Zapraszamy na StarGamer.pl - wszystko o grach Star Wars!


Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Temple1.jpg
Jedi
Przywódca/Przywódcy
Kwatera główna Świątynia Jedi na Coruscant
Lokacja/Lokacje
Data założenia Przed 1000 BBY
Data rozwiązania 19 BBY
Data przywrócenia Po 4 ABY
PrzynależnośćJedi — grupa osób wrażliwych na Moc, stojąca po jej jasnej stronie. Przeważnie zrzeszeni byli oni w Zakonie Jedi, a ich celem było trzymanie pokoju i ładu w całej galaktyce.

Do roku tysięcznego przed bitwą o Yavin Jedi ściśle współpracowali ze Starą Republiką. Następnie zobowiązali się strzec pokoju i ładu przy Republice Galaktycznej.

W roku dziewiętnastym przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci, miał miejsce krwawy rozkaz 66, czyli polecenie od kanclerza Palpatine'a mające na celu wyeliminowanie wszystkich rycerzy Jedi. Podczas posiedzenia Senatu, kanclerz, będący jednocześnie Mrocznym Lordem Sithów przekształcił dotychczasowe państwo demokratyczne w Imperium Galaktyczne, co skutkowało całkowitym upadkiem Zakonu. Przetrwali jedynie nieliczni, między innymi Yoda,[1] który udał się na wygnanie na Dagobah, Obi-Wan Kenobi,[1] który ukrył się na Tatooine czy Ahsoka Tano[2] i Kanan Jarrus,[3] którzy dołączyli do Rebelii przeciw imperatorowi.

W trakcie bitwy o Endor, Luke Skywalker, rycerz Jedi szkolony przez Kenobiego i Yodę stoczył pojedynek ze swoim ojcem, który przeszedł na ciemną stronę — lordem Vaderem, na skutek którego imperator poniósł śmierć, a Vader został odkupiony.

Po pokonaniu Imperium, Luke Skywalker rozpoczął szkolenie nowych rycerzy Jedi. W pewnym momencie jednak syn jego siostry, Leii OrganyBen Solo, którego sam szkolił, zdradził i zamordował większość jego adeptów, część zaś przeciągnął na ciemną stronę. Stał się rycerzem Ren i przyjął przydomek Kylo.[źródło?]

Obwiniający się za kolejny upadek Jedi Luke Skywalker, udał się na wygnanie, aby odszukać pierwszą świątynię Jedi. Niebawem odnalazła go czuła na Moc Rey.

Historia

Czasy Republiki

Wynik rozkazu 66.

Zakon Jedi powstał w bliżej nieokreślonym czasie przed powstaniem Republiki Galaktycznej. Swoją pierwszą świątynię założył na planecie Ahch-To. Zakon istniał w miarę spokojnie aż do wybuchu Stuletniej Ciemności, podczas której narodzili się Sithowie.[4]

Na trzydzieści dwa lata przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci na Wielkiego Kanclerza Republiki wybrano na miejsce Valoruma, Sheeva Palpatine'a, który potajemnie był lordem Sithów.

Na dwadzieścia dwa lata przed bitwą o Yavin wybuchła bitwa o Geonosis, która zapoczątkowała wojny klonów. Wielu uczestniczących w niej Jedi ponisło śmierć, a tylko nielicznym udało się przeżyć.

Trzy lata później, pod koniec wojny, Najwyższy Kanclerz przeciągnął wybrańca Mocy, Anakina Skywalkera na ciemną stronę. Uczeń Kenobiego przyjął imię Darth Vader i wprowadził żołnierzy Republiki do świątyni. W wyniku wydanego przez kanclerza rozkazu 66, mającego na celu wyeliminowanie wszystkich członków Zakonu, śmierć poniosła znaczna większość rycerzy.

Rozkaz 66 przeżyło zaledwie kilku Jedi, między innymi Obi-Wan, walczący na Utapau oraz Yoda, na Kashyyyku. Obaj mistrzowie, ocaleni przez senatora Baila Organę, udali się do świątyni, gdzie Kenobi nagrał hologram informujący ocalałych, aby nie wracali do świątyni.

Ocalali Jedi walczą z Vaderem.

W wyniku pojedynku ze swoim dawnym mistrzem, Skywalker odniósł poważne rany. Jego żona zaś — Padmé Naberrie — straciła wolę życia. Ich dzieci — Luke'a oraz Leię — przekazano pod opiekę odpowiednio Larsom na Tatooine oraz senatorowi Organie.

Czasy istnienia Imperium

Podczas panowania Imperium Jedi pozostawali w ukryciu. Caleb Dume, uczeń Billaby, teraz znany jako Kanan Jarrus, wziął pod opiekę nowego padawanaEzrę Bridgera, a Ahsoka Tano koordynowała pracę komórek rebelianckich.

Dziewiętnaście lat po powstaniu Imperium, Rebelii udało się przejąć dokładne plany Gwiazdy Śmierci. Zrozpaczona Leia Organa, senator z Alderaanu, została uprowadzona, a w chwili ostatecznej, z pomocą swojego droida — R2-D2 — wysłała je do Obi-Wana Kenobiego, urzędującego wtedy pod pseudonimem Ben. Po drodze jednak informacja ta, razem z droidami, wpadła w ręce Luke'a Skywalkera, który pod wpływem Kenobiego zgłębił tajniki Mocy, a w czasie późniejszym wysadził Gwiazdę Śmierci.

Po śmierci Obi-Wana, Luke był szkolony przez mistrza Yodę na Dagobah. Cztery lata po bitwie o Yavin, za sprawą swojego syna, Vader został odkupiony i z powrotem przeszedł na stronę światła, a Darth Sidious został pokonany.

Czasy Nowej Republiki

Przekaż to, czego się nauczyłeś.
— Yoda do Luke'a.[5]

Zgodnie z poleceniem Yody, Luke postanowił odbudować Zakon Jedi, biorąc pod opiekę nowych uczniów. W pewnym momencie istnienia Nowej Republiki, jego siostrzeniec — Ben Solo — zafascynowany swoim dziadkiem, Vaderem, pod namową Snoke'a zdradził i zabił szkolonych przez Skywalkera adeptów. W nieznanym okresie stał się członkiem i mistrzem Rycerzy Ren, przybierając imię Kylo Ren.

Luke się za to obwiniał. Pełen żalu udał się na Ahch-To, gdzie znajdowała się pierwsza świątynia Jedi. Zdobywszy mapę z jego kryjówką, trzydzieści lat po upadku Imperium ostatniego Jedi odnalazła Rey, a także Chewbacca i R2-D2.

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: rangi Jedi.

Przypisy

Luke Skywalker — ostatni Jedi.

Źródła

Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!