Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kenny Baker

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenny Baker.jpg
Kenny Baker
Data urodzenia: 24 sierpnia 1934
Miejsce urodzenia: Birmingham, Wielka Brytania
Data śmierci: 13 sierpnia 2016
Narodowość: Brytyjczyk
Obywatelstwo: Brytyjskie
Wkład w uniwersum
Role: 1977 - 2005: - R2-D2Kenny Baker (ur. 24 sierpnia 1934 - zm. 13 sierpnia 2016) to brytyjski aktor urodzony w Birmingham. Najbardziej znany jest z roli "człowieka wewnątrz" R2-D2 w filmowej sadze Gwiezdnych wojen.

Baker miał 112 cm wzrostu. Pracował w cyrku i w kabarecie razem z Jackiem Purvisem. George Lucas zauważył go i obsadził w roli R2-D2. To Kennemu droid astromechaniczny zawdzięczał część swoich ruchów. Kenny i Anthony Daniels, który wcielił się w rolę C-3PO są jedynymi aktorami, którzy wystąpili w sześciu pierwszych częściach sagi.

Ponadto Kenny Baker zagrał w Powrocie Jedi Ewoka imieniem Paploo, który odwrócił uwagę żołnierzy Imperium kradnąc śmigacz.

Kenny Baker miał początkowo zagrać rolę Ewoka Wicketa W. Warricka, ale ostatecznie rolę tę powierzono Warwickowi Davisowi.

Podczas prac nad Przebudzeniem Mocy pełnił rolę konsultanta w sprawach związanych z R2-D2.

Ciekawostki

  • W latach 90. Kenny Baker powrócił do występowania i bawienia publiczności. Występował jako "jednoosobowy kabaret" (tzw. stand-up comedy)
  • On i jego żona byli karłami. Ich dwaj synowie są jednak normalnego wzrostu.
  • Ze względu na zły stan zdrowia, Baker nie mógł pojawić się na premierze siódmego epizodu w Los Angeles. Uczestniczył jednak w uroczystej europejskiej premierze, a w Menchesterze udało mu się ponownie spotkać z George'em Lucasem.[1]

Przypisy

  1. Kenny Baker, actor behind R2-D2, dies na stronie The Guardian

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!