Yoda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Yoda.jpg
Yoda
Data urodzenia 896 BBY
Data śmierci 4 ABY, Dagobah
Rasa Nieznana
Wzrost 66 cm
Kolor włosów Siwe
Kolor oczu Zielone
Przynależność
Yoda był potężnym Jedi i Wielkim Mistrzem Zakonu, żyjącym w ostatnim tysiącleciu istnienia Republiki. Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu. Mimo niewielkiego wzrostu i sędziwego wieku, jak większość Jedi, był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Dowodził tego osiągając niezrównane zdolności w sztuce Ataru, technice walki mieczem świetlnym wykorzystującą akrobatykę i szybkość przeciwko sile. Do walki używał krótkiego miecza świetlnego o zielonym ostrzu. Pochodzenie Yody okryte jest mgłą tajemnicy. W galaktyce znanych było jedynie kilku przedstawicieli tej rasy.

Biografia

Uwaga: Poniższe informacje pochodzą z Expanded Universe, które nie należy do kanonu.

Pierwsze informacje

N'Kata Del Gormo szkoli Yodę.

Yoda urodził się około roku 896 BBY. Wiadomo, że miał nieznanego przyjaciela, z którym przypadkiem znalazł się na planecie, na której żył N'Kata Del Gormo, który nauczył ich korzystania z Mocy. Dalej szkolony był przez mistrzów wychowanych bezpośrednio w tradycji z czasów nowych wojen Sithów. Przez kilkaset lat zajmował się szkoleniem rycerzy Jedi. Około roku 200 BBY należał do kadry nauczycieli wykładającej na Chu'unthorze, statku kosmicznym będącym ruchomą akademią Jedi, krążącą po Galaktyce w poszukiwaniu istot czułych na działanie Mocy. Akademia ta została utracona na Dathomirze, a próby odzyskania jej spełzły na niczym. Powodem były Siostry nocy, znane jako Czarodziejki bądź Wiedźmy z Dathomiry. Kobiety te stworzyły własną tradycję korzystania z Mocy, podobnie jak Jensaarai, której ówcześni Jedi nie mogli pokonać. Chu'unthor został odnaleziony dopiero przez Luke'a Skywalkera w roku 8 ABY. Od czasu upadku Chu'unthora, Yoda pełnił obowiązki członka Rady Jedi.

Świątynia Jedi

Jako członek Rady w świątyni Jedi na Coruscant szkolił kolejnych padawanów i młodzików, którzy nie zostali jeszcze wybrani do nauczania przez rycerza lub mistrza. Większość Jedi okresu końca starej Republiki na różnych etapach szkolenia pobierała nauki u Yody. Był między innymi mistrzem Mace'a Windu, Ki-Adi-Mundiego, nauczał też hrabiego Dooku, Obi-Wana Kenobiego oraz Rahma Kotę(EU). W czasach upadku starej Republiki uważany był za najpotężniejszego znanego Jedi i z reguły to od jego decyzji zależały postanowienia całej Rady; posiadał również decydujący wpływ na kierunek rozwoju Zakonu Jedi. Mimo to nie udało mu się przekonać Rady, aby nie przyjmowała młodego Anakina Skywalkera.

Pobyt na Cestusie

Około roku 171 BBY, Yoda transportował nieznanego z imienia przestępce do więzienia na planecie Ord Cestus. Z nieznanych powodów ugrzązł na planecie na dłuższy czas. W czasie swego pobytu pomagał zamieszkującym planetę X'Tingom i pomagał Radzie roju w podejmowaniu decyzji. Pomoc Yody była tak cenna, że mieszkańcy planety postawili mu pomnik. Dzięki Yodzie, X'Tingowie zaczęli ufać Jedi. [1][2]

Szkolenie Padawana

W bliżej nieokreślonym czasie przed 32 BBY, Yoda wziął pod swoje skrzydła padawana - Dooku. Łączyły ich silne więzi emocjonalne. Uczeń zdobył tytuł rycerza, a nawet mistrza Jedi. Sam szkolił Qui-Gona Jinna. Niestety, Darth Sidious, po śmierci Dartha Maula na Naboo, zwerbował Dooku na swojego nowego mistrza. Dawny padawan Yody odszedł z zakonu i przyjął imię Darth Tyranus.

Wybraniec Mocy

Strach to Ciemna strona Mocy. Strach wiedzie do gniewu, gniew do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia.
— do Anakina Skywalkera.
Yoda w 32 BBY.

W roku 32 BBY, Yoda uczestniczył w spotkaniu Rady Jedi, podczas której mistrz Qui-Gon Jinn przedstawił innym Jedi Anakina Skywalkera. Jak sam twierdził, był on wybrańcem Mocy. Yoda, podobnie jak inni mistrzowie, był przeciwny szkoleniu chłopca.

W tym samym czasie, królowa Padmé Amidala ogłosiła Wotum nieufności wobec kanclerza Valoruma. Qui-Gon Jinn, wraz ze swoim uczniem - Obi-Wanem Kenobim - dostali polecenie eskortowanie Amidali na Naboo. Podczas bitwy, Jedi zmierzyli się z lordem Sithów - Darthem Maulem. Choć Obi-Wan pokonał przeciwnika, Qui-Gon został zabity. Wkrótce Kenobi otrzymał tytuł rycerza i wziął Anakina jako swego padawana.

Yoda kontra Dooku.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Potężny stałeś się, Dooku. Ciemną stronę wyczuwam w tobie!
— w rozmowie z Darthem Tyranusem.
W 22 BBY Yoda udał się na planetę Kamino by sprawdzić armię klonów po jej wcześniejszym odkryciu przez Obi-Wana. Wraz z nią wspomógł później Jedi walczących na arenie na Geonosis, co dało początek wojnom klonów. Na Geonosis zmierzył się także z Darthem Tyranusem, mrocznym alter ego hrabiego Dooku, uczniem Dartha Sidiousa. Pojedynek nie został jednak rozstrzygnięty, skończył się ucieczką Sitha.

Misja na Rugosie

Yoda wraz z klonami na Rugosie.
Yoda staje w obronie Katuunko.

W nieokreślonym czasie wojen klonów, Yoda z polecenia Kanclerza Palpatine'a udał się na negocjacje w sprawie dołączenia się Toydarii do Republiki i wybudowania bazy dla jej oddziałów. Miał się spotkać z tamtejszym królem, Katuunko na neutralnym księżycu, Rugosie. Gdy przybył do umówionego układu jego statek zaatakowały okręty Separatystów. W kapsule ratunkowej udało mu się wraz z trójką klonów wylądować na powierzchni księżyca. Skontaktował się z Katuunko, informując go, że trudności spowodowały jego spóźnienie. Asajj Ventress, która również przybyła na spotkanie z Toydarianinem, zaproponowała zawody. Powiedziała Katuunko, że ma zamiar wysłać droidy do walki z mistrzem Jedi, a jeśli te pokonają go, Toydaria przyłączy się do Konfederacji. Król nie potrzebował pokazu siły Yody lecz mistrz bez wahania przyjął wyzwanie. Yoda rozłączył się i rozpoczął mozolną wędrówkę do miejsca pobytu króla. Podczas podróży wielokrotnie stawiał czoła dziesiątkom droidów, ale z pomocą klonów i dzięki swoim umiejętnościom, udało mu się je pokonać. Ponownie skontaktował się z królem informując go o swoim zwycięstwie. Gdy tylko się rozłączył, Katuunko odmówił Ventress przyłączenia się do Separatystów. Mroczna Jedi skontaktowała się z hrabią Dooku, który nakazał zabicie króla. W momencie zadania ciosu na miejsce egzekucji, przybył Yoda. Mistrz powstrzymał za pomocą Mocy, uderzenie jej mieczy świetlnych. Po chwili przyciągnął jej broń do siebie, obejrzał i stwierdził, że musi się jeszcze wiele nauczyć, po czym zwrócił jej własność. W tej samej chwili Ventress zdetonowała ładunki wybuchowe umieszczone przez siebie nieopodal miejsca spotkania. W tym zamieszaniu zdołała zbiec. Yoda błyskawicznie zareagował i powstrzymał lawinę kamieni. Gdy niebezpieczeństwo minęło Katuunko uroczyście obiecał dołączenie się Toydarii do Republiki.

Zamach w Świątyni Jedi

Yoda na prcesie Ahsoki.
Jak najszybciej (...) wracajcie. W Świątyni bombę ktoś podłożył.
- do Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano.

Pod koniec Wojen klonów, w Świątyni Jedi odbył się zamach terrorystyczny, którego ofiarą stał się między innymi mistrz Tutso Mara. Yoda zawezwał na Coruscant Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano, by pomogli w szukaniu mordercy, gdyż jako jedyni byłi poza stolicą. Odbył się pochówek. O tym, iż zamach wywołała padawanka Luminary Unduli - Barrissa Offee, dowiedziano się dopiero później.

Wydalenie Ahsoki

Błąd przy generowaniu miniatury Unable to run external programs, passthru() is disabled.
Ahsoka w wizji Yody.

Jakiś czas po zamachu, Ahsoka Tano, padawanka Anakina Skywalkera zostałą oskarżona o morderstwo. Rada Jedi początkowo była przekonana, iż togrutanka nie jest winna, stopniowo zaczęła zmieniać zdanie. Pod wpływem między innymi mistrza Ki-Adi-Mundiego i Saesee Tiina, zdecydowano wydalić Ahsokę z Zakonu. Po udowodnieniu jej niewinności, Tano nie chciała już wrócić. Yodę wielokrotnie dręczyły wyrzuty sumienia związane ze sprawą niesłusznego oskarżenia. Dowedem na to jest jego wizja na Mortis, podczas której widzi umierającą Ahsokę pytającą, czy po śmiercie zjednoczy się z Mocą.

Spotkanie z Valorumem

Finis w rozmowie z Yodą.
Kopę lat, przyjacielu. Co mogę dla ciebie zrobić?
- Valorum do Yody.

W bliżej nieokreślonym czasie Wojen klonów, czyli pomiędzy 22 a 19 BBY, Yoda, chcąc się dowiedzieć więcej na temat misji, na którą wysłano Jedi Sifo-Dyasa, udał się do siedziby senatu, by spotkać się z kanclerzem Sheevem Palpatinem. Polityk powiedział, że nic nie wie na ten temat, ponieważ w czasach, kiedy Sifo-Dyas jeszcze żył, urząd ten piastował Finis Valorum. Spotkał się z nim przed jego domem. Mistrz Jedi chciał się dowiedzieć, co Finis wie na temat sprawy śmierci Sifo-Dyasa. Valorum odpowiedział jedynie, że razem z nim na negocjacje posłał innego ambasadora. Finis pożegnał się z Yodą.

Głos Qui-Gona

Yoda spotkał się z niedowierzaniem Rady.
W walce ze swoją ciemną stroną.
Na Dagobah i nieznanej planecie
Na Mortis.

W bliżej nieokreślonym czasie Wojen klonów, Yoda usłyszał głos mistrza Qui-Gon Jinna, wiele lat wcześniej zabitego przez Dartha Maula na Naboo. Rada Jedi, wiedząc, iż żaden Jedi nie jest wstanie zachować swojej tożsamości po zjednoczeniu z Mocą, podejrzewała, że mistrz może być kuszony przez Ciemną stronę. Przeprowadzono wszelakie badania; żadne jednak z nich nic nie wykazało. Głos Qui-Gona jednak nie ustawał: oznajmił, iż pokaże Yodzie jak zachować swą tożsamość po śmierci. Zgodnie z jego wolą, udał się na Dagobah, gdzie sam Jinn ukazał mu się w postaci światła. Yoda miał wizję związaną z sekretnym lordem Sithów, jednak nie poznał jego osoby. Następnie udał się na nieznaną planetę, by przejść głębsze szkolenie, związane z pokonaniem swoich lęków i słabości.

Na Moraband
Darth Bane. Lordem Sithów jesteś. (...) Zasadę Dwóch stworzyłeś.
— do Dartha Bane'a.
Wizja z Darthem Banem.

Po próbie, zgodnie z poleceniem, Yoda udał się na Moraband, planetę Sithów. Miał na niej między innymi wizję, podczas której rozmawiał z Darthem Banem. Mistrz bez problemu rozpoznał mrocznego lorda, ale nie okazał słabości. W końcowej fazie, również w wizji wywołanej na wskutek podstępu Dooku i Dartha Sidiousa, zmierzył się z tajemniczym Mrocznym lordem Sithów. Yoda bezbłędnie przebył wszystkie próby. Został poinformowany, że jego szkolenie będzie trwało jeszcze przez dłuższy czas. Mistrz wrócił na Coruscant.

Uwaga: Poniższe informacje pochodzą z Expanded Universe, które nie należy do kanonu.

Bitwa o Liannę

Yoda walczy przeciw droidom na Ilum.

Mistrz był obecny na pogrzebie mistrza Cei Vookto, który zmarł podczas bitwy na Liannie. Wtedy to dowiedział się od Tholme o buncie Sory Bulqa. Yoda pomógł Windu, który miał wątpliwości co do racji, że Jedi muszą walczyć.

Ochrona świątyni kryształów na Ilum

W czasie wojny Separatyści chcieli zadać poważny cios Zakonowi Jedi poprzez zniszczenie ich świątyni kryształów do mieczy świetlnych na Ilum. Położenie świątyni zdradził dawny Jedi - Hrabia Dooku. Wysłano tam setki droidów bojowych w celu zniszczenia świątyni. Jednak na planecie znajdowały się : Luminara Unduli i jej uczennica Barrissa Offee. Gdy droidy je odnalazły chciały je zabić. Obydwoje odkryły, że chcą one zniszczyć świątynie więc broniły jej za wszelką cenę. Wyczuwszy to Yoda, lecący statkiem Padmé Amidali wraz z właścicielką statku polecieli na Ilum w celu obronienia świątyni kryształów. Po wylądowaniu Yoda poszedł sam do świątyni. Po drodze napotkał wiele droidów, ale je pokonał. Po dotarciu do celu zniszczył pozostałe droidy i spotkał się z Barrissą Offee i Luminarą Unduli. Razem wrócili oni na statek. Yoda był zmartwiony, ponieważ lokalizacja świątyni kryształów została ujawniona.

Spotkanie na Vjun

Podczas trzyletnich zmagań Yoda kilkakrotnie próbował spotkać się z hrabią Dooku. W końcu, na jego zaproszenie, udał się potajemnie na Vjun. Spotkanie okazało się być pułapką. Yoda mimo wszystko spotkał się z Tyranusem i niemal udało mu się sprowadzić go z powrotem na jasną stronę Mocy - na przeszkodzie stanęły jednak wydarzenia skrupulatnie zaplanowane przez Palpatine'a.

Bitwa o Coruscant

W 19 BBY, kiedy Separatyści zaatakowali Coruscant, Yoda bronił planety. Korzystając z Kybucka szybko się przemieszczał w miejsca, w których toczyła się bitwa. Używając Mocy odpychał lądujące okręty desantowe i myśliwce. Dzięki swoim umiejętnościom szermierczym niszczył wiele droidów. Jego miecz świetlny był nie do powstrzymania. Pomógł obronić oddziałowi kapitana Forda jeden z sektorów. Razem z Mistrzem Windu domyślił się, że inwazja droidów to próba odciągnięcia Jedi od Kanclerza. Po wycofaniu się wojsk wroga na orbitę Yoda nie uczestniczył dalej w walkach.

Bitwa o Kashyyyk i rozkaz 66

Yoda z komandorem Gree na Kashyyyku.
Yoda toczy pojedynek na Moc z Darthem Sidiousem.

W końcowej fazie wojen klonów Yoda udał się wraz z batalionem klonów dowodzonym przez komandora Gree na ojczystą planetę Wookieech, porośnięty drzewami o ogromnych rozmiarach Kashyyyk, gdzie koordynował odparcie inwazji Separatystów. Przez całą bitwę znajdował się wraz z komandorem Gree na specjalnej platformie. W pewnym momencie do klonów przyszedł rozkaz 66, mówiący o zabijaniu Jedi. Gree ze swoim pomocnikiem wyciągnęli broń i chcieli zastrzelić Yodę, ale ten to wyczuł i skrócił obydwa klony o głowę. Dzięki pomocy Chewbaccy i Tarffula nie postrzeżenie udał się do swojej zamaskowanej kapsuły i odleciał z planety.

Po rozkazie 66

Yoda walczy z Darthem Sidiousem.

Po odleceniu z Kashyyyk, Yoda udał się na statek senatora Baila Organy. Tam spotkał Obi-Wana Kenobiego. Gdy senator dostał wezwanie na posiedzenie Senatu razem z Jedi udał się na Coruscant. Kiedy Organa poszedł do Senatu, Obi-Wan i Yoda udali się do Świątyni Jedi. Napotkali tam oddział klonów, który ich zaatakował. Po pokonaniu wroga i spenetrowaniu świątyni zobaczyli oni setki ciał zabitych młodzików i rycerzy. Obejrzeli oni nagranie w archiwum jak Anakin na czele oddziału klonów zabija Jedi. Yoda wydał rozkaz Obi-Wanowi, by ten poleciał na Mustafar (gdzie znajdował się Anakin) i zabił go. Sam Yoda poszedł do budynku Senatu, by zmierzyć się z Palpatinem. Tak też się stało. Yoda ciężko walczył z Sithem, ale nie udało mu się go pokonać. Wręcz przeciwnie, musiał uciec. Kanałem wentylacyjnym wydostał się poza budynek Senatu. Z pod jednej z luk w ścianie odebrał go senator Organa. Następnie razem z mężczyzną udał się na jego statek, którym polecieli na stację na Polis Massa. Przybył tam także Obi-Wan, który powiedział, że pokonał Anakina, a raczej Vadera. Razem z senatorem i Obi-Wanem oglądał narodziny Luke'a Skywalkera i Lei Organy.

Yoda udał się na wygnanie na Dagobah, gdzie przebywał aż do śmierci.

Imperium

Uwaga: Poniższe informacje pochodzą z Expanded Universe, które nie należy do kanonu.

Po upadku Republiki i przegranej walce z Palpatine'em Yoda udał się na wygnanie na bagnistą planetę Dagobah, gdzie mieszkał do swojej śmierci. Do zamaskowania swojej obecności w Mocy użył jaskini, wypełnionej energią ciemnej strony, będącej pozostałością po Mrocznym Jedi z Bpfassh, pokonanym tam kilkaset lat wcześniej przez rycerza Jedi, Mincha. Kontynuował tam zgłębianie tajników Mocy pod kierunkiem "ducha" Qui-Gon Jinna, a także udzielał porad nielicznym ocalałym Jedi, w tym Qu Rahnowi.

Głos na Lothal

Dobrze! Dobrze... przed tobą długa droga, padawanie. Droga przyszłego Jedi!
— do Ezry Bridgera.
Yoda w postaci światła ukazuje się Ezrze.

Yoda, w postaci świateł, ukazał się na Lothalu Jedi Kananowi Jarrusowi i jego uczniowi - Ezrze Bridgerowi. Mistrza umocnił w duchu, a padawanowi pomógł zdobyć kryształ Kyber, dzięki któremu mógł zbudować swój miecz świetlny.

Nauka Luke'a Skywalkera

Rób, albo nie rób. Nie ma próbowania!
— do Luke'a Skywalkera.
Yoda nauczający Luke’a Skywalkera.

W roku 3 ABY duch Obi-Wana Kenobiego przysłał na szkolenie do Yody syna Anakina - Luke'a Skywalkera. Młody Skywalker z początku nie wiedział kim jest dziwny, mały, zielony osobnik, który obiecał zaprowadzić go do Mistrza Jedi. Dopiero w chacie, gdy Yoda po wybuchu złości u Luka uznał go za zbyt starego i niegotowego do odbycia szkolenia, syn Anakina zorientował się kim jest jego rozmówca. Dopiero po interwencji ducha Obi-Wana Yoda zgodził się wyszkolić Luka na Rycerza Jedi. Szkolenie nie było proste. Oprócz opanowania mocy Yoda uczył go sztuki szermierczej. Podczas jednej lekcji Yoda zwątpił w młodego Skywalkera i wysłał do tamtejszej jaskini, gdzie Luke stoczył pojedynek z wizją Vadera. Na innej lekcji Luke doświadczył wizji cierpień Hana i Lei w Mieście w chmurach. Zdecydował się opuścić Dagobah przed ukończeniem szkolenia w celu uratowania przyjaciół. Yoda i duch Obi-Wana starali się przekonać go do pozostania, twierdząc, że Luke nie jest jeszcze gotowy stawić czoła Vaderowi. Obi-Wan przestrzegł młodego Jedi przed ciemną stroną, która będzie go kusić, jeśli napotka na Bespinie Lorda Sithów. Skywalker obiecał wrócić w celu dokończenia szkolenia. Yoda powiedział, że Luke jest nierozważny i od taj pory wszystko może się potoczyć nie tak, jak powinno. Obi-Wan także był zaniepokojony tą decyzją, mówiąc Yodzie, że Luke był ich ostatnią nadzieją. Yoda przypomniał Kenobiemu o jeszcze jednej osobie.

Śmierć

Yoda umiera.

Yoda umarł ze starości w wieku 900 lat w 4 ABY na Dagobah. Luke Skywalker przybył do jego chaty, ale zastał go tam starego i schorowanego. Jako swoje ostatnie słowa Yoda wyszeptał, że istnieje kolejny Skywalker, po czym zmarł, a jego ciało zniknęło.

Po bitwie o Endor, Yoda ukazał mu się jako duch w wiosce Ewoków, w towarzystwie duchów Bena i odkupionego Vadera.

Relacje z Sheevem Palpatinem

Sheev Palpatine w wizji Yody.

Kiedy nie wiedziano, ze wielki kanclerz jest Mrocznym Lordem Sithów, Yoda nie miał z nim złych kontaktów. Podobnie jak Mace Windu, uważał jednak, iż polityk zbyt miesza się w wewnętrzne strawy Jedi. Kiedy na jaw wyszło, że Palpatine jest Sithem i za pomocą Rozkazu 66 klony wymordowały większość Jedi, Yoda sam ruszył na "spotkanie" z nim. Mistrz uważał Sheeva za bardzo potężnego użytkownika Mocy. Przestrzegał przed nim Luke'a Skywalkera.

Już podczas Wojen klonów Yoda chciał za wszelką cenę poznać tożsamość Sitha. Obawiał się go; Palpatine pojawił się w jego wizji, podczas której podjął z nim walkę. W widzeniu zginął również Dooku.

Osobowość

Yoda używa Ataru przeciwko Sidiousowi.

Yodę cechowało poczucie humoru. Wielokrotnie żartował ucząc nowe pokolenia, w tym Luke'a Skywalkera i adeptów w Świątyni Jedi, a także ukazując się Ezrze Bridgerowi na Lothalu. Nawet podczas Wojen klonów potrafił wszystko obrócić w żart. Jednak potrafił zachować zimną krew w walce z Sithami.

Umiejętności

Yoda posługiwał się formą Ataru. Mistrz idealnie wkomponował w założenia Formy Czwartej swój niewielki wzrost i relatywnie małą siłę. Był biegły Mocą. Potrafił przechwycić błyskawice Mocy.

Złote myśli

Yoda jako duch Mocy w towarzystwie Kenobiego i Anakina w 4 ABY w wiosce Ewoków na Endorze.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję cytatów
Yody.

Jedną z charakterystycznych cech Yody jest głęboka mądrość skrywana pod płaszczem oschłości i nieprzystępności. Aforyzmy Yody, przekazywane uczniom podczas treningu, zmuszały do zastanowienia, a wiele z nich stało się powszechnie znanych i cytowanych w popkulturze.

Ciekawostki

Dwa warianty Yody.
  • Laska Yody, którą często miał przy sobie, pozwalała pokonywać mu długie dystanse. Zawierała też w sobie naturalne substancje roślinne. Ich żucie wspomagało medytację.
  • Słowo Yoda pochodzi prawdopodobnie z sanskrytu: Yoddha - wojownik.
  • W oryginalnym wydaniu Zemsty Sithów na DVD znajduje się ukryty dodatek zatytułowany Hip hop Yoda, w którym występuje Yoda w towarzystwie klonów.
  • Posąg Yody stoi przed Letterman Digital Arts Center - otwartą w 2005 roku siedzibą części departamentów Lucasfilmu, LucasArts oraz Industrial Light And Magic.
  • W wersji gry Soulcalibur IV na Xboxa 360, Yoda, był jedną z grywalnych postaci. Na Playstation 3 jego miejsce zajął Darth Vader, jednak obie postaci po pewnym czasie stały się dostępne do pobrania drogą internetową na odpowiednich platformach.
  • Mistrz Yoda jest jedynym bohaterem, który umiera w filmach z przyczyn naturalnych[3]
  • Między czwartym, a piątym sezonem serialu Wojny klonów 3D, animatorzy zmienili nieco wygląd mistrza Jedi, by bardziej przypominał tego z Zemsty Sithów.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Yody.

Kanoniczne

Legends

Poprzednik:
Fae Coven
(nie bezpośrednio)
Wielki Mistrz Jedi
Nieznany - 4 ABY
Następca:
Luke Skywalker
Część tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!