Kanclerza. Współczucie z powodu ciemiężonej i zniewolonej ojczyzny miało przysporzyć mu sympatyków i przełożyć się na poparcie podczas ewentualnego głosowania nad wyborem nowego kanclerza. Warto zauważyć, że Palpatine był jednym z głównych pomysłodawców opodatkowania szlaków handlowych, które popchnęło Federację do rozpoczęcia blokady Naboo.

Przebieg

Blokada Naboo

Inwazja Federacji.

Zgodnie z obietnicami Sidiousa, kwestie proceduralne uniemożliwiły Senatowi natychmiastową reakcję na blokadę. Najwyższy Kanclerz Finis Valorum poprosił jednak Radę Jedi o wysłanie na pokład Profitu, statku flagowego Federacji, mediatorów, mających zażegnać kryzys i przywrócić spokój. Misję tę powierzono mistrzowi Qui-Gonowi Jinnowi i jego padawanowi, Obi-Wanowi Kenobiemu. Do negocjacji jednak nie doszło, gdyż Nute Gunray na polecenie Sidiousa rozkazał zabić dwójkę Jedi. Wymusiło to także przyspieszenie inwazji; barki desantowe CC-9979, wypełnione po brzegi armią droidów dość szybko i sprawnie opanowały Naboo, wraz z jego stolicą, Theed. Zamiarem Nute'a Gunray'a było zmuszenie królowej Amidali, władczyni Naboo, do podpisania traktatu legalizującego inwazję i okupację. Królowej udało się jednak uciec przy pomocy Jinna i Kenobiego, i zbiec na Coruscant, gdzie szukała ona pomocy w Senacie. Widząc jednak dominację biurokracji i opieszałość władz Republiki, Amidala zdecydowała się wrócić na Naboo i własnymi siłami wyzwolić planetę spod jarzma Federacji.

Bitwa

Plan bitwy

Królowa Amidala zdecydowała się na śmiały i ryzykowny plan odbicia planety z rąk Federacji. Jego głównym celem było pojmanie wicekróla Gunray'a i zmuszenie go do odwołania okupujących Naboo droidów bojowych. W tym celu oddział dowodzony przez Amidalę i dowódcę Straży Pałacowej, kapitana Panakę, miała przedrzeć się do Pałacu Theed i dotrzeć do sali tronowej, w której rezydował Nute Gunray i jego doradca, Rune Haako. Ów niewielki oddział szturmowy miała wspierać grupa byłych członków sił bezpieczeństwa Naboo, formułujących podziemny ruch oporu przeciwko okupantowi.

Aby oddział Amidali i Panaki mógł się przedrzeć, trzeba było urządzić dywersję, która odciągnęłaby stacjonującą w Theed armię Federacji. Zadania tego miała się podjąć Wielka Armia Gungan, rdzennych mieszkańców Naboo. Królowa Amidala, dzięki pomocy Gunganina, Jar Jara Binksa, nakłoniła ich przywódcę, Bossa Nassa, do współpracy; Gunganie bowiem również wiele wycierpieli z rąk Federacji Handlowej. Ich armia miała, zatem odciągnąć oddziały droidów z Theed, by grupa Amidali i Panaki mogła się prześlizgnąć.

Otwarta bitwa z armią Federacji Handlowej niosła jednak ze sobą ryzyko śmierci wielu Gungan. By je ograniczyć, postanowiono, że grupa towarzyszących Amidali pilotów porwie podczas szturmu na pałac eskadrę myśliwców N-1, której zadaniem będzie atak na stacjonujący na orbicie okręt dowodzenia droidami, którego zniszczenie unieszkodliwi walczącą z Gunganami armię.

Bitwa na przedpolach Theed

Armia droidów szykująca się do bitwy z Gunganami.

Wielka Armia Gungan, zgodnie z założeniami planu bitwy, wyciągnęła na przedpola Theed stacjonującą w mieście armię droidów. Oddziały, dowodzone przez kapitana Tarpalsa i świeżo mianowanego generała Jar Jara Binksa, wyposażone zostały w tarcze energetyczne oraz generatory pól, przenoszone przez juczne fambyy; wszystko w celu jak najdłuższego utrzymania się w polu. Armia droidów, dowodzona przez obdarzonego świadomością OOM-9, składała się głównie z szeregowych droidów bojowych, acz w jej skład wchodziły również droideki, czołgi AAT oraz transportery MTT. Po intensywnym ostrzale chronionych polami siłowymi Gungan, OOM-9 wysłał do walki piechotę, której głównym celem było zniszczenie generatorów pól i zdziesiątkowanie przeciwnika. Wraz z przejściem przez linię pól energetycznych, droidy bojowe przystąpiły do realizacji tego zadania, w dość krótkim czasie zdejmując wszystkie pola siłowe Gungan. Tarpals i Binks wydali wtedy rozkaz do odwrotu, jednak szarżująca armia Federacji miała nad nimi ogromną przewagę i wkrótce zatryumfowała na przedpolach Theed, co zmusiło generała Binksa do poddania się. Sytuację jednak zmieniło diametralnie zniszczenie okrętu dowodzenia droidami, co unieruchomiło je i pozwoliło Gunganom przejąć inicjatywę nad wyłączonym z walki przeciwnikiem.

Szturm Pałacu Theed

AAT Federacji ruszają w bój.

Grupy dowodzone przez Panakę i Amidalę dostały się na teren pałacu dwiema różnymi drogami, by po zniszczeniu pozostawionego na straży czołgu AAT przedrzeć się w asyście Qui-Gona Jinna i Obi-Wana Kenobiego do hangarów. Tam piloci przejęli myśliwce N-1 i ruszyli w przestrzeń, by zniszczyć okręt dowodzenia droidów, Amidala natomiast chciała przejść wyżej, do sali tronowej, jednak drogę zastąpił jej i jej ludziom lord Sithów, Darth Maul, przysłany na Naboo przez swojego mistrza, by dopilnować pochwycenia królowej. Jedi związali go jednak walką i przenieśli ją do pomieszczeń reaktora pałacu, gdzie z ręki Dartha Maula zginął Qui-Gon Jinn. Obi-Wan Kenobi zdołał jednak samodzielnie pokonać Lorda Sithów, przepoławiając go na pół. W międzyczasie Amidala i Panaka zdołali dostać się do hollu prowadzącego do sali tronowej, jednak zostali pochwyceni przez droideki i musieli złożyć broń. Driody przyprowadziły ich przed oblicze Gunray'a, który chciał zmusić monarchinię do podpisania traktatu, jednak z opresji ocaliła ją Sabé, pozorantka Amidali, którą wicekról wziął za prawdziwą królową i rozkazał droidom pochwycenie jej, co dało prawdziwej królowej czas na sięgnięcie po ukrytą w tronie broń i przeważenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Gunray i Haako zostali pojmani i zmuszeni do wycofania się z okupacji Naboo.

Atak na okręt dowodzenia droidów

Zobacz główny artykuł: Szturm na Saak'ak.
Atak na stację sterowania droidami.

Myśliwce N-1 pod dowództwem najbardziej doświadczonego pilota, jaki towarzyszył królowej, Rica Olié, uformowały {Eskadrę Bravo i ruszyły przeciwko okrętowi dowodzenia droidów, Profitowi, którym dowodził Neimoidianin, Daultay Dofine. Szybko się jednak okazało, że tarcze frachtowca Federacji są zbyt silne, by mogły zostać spenetrowane, a w dodatku Profit wysłał przeciwko myśliwcom Naboo chmarę droidów-myśliwców produkcji Xi Char, Eskadra Bravo musiała, więc walczyć z przeważającym liczebnie przeciwnikiem.

Wybuch stacji.

Pomoc nadeszła nieoczekiwanie ze strony Anakina Skywalkera, dziewięcioletniego chłopca, pozostającego pod opieką Qui-Gona Jinna. Mistrz Jedi kazał mu się ukryć w kokpicie myśliwca w hangarze, co chłopak potraktował dość literalnie i uruchamiając go, by zestrzelić zagrażające oddziałowi Amidali droideki, niechcący wyleciał nim na pole bitwy na orbicie. Tam, korzystając ze wszystkiego, czego się nauczył jako pilot poda, rzucił się do walki, jednak w pewnym momencie jego myśliwiec został trafiony i Anakin był zmuszony lądować awaryjnie w hangarze Profitu. Tam odpalił przypadkowo dwie torpedy protonowe, które uszkodziły reaktor, wywołując reakcję łańcuchową, a w konsekwencji zniszczenie statku. Anakinowi udało się uciec, a wskutek zniszczenia okrętu dowodzenia droidami wszystkie maszyny uległy dezaktywacji.

Skutki

Bitwę o Naboo zwykło się określać mianem początku końca Republiki, bowiem to ona zapoczątkowała wydarzenia, które zaowocowały później wojnami klonów, a w konsekwencji powstaniem Imperium Galaktycznego. To królowa Amidala zgłosiła wotum nieufności wobec kanclerza Valoruma, a okupacja Naboo zadecydowała o wstąpieniu na ten urząd senatora Palpatine'a, który wiele lat później miał się ogłosić imperatorem. Ponadto wskutek porażki na Naboo Federacja Handlowa straciła wiele ze swoich przywilejów, zaś sam Nute Gunray miał potem cztery procesy w Sądzie Najwyższym Republiki, chociaż cały czas pozostawał wicekrólem Federacji. Republika ponadto zarekwirowała armię droidów, która 3 lata później posłużyła do inwazji na Zonamę Sekot, oraz wzięła udział w projekcie Zewnętrznego Lotu. Federacja Handlowa natomiast 10 lat później weszła w skład Konfederacji Niezależnych Systemów, przyczyniając się do wybuchu wojen klonów, zaś wskutek wydarzeń na Naboo Anakin Skywalker został przyjęty do Zakonu Jedi, a Amidala i Boss Nass zawarli pokój pomiędzy zwaśnionymi do tej pory rasami zamieszkującymi Naboo i podjęli oficjalną współpracę, czego echem było wspólne wystąpienie przeciwko Imperium 36 lat później.

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]