Niech Moc będzie z Wami!Pojedynek na Nur

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cal vs Trilla 4.jpg
Pojedynek na Nur
Miejsce Nur
Data 14 BBY
Konflikt zbrojny Wielka Czystka Jedi
Przyczyny Kradzież holokronu przez Inkwizycję.
Wynik
Uczestnicy
Broń
Ofiary
Brak Trilla Suduri
Inne ofiary Mnóstwo szturmowcówPojedynek na Nur był walką na miecze świetlne stoczoną w 14 BBY na księżycu Nur wewnątrz głównej kwatery Inkwizycji. Potyczka stanowiła kulminację misji, jaką załoga Stinger Mantisa podjęła, aby odzyskać skradziony przez imperialnych na Bogano holokron zawierający listę wrażliwych na Moc dzieci. Główny pojedynek stoczyli rycerz Jedi, Cal Kestis i inkwizytorka druga siostra, lecz ten pierwszy miał ze sobą wsparcie innej Jedi, Cere Jundy, natomiast po stronie imperialnej w późniejszym czasie przyłączył się Sith, Darth Vader. W trakcie walki druga siostra została zabita przez Mrocznego Lorda za porażkę, natomiast Jedi zdołali odzyskać holokron i uciec.

Wstęp

W 14 BBY Cal Kestis próbował odblokować Sanktuarium zbudowane przez Zeffo na Bogano, by dostać się do holokronu, który ukrył tam Eno Cordova. Artefakt zawierał listę wrażliwych na Moc dzieci, więc stanowił klucz do odbudowy Zakonu Jedi. Po licznych przygodach, ocalałemu padawanowi udało się zdobyć astrium i za jego pomocą dostać do sekretów Sanktuarium. Jednak kiedy to zrobił, zjawiła się druga siostra - inkwizytorka, która miała go zgładzić. Na Bogano doszło między nimi do pojedynku, w wyniku którego imperialna ukradła holokron. Cere Junda domyśliła się, że artefakt z Archiwów Jedi został zabrany na Nur, wróciła do Mocy i pasowała Cala na rycerza Jedi. Wtedy załoga Stinger Mantisa ruszyła do fortecy inkwizytorów, aby odzyskać skradziony holokron. Kiedy dotarli nad wodny księżyc, zastali silną blokadę złożoną z kilku gwiezdnych niszczycieli. Nawet najzmyślniejszy pilotaż nie zdołałby się przebić, więc Merrin znalazła inny sposób - używając magii Sióstr Nocy, uczyniła jacht niewidzialnym. Statek odpowiednio się zbliżył i obaj Jedi ruszyli na powierzchnię w kapsułach ratunkowych. Po wylądowaniu, Kestis dostał się do twierdzy przez obwód obronny, natomiast Junda zlokalizowała położenie holokronu i przesłała kompanowi współrzędne. Cal ruszył we wskazanym kierunku likwidując po drodze napotkane siły imperialne, na czele ze szturmowcami Czystki. Dotarłszy do sterowni, wywołał serię eksplozji, by móc ruszyć dalej, natomiast Cere unieruchomiła zewnętrzne pole siłowe bazy i kazała młodzieńcowi zalać placówkę i przepłynąć do głównej warowni. Tam młody Jedi trafił do dojo, gdzie musiał się zmierzyć z kilkoma oddziałami Imperium, jeden po drugim. Następnie był blok więzienny, gdzie po wybiciu szturmowców Kestis spotkał się z Jundą, która odkryła, że holokron znajdował się w sali przesłuchań i otworzyła młodzieńcowi drogę w tamto miejsce. Cal ruszył po artefakt, natomiast Cere postanowiła zająć się imperialnymi posiłkami.

Przebieg

Dotarłszy do sali przesłuchań, Kestis stanął przy panelu kontrolnym chcąc znaleźć holokron, gdy nagle rzuciła się na niego druga siostra z mieczem świetlnym. Cal ledwo wykonał unik, odpalił swoją broń i zablokował kilka ataków przeciwniczki, która po chwili go odepchnęła. Wtedy Jedi i inkwizytor zaczęli swój czwarty już pojedynek. Kestis podczas swoich przygód w 14 BBY stał się potężniejszy niż kiedykolwiek, dzięki czemu toczył wyrównaną walkę z drugą siostrą. Oboje wykorzystywali różnorodny wachlarz technik Mocy. Kiedy pierwsza wymiana ciosów zakończyła się zwarciem, Cal powiedział Trilli, że na Bogano ujrzał jej przeszłość i cierpienie, przez które stała się drugą siostrą. Oznajmił Suduri, iż nie było za późno na zmianę. Ta odparła, że dzięki bólowi stała się silniejsza i zakończyła zwarcie. Kontynuując rozmowę wyciągnęła holokron i oświadczyła młodemu Jedi, iż wiedziała, że ten wróci po artefakt i nie wydostanie się z Nur żywy. Następnie wznowili pojedynek. Znowu doszło do wyrównanej wymiany ciosów, która zakończyła się następnym zwarciem. Wtedy to Cal zdołał zaskoczyć Trillę trafiając ją w lewe ramię, ale ponieważ ta miała pancerz, nic jej się nie stało. Kiedy kontynuowali walkę, Kestis zaczął coraz bardziej zyskiwać przewagę, aż w końcu jeden z jego ciosów trafił w miecz inkwizytor i rozbroił, a ta padła na kolana. Jedi przyciągnął do siebie holokron. Na to zjawiła się Junda, która postanowiła porozmawiać z Suduri, swoją byłą padawanką. Cere oznajmiła Trilli, że ta walka była skończona i przeprosiła za to, iż kiedyś ją wydała na torturach Imperium, przez co uczennica kobiety została przeciągnięta na ciemną stronę i stała się inkwizytorem. Druga siostra wstając rzekła, że przez te lata ciągle nienawidziła swojej mentorki. Mówiąc to, jednocześnie wróciła na jasną stronę.

Po chwili w sali przesłuchań zjawił się Darth Vader. Jedi od razu wyczuli bijącą od niego wyjątkową grozę. Sith wyczuwając, że druga siostra porzuciła ciemną stronę, oświadczył jej, iż go zawiodła, odpalił swój miecz świetlny i jednym cięciem zabił Trillę, która w ostatnich słowach poprosiła Cere, by pomściła Jedi zabitych podczas Czystki. Junda kazała Kestisowi uciekać, a sama rzuciła się na Vadera, lecz ten bez problemu odrzucił ją Mocą w stronę przepaści. Następnie Mroczny Lord Sithów oznajmił młodemu Jedi, że rozsądniej byłoby się poddać, ale ten nie posłuchał. Cal rzucił się na Vadera, lecz Sith był zdecydowanie potężniejszy i bez trudu odparł atak młodzieńca, a następnie złapał w duszenie Mocą. Kestis w desperackim ruchu chciał zrzucić na przeciwnika spory element konstrukcji z sufitu, ale Mroczny Lord nie dał się zaskoczyć i zatrzymał to drugą ręką, a po chwili odrzucił rycerza Jedi aż do drzwi wejściowych od sali przesłuchań. Zaczął w niego ciskać elementami konstrukcyjnymi przy użyciu Mocy. Cal wiedząc, że nie ma szans z kimś tak potężnym, musiał uciekać. Udało mu się dobiec do turbowindy, choć Vader tego nie ułatwiał, niszcząc Mocą elementy mostu. Kiedy Kestis stanął przy panelu kontrolnym, oponent też już stał przy wejściu do windy. Udało mu się na czas zamknąć drzwi. Sith chciał wyciąć sobie wejście mieczem świetlnym, ale na szczęście dla Jedi, turbowinda ruszyła w dół. Wysiadł w dolnych rejonach fortecy i zaczął szukać wyjścia. Biegnąc jednym z korytarzy poinformował kompanów ze Stinger Mantisa, co się wydarzyło, a ci kazali mu wrócić na jacht. Jednak dla Cala to nie był koniec kłopotów z Vaderem, który zaskoczył go zza jednych drzwi.

Mroczny Lord powalił młodzieńca zaledwie dwoma ciosami miecza. Kiedy doszło do zwarcia, BD-1 wszedł na plecy i poraził impulsem elektrycznym skafander Sitha, czym chwilowo go sparaliżował. Młody Jedi nie zmarnował okazji wbijając miecz w bok ciała przeciwnika. Jednak ta rana była niegroźna dla Vadera, który odepchnął Mocą Cala na kilka metrów. Kestis próbował przyciągnąć do siebie swoją broń, ale Mroczny Lord również chwycił ją Mocą. Kiedy tak się siłowali o miecz Cala, Vader zażądał oddania holokronu, czego młodzieniec odmówił. Jako, iż Sith był zdecydowanie potężniejszy, wygrał siłowanie się na Moc o miecz Kestisa - obracając broń odpalił ją i wbił w ciało Jedi. Choć rana nie była śmiertelna, poważnie zabolała Cala. Wtedy jednak okazało się, że Cere nie zginęła. Zjawiła się ona na miejscu rzucając mieczem świetlnym w Vadera. Ten się zorientował i odparł atak. Junda oznajmiła Sithowi, iż nie pozwoli mu zabrać dzieci z holokronu. Oboje wymienili kilka ciosów, ale Mroczny Lord powalił i ją. Ta z wściekłością natychmiast się podniosła. Vader wyczuł kłębiącą się w Cere nienawiść i zaczął dodatkowo ją podsycać. Junda stając jedną nogą po ciemnej stronie użyła Mocy, by sparaliżować ruchy Mrocznego Lorda. Ten początkowo zachwycał się mrokiem kłębiącym się w Cere i po chwili uwolnił się z jej paraliżu ponownie stając na nogi. Cal zdołał przekonać kompankę do porzucenia ciemnej strony i ta odpuściła. Kiedy podszedł do niej Vader, zaczęła blokować jego ataki barierą Mocy. Kestis w desperackim ruchu zniszczył szybę oddzielającą korytarz od oceanu Nur, chwycił Jundę i razem z nią wypłynął w wody księżyca. Vader nawet o nich nie myślał, ponieważ musiał się skupić na obronie przed naporem żywiołu. Sithowi ostatecznie udało się wydostać w bezpieczne miejsce blokując wodę barierą Mocy. Cal natomiast dał Cere aparat tlenowy i zaczął płynąć w górę. Powietrze jednak skończyło mu się zanim w ogóle zbliżył się do tafli wody. Jednak Jedi przed utonięciem zostali uratowani przez Merrin, która posługując się swoją magią do teleportacji, zjawiła się w wodzie i zabrała kompanów na Stinger Mantisa.

Skutki

Na pokładzie jachtu Cal odzyskał przytomność i otworzył holokron. Kestis pamiętał wizję z Sanktuarium, która ukazała mu, że jeśli będzie próbował wyszkolić nowe pokolenie Jedi, to jego uczniowie mogą zostać znalezieni przez Imperium i zginąć lub trafić do niewoli, gdzie będą torturowani. Przez to postanowił on zostawić los tychże dzieci woli Mocy i zniszczył holokron.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!