Yoda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Yoda.jpg
Yoda
Data urodzenia 896 BBY
Data śmierci 4 ABY, Dagobah
Rasa Nieznana
Wzrost 66 cm
Kolor włosów Siwe
Kolor oczu Zielone
Przynależność
Yoda był potężnym Jedi i Wielkim Mistrzem Zakonu, żyjącym w ostatnim tysiącleciu istnienia Republiki. Był uczniem N'Katy Del Gorma. Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu. Mimo niewielkiego wzrostu i sędziwego wieku, jak większość Jedi, był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Dowodził tego osiągając niezrównane zdolności w sztuce Ataru, technice walki mieczem świetlnym wykorzystującą akrobatykę i szybkość przeciwko sile. Do walki używał krótkiego miecza świetlnego o zielonym ostrzu. Pochodzenie Yody okryte jest mgłą tajemnicy. W galaktyce znanych było jedynie kilku przedstawicieli tej rasy.

Biografia

Uwaga: Poniższy fragment historii pochodzi z Expanded Universe, które nie należy do kanonu.

Pierwsze informacje

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: informacje ze Star Wars Galaxy Magazine 9 i innych źródeł.
Yoda urodził się około roku 896 BBY. Wiadomo, że miał nieznanego przyjaciela, z którym przypadkiem znalazł się na planecie, na której żył N'Kata Del Gormo, który nauczył ich korzystania z Mocy. Dalej szkolony był przez mistrzów wychowanych bezpośrednio w tradycji z czasów nowych wojen Sithów. Przez kilkaset lat zajmował się szkoleniem rycerzy Jedi. Około roku 200 BBY należał do kadry nauczycieli wykładającej na Chu'unthorze, statku kosmicznym będącym ruchomą akademią Jedi, krążącą po Galaktyce w poszukiwaniu istot czułych na działanie Mocy. Akademia ta została utracona na Dathomirze, a próby odzyskania jej spełzły na niczym. Powodem były Siostry nocy, znane jako Czarodziejki bądź Wiedźmy z Dathomiry. Kobiety te stworzyły własną tradycję korzystania z Mocy, podobnie jak Jensaarai, której ówcześni Jedi nie mogli pokonać. Chu'unthor został odnaleziony dopiero przez Luke'a Skywalkera w roku 8 ABY. Od czasu upadku Chu'unthora, Yoda pełnił obowiązki członka Rady Jedi
Tu kończy się fragment artykułu zawierający informacje z Expanded Universe.

Świątynia Jedi

Jako członek Rady w świątyni Jedi na Coruscant szkolił kolejnych padawanów i młodzików, którzy nie zostali jeszcze wybrani do nauczania przez rycerza lub mistrza. Większość Jedi okresu końca starej Republiki na różnych etapach szkolenia pobierała nauki u Yody. Był między innymi mistrzem Mace'a Windu, Ki-Adi-Mundiego, nauczał też hrabiego Dooku, Obi-Wana Kenobiego oraz Rahma Kotę(EU). W czasach upadku starej Republiki uważany był za najpotężniejszego znanego Jedi i z reguły to od jego decyzji zależały postanowienia całej Rady; posiadał również decydujący wpływ na kierunek rozwoju Zakonu Jedi. Mimo to nie udało mu się przekonać Rady, aby nie przyjmowała młodego Anakina Skywalkera.

Uwaga: Poniższy fragment historii pochodzi z Expanded Universe, które nie należy do kanonu.

Pobyt na Cestusie

Około roku 171 BBY, Yoda transportował nieznanego z imienia przestępce do więzienia na planecie Ord Cestus. Z nieznanych powodów ugrzązł na planecie na dłuższy czas. W czasie swego pobytu pomagał zamieszkującym planetę X'Tingom i pomagał Radzie roju w podejmowaniu decyzji. Pomoc Yody była tak cenna, że mieszkańcy planety postawili mu pomnik. Dzięki Yodzie, X'Tingowie zaczęli ufać Jedi. [1][2]
Tu kończy się fragment artykułu zawierający informacje z Expanded Universe.
Błąd przy generowaniu miniatury Unable to run external programs, passthru() is disabled.
Yoda kontra Dooku.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

W 22 BBY Yoda udał się na planetę Kamino by sprawdzić armię klonów po jej wcześniejszym odkryciu przez Obi-Wana. Wraz z nią wspomógł później Jedi walczących na arenie na Geonosis, co dało początek wojnom klonów. Na Geonosis zmierzył się także z Darthem Tyranusem, mrocznym alter ego hrabiego Dooku, uczniem Dartha Sidiousa. Pojedynek nie został jednak rozstrzygnięty, skończył się ucieczką Sitha.
Uwaga: Poniższy fragment historii pochodzi z Expanded Universe, które nie należy do kanonu.

Bitwa o Liannę

Yoda walczy przeciw droidom na Ilum.

Mistrz był obecny na pogrzebie mistrza Cei Vookto, który zmarł podczas bitwy na Liannie. Wtedy to dowiedział się od Tholme o buncie Sory Bulqa. Yoda pomógł Windu, który miał wątpliwości co do racji, że Jedi muszą walczyć.

Ochrona świątyni kryształów na Ilum

W czasie wojny Separatyści chcieli zadać poważny cios Zakonowi Jedi poprzez zniszczenie ich świątyni kryształów do mieczy świetlnych na Ilum. Położenie świątyni zdradził dawny Jedi - Hrabia Dooku. Wysłano tam setki droidów bojowych w celu zniszczenia świątyni. Jednak na planecie znajdowały się : Luminara Unduli i jej uczennica Barrissa Offee. Gdy droidy je odnalazły chciały je zabić. Obydwoje odkryły, że chcą one zniszczyć świątynie więc broniły jej za wszelką cenę. Wyczuwszy to Yoda, lecący statkiem Padmé Amidali wraz z właścicielką statku polecieli na Ilum w celu obronienia świątyni kryształów. Po wylądowaniu Yoda poszedł sam do świątyni. Po drodze napotkał wiele droidów, ale je pokonał. Po dotarciu do celu zniszczył pozostałe droidy i spotkał się z Barrissą Offee i Luminarą Unduli. Razem wrócili oni na statek. Yoda był zmartwiony, ponieważ lokalizacja świątyni kryształów została ujawniona.
Tu kończy się fragment artykułu zawierający informacje z Expanded Universe.

Misja na Rugosie

Yoda wraz z klonami na Rugosie.

W nieokreślonym czasie wojen klonów, Yoda z polecenia Kanclerza Palpatine'a udał się na negocjacje w sprawie dołączenia się Toydarii do Republiki i wybudowania bazy dla jej oddziałów. Miał się spotkać z tamtejszym królem, Katuunko na neutralnym księżycu, Rugosie. Gdy przybył do umówionego układu jego statek zaatakowały okręty Separatystów. W kapsule ratunkowej udało mu się wraz z trójką klonów wylądować na powierzchni księżyca. Skontaktował się z Katuunko, informując go, że trudności spowodowały jego spóźnienie. Asajj Ventress, która również przybyła na spotkanie z Toydarianinem, zaproponowała zawody. Powiedziała Katuunko, że ma zamiar wysłać droidy do walki z mistrzem Jedi, a jeśli te pokonają go, Toydaria przyłączy się do Konfederacji. Król nie potrzebował pokazu siły Yody lecz mistrz bez wahania przyjął wyzwanie. Yoda rozłączył się i rozpoczął mozolną wędrówkę do miejsca pobytu króla. Podczas podróży wielokrotnie stawiał czoła dziesiątkom droidów, ale z pomocą klonów i dzięki swoim umiejętnościom, udało mu się je pokonać. Ponownie skontaktował się z królem informując go o swoim zwycięstwie. Gdy tylko się rozłączył, Katuunko odmówił Ventress przyłączenia się do Separatystów. Mroczna Jedi skontaktowała się z hrabią Dooku, który nakazał zabicie króla. W momencie zadania ciosu na miejsce egzekucji, przybył Yoda. Mistrz powstrzymał za pomocą Mocy, uderzenie jej mieczy świetlnych. Po chwili przyciągnął jej broń do siebie, obejrzał i stwierdził, że musi się jeszcze wiele nauczyć, po czym zwrócił jej własność. W tej samej chwili Ventress zdetonowała ładunki wybuchowe umieszczone przez siebie nieopodal miejsca spotkania. W tym zamieszaniu zdołała zbiec. Yoda błyskawicznie zareagował i powstrzymał lawinę kamieni. Gdy niebezpieczeństwo minęło Katuunko uroczyście obiecał dołączenie się Toydarii do Republiki.


Uwaga: Poniższy fragment historii pochodzi z Expanded Universe, które nie należy do kanonu.

Spotkanie na Vjun

Podczas trzyletnich zmagań Yoda kilkakrotnie próbował spotkać się z hrabią Dooku. W końcu, na jego zaproszenie, udał się potajemnie na Vjun. Spotkanie okazało się być pułapką. Yoda mimo wszystko spotkał się z Tyranusem i niemal udało mu się sprowadzić go z powrotem na jasną stronę Mocy - na przeszkodzie stanęły jednak wydarzenia skrupulatnie zaplanowane przez Palpatine'a .
Tu kończy się fragment artykułu zawierający informacje z Expanded Universe.

Bitwa o Coruscant

W 19 BBY, kiedy Separatyści zaatakowali Coruscant, Yoda bronił planety. Korzystając z Kybucka szybko się przemieszczał w miejsca, w których toczyła się bitwa. Używając Mocy odpychał lądujące okręty desantowe i myśliwce. Dzięki swoim umiejętnościom szermierczym niszczył wiele droidów. Jego miecz świetlny był nie do powstrzymania. Pomógł obronić oddziałowi kapitana Forda jeden z sektorów. Razem z Mistrzem Windu domyślił się, że inwazja droidów to próba odciągnięcia Jedi od Kanclerza. Po wycofaniu się wojsk wroga na orbitę Yoda nie uczestniczył dalej w walkach.

Bitwa o Kashyyyk i rozkaz 66

Błąd przy generowaniu miniatury Unable to run external programs, passthru() is disabled.
Yoda z komandorem Gree na Kashyyyku.

W końcowej fazie wojen klonów Yoda udał się wraz z batalionem klonów dowodzonym przez komandora Gree na ojczystą planetę Wookieech, porośnięty drzewami o ogromnych rozmiarach Kashyyyk, gdzie koordynował odparcie inwazji Separatystów. Przez całą bitwę znajdował się wraz z komandorem Gree na specjalnej platformie. W pewnym momencie do klonów przyszedł rozkaz 66, mówiący o zabijaniu Jedi. Gree ze swoim pomocnikiem wyciągnęli broń i chcieli zastrzelić Yodę, ale ten to wyczuł i skrócił obydwa klony o głowę. Dzięki pomocy Chewbaccy i Tarffula nie postrzeżenie udał się do swojej zamaskowanej kapsuły i odleciał z planety.

Po rozkazie 66

Błąd przy generowaniu miniatury Unable to run external programs, passthru() is disabled.
Yoda walczy z Darthem Sidiousem.

Po odleceniu z Kashyyyk, Yoda udał się na statek senatora Baila Organy. Tam spotkał Obi-Wana Kenobiego. Gdy senator dostał wezwanie na posiedzenie Senatu razem z Jedi udał się na Coruscant. Kiedy Organa poszedł do Senatu, Obi-Wan i Yoda udali się do Świątyni Jedi. Napotkali tam oddział klonów, który ich zaatakował. Po pokonaniu wroga i spenetrowaniu świątyni zobaczyli oni setki ciał zabitych młodzików i rycerzy. Obejrzeli oni nagranie w archiwum jak Anakin na czele oddziału klonów zabija Jedi. Yoda wydał rozkaz Obi-Wanowi, by ten poleciał na Mustafar (gdzie znajdował się Anakin) i zabił go. Sam Yoda poszedł do budynku Senatu, by zmierzyć się z Palpatinem. Tak też się stało. Yoda ciężko walczył z Sithem, ale nie udało mu się go pokonać. Wręcz przeciwnie, musiał uciec. Kanałem wentylacyjnym wydostał się poza budynek Senatu. Z pod jednej z luk w ścianie odebrał go senator Organa. Następnie razem z mężczyzną udał się na jego statek, którym polecieli na stację na Polis Massa. Przybył tam także Obi-Wan, który powiedział, że pokonał Anakina, a raczej Vadera. Razem z senatorem i Obi-Wanem oglądał narodziny Luke'a Skywalkera i Lei Organy.

Imperium

Yoda toczy pojedynek na Moc z Darthem Sidiousem.

Po upadku Republiki i przegranej walce z Palpatine'em Yoda udał się na wygnanie na bagnistą planetę Dagobah, gdzie mieszkał do swojej śmierci. Do zamaskowania swojej obecności w Mocy użył jaskini, wypełnionej energią ciemnej strony, będącej pozostałością po Mrocznym Jedi z Bpfassh, pokonanym tam kilkaset lat wcześniej przez rycerza Jedi, Mincha. Kontynuował tam zgłębianie tajników Mocy pod kierunkiem "ducha" Qui-Gon Jinna, a także udzielał porad nielicznym ocalałym Jedi, w tym Qu Rahnowi.

Nauka Luke'a Skywalkera

Yoda nauczający Luke’a Skywalkera.

W roku 3 ABY duch Obi-Wana Kenobiego przysłał na szkolenie do Yody syna Anakina - Luke'a Skywalkera. Młody Skywalker z początku nie wiedział kim jest dziwny, mały, zielony osobnik, który obiecał zaprowadzić go do Mistrza Jedi. Dopiero w chacie, gdy Yoda po wybuchu złości u Luka uznał go za zbyt starego i niegotowego do odbycia szkolenia, syn Anakina zorientował się kim jest jego rozmówca. Dopiero po interwencji ducha Obi-Wana Yoda zgodził się wyszkolić Luka na Rycerza Jedi. Szkolenie nie było proste. Oprócz opanowania mocy Yoda uczył go sztuki szermierczej. Podczas jednej lekcji Yoda zwątpił w młodego Skywalkera i wysłał do tamtejszej jaskini, gdzie Luke stoczył pojedynek z wizją Vadera. Na innej lekcji Luke doświadczył wizji cierpień Hana i Lei w Mieście w chmurach. Zdecydował się opuścić Dagobah przed ukończeniem szkolenia w celu uratowania przyjaciół. Yoda i duch Obi-Wana starali się przekonać go do pozostania, twierdząc, że Luke nie jest jeszcze gotowy stawić czoła Vaderowi. Obi-Wan przestrzegł młodego Jedi przed ciemną stroną, która będzie go kusić, jeśli napotka na Bespinie Lorda Sithów. Skywalker obiecał wrócić w celu dokończenia szkolenia. Yoda powiedział, że Luke jest nierozważny i od taj pory wszystko może się potoczyć nie tak, jak powinno. Obi-Wan także był zaniepokojony tą decyzją, mówiąc Yodzie, że Luke był ich ostatnią nadzieją. Yoda przypomniał Kenobiemu o jeszcze jednej osobie.

Śmierć

Yoda umiera.

Yoda umarł ze starości w wieku 900 lat w 4 ABY na Dagobah. Luke Skywalker przybył do jego chaty, ale zastał go tam starego i schorowanego. Jako swoje ostatnie słowa Yoda wyszeptał, że istnieje kolejny Skywalker, po czym zmarł, a jego ciało zniknęło.

Po bitwie o Endor, Yoda ukazał mu się jako duch w wiosce Ewoków, w towarzystwie duchów Bena i odkupionego Vadera.

Złote myśli

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję cytatów
Yody.

Jedną z charakterystycznych cech Yody jest głęboka mądrość skrywana pod płaszczem oschłości i nieprzystępności. Aforyzmy Yody, przekazywane uczniom podczas treningu, zmuszały do zastanowienia, a wiele z nich stało się powszechnie znanych i cytowanych w popkulturze.

Ciekawostki

Yoda jako duch Mocy w towarzystwie Kenobiego i Anakina w 4 ABY w wiosce Ewoków na Endorze.
  • Laska Yody, którą często miał przy sobie, pozwalała pokonywać mu długie dystanse. Zawierała też w sobie naturalne substancje roślinne. Ich żucie wspomagało medytację.
  • Słowo Yoda pochodzi prawdopodobnie z sanskrytu: Yoddha - wojownik.
  • W oryginalnym wydaniu Zemsty Sithów na DVD znajduje się ukryty dodatek zatytułowany Hip hop Yoda, w którym występuje Yoda w towarzystwie klonów.
  • Posąg Yody stoi przed Letterman Digital Arts Center - otwartą w 2005 roku siedzibą części departamentów Lucasfilmu, LucasArts oraz Industrial Light And Magic.
  • W wersji gry Soulcalibur IV na Xboxa 360, Yoda, był jedną z grywalnych postaci. Na Playstation 3 jego miejsce zajął Darth Vader, jednak obie postaci po pewnym czasie stały się dostępne do pobrania drogą internetową na odpowiednich platformach.
  • Mistrz Yoda jest jedynym bohaterem, który umiera w filmach z przyczyn naturalnych[3]

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Yody.

Kanoniczne

Legends

Poprzednik:
Fae Coven
(nie bezpośrednio)
Wielki Mistrz Jedi
Nieznany - 4 ABY
Następca:
Luke Skywalker
Część tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!