Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rugosa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Rugosa.jpg
Rugosa
Astrografia
Region: Przestworza Huttów
Układ: Toydaria
Współrzędne (mapa): R-11
Geografia
Typ: Skalista
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Gorący
Dominujący krajobraz:
  • 'Lasy' koralowe
  • Jaskiniowe kaniony
  • Łąki z 'drzewami' koralowymi
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Rząd: Przynależność do Toydarii
Ludność: Brak
Struktura demograficzna: Brak
Główne miasta: Brak
Przynależność: Republika Galaktyczna
Rugosa to jeden z trzech księżyców planety Toydaria.

Historia fauny i flory

"Pięknym ten księżyc jest. Cudowny wszechświat. Tak."

-Yoda o Rugosie.
Typowy krajobraz księżyca.

Księżyc ten w bardzo dawnych czasach pokryty był wszechoceanem, lecz z niewiadomych przyczyn woda w większości znikła. Zostały natomiast twarde koralowce które tworzyły na całym księżycu jeden wielki las. Fauna jednak tutaj się nie kończyła: na księżycu żyły miniaturowej wielkości neebraye. Nie wiemy czy na księżycu pozostały jakieś rośliny.

Historia

Podczas wojen klonów, zarówno Republika jak i Separatyści szukały zwolenników na różnych planetach. Mistrz Jedi Yoda udał się w sekretnej misji do układu Toydaria, aby zawrzeć pakt z królem Katuunko. Hrabia Dooku nie zamierzał jednak pozwolić by te negocjacje przeszły bezproblemowo. Wojska Konfederacji zaatakowały statek mistrza Jedi i zmusiły jego samego do awaryjnego lądowania na powierzchni planety.

Hrabia Dooku namawia króla Toydarii do współpracy z Separatystami.

W tym momencie, do króla przybył inny posłaniec. Była to Asajj Ventress, która miała ze sobą holograficzny nadajnik, którym kontaktowała się z Dooku. Hrabia rozpoczął osobiste negocjacje z królem i starał się namówić Toydarianina na współpracę. Katuunko poprosił o czas na decyzję.

Chwilę później udało się Yodzie nawiązać łączność z królem i przebywającą w jego pobliżu Ventress. W wyniku rozmowy, która miała wtedy miejsce ustalono, że mistrz Jedi zmierzy się z wojskami Separatystycznymi, które Asajj Ventress przywiodła ze sobą. Jeżeli wygra, Toydaria poprze Republikę, ale jeżeli poniesie porażkę, wtedy Katuunko przejdzie na stronę Konfederacji.

Yoda zaakceptował wyzwanie i razem z trzema żołnierzami-klonami stanął naprzeciw wojskom Separatystów. Na powierzchni księżyca, w lasach koralowych, walczył z droidami B1, B2, droidami niszczycielami oraz czołgami AAT. Ostatecznie udało mu się wygrać.

Dooku był świadkiem porażki swojej uczennicy i nakazał jej zabicie króla. W ostatniej chwili, pojawił się jednak Yoda, który zatrzymał Mocą ostrza Asajj. Wówczas zdetonowała ona ładunki wybuchowe, które wprowadziły dostatecznie dużo zamieszania, by mogła uciec. Katuunko zaś podziękował Yodzie za ratunek i zawarł przymierze z Republiką.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!